Slovenija

Reševalni psi in vodniki iz ljubljanskih ruševin rešujejo ponesrečence

Ljubljana, 21. 05. 2022 14.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
6

Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije izvaja že 22. vajo s katero želijo preveriti reševalne sposobnosti vodnikov in psov v ruševini in pri iskanju pogrešanih oseb ter izvajanje drugih postopkov v skladu z mednarodnimi standardi. Vodniki in njihovi psi vadijo v okviru scenarija rušilnega potresa v Ljubljani.

Vaja je zastavljena tako, da v kar največji meri posnema resnično situacijo, poudarek pri izvedbi vaje pa je na najdbi pogrešanih, poudarjajo v društvu. Ekipe bodo zato v času vaje, med 20. in 22. majem, morale delat 24 ur.

Scenarij vaje je rušilen potres v Ljubljani in prošnja Ljubljane mednarodni javnosti po pomoči v reševalnih ekipah. Oblikovali so sprejemni center in bazni tabor od koder ekipe odhajajo na reševalne akcije. Ekipam ni znan urnik, naloge jim posredujejo neposredno pred začetkom vsakega dela. Način dela pa je prepuščen ekipi. 

Ocenjuje se delo ekipe. Število vseh skritih oseb je za vse ekipe enako, vendar ni znano v naprej. Prav tako ni znano število skritih oseb na posameznih deloviščih. Ekipe morajo same poskrbeti za svojo nastanitev in prehrano, skladno z navodili. Prav tako morajo ekipe med izvajanjem nalog postopati skladno z navodili ter imeti za opravljanje nalog svojo opremo. Prenočevanje psov in vodnikov izven baznega tabora ni dovoljeno, so glede pravil in poteka vaje zapisali na spletni strani društva. 

Iskanje v ruševinah je potekalo na območju Železniškega muzeja Slovenskih železnic v Ljubljani. V ruševinah in objektih so iskali osebe. "Vodnik mora ostati zunaj območja tako dolgo, dokler pes ne nakaže in mu ocenjevalec ne dovoli vstopa v objekt. Psi ene ekipe lahko iščejo posamično ali hkrati. Območje in način dostopa do objekta določi ocenjevalec za vsako lokacijo posebej." Čas iskanja traja 20 minut. 

Praktični del vaje poteka okoli 24 ur. Vsaka ekipa, ki jo sestavljajo trije vodniki in trije psi dela na več delovnih točkah. Med reševanjem mora ekipa ponesrečenim nuditi prvo medicinsko pomoč. Določene razdalje med delovišči pa mora ekipa tudi prehoditi. Ves čas vaje mora ekipa imeti s seboj hrano zase in za pse.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
21. 05. 2022 18.03
+1
Jejjhata ! Ne govorte to ! Po nas bo če se že vaje delajo! Bodo pa umetno sprožil potres! star ljudski pregovor : ne klič hudiča, še prehitro pride
ResnicaSeTuZeloCenzurira
21. 05. 2022 19.31
-2
Se pravi po tvoji logiki, gasilci, ki imajo 1x tedensko operativne vaje in z zvezo 3x letno večjo vajo pomeni, da bodo skurili vse, da bodo gasili... Daj no, malo človeške pameti pa le premoreš ali pač ne?
Betuul
21. 05. 2022 20.33
Bolfenk2
21. 05. 2022 17.10
+4
Če bo naša neodgovorna vlada še naprej pošiljala orožje v vojno v Ukraini, se nam hitro lahko zgodi, da bo tudi v Ljubljani potrebno reševati ljudi iz ruševin. Dajte raje delati za mir, ne za vojno.
Militos
21. 05. 2022 15.43
-3
Zakaj je to novica?
ResnicaSeTuZeloCenzurira
21. 05. 2022 17.00
+3
Denimo za to, da veš, da obstajajo tudi reševalni psi in njihovi vodniki in da je Slovenija med najboljšimi na svetu v tem primeru.