Nekdanji republiški sekretar za notranje zadeve Tomaž Ertl je za v zvezi z odzivi na njegovo odlikovanje dejal, da se mu to dogaja že drugič. "S to prednostjo, da me zdaj v Beogradu nihče ne zmerja, da ščitim kontrarevolucijo v Sloveniji, ampak so ostali samo še tisti kritiki, ki pa so že vse povedali o meni," je poudaril Ertl. Povedal je, da ko pride med ljudi, ugotavlja, da ti niso prav nič spremenili mišljenja o njem ter da ga podpirajo in mu čestitajo. Glede negativnih odzivov na odlikovanje, ki ga je danes med drugim izrazil tudi Zbor za republiko, pa je Ertl še povedal, da je državljan te države in "če hočem spoštovati svojo domovino, potem moram spoštovati tudi vse institucije, ki jih ta država ima". Poudaril pa je, da se v njihovo odločitev ali pa mišljenje ne bo nikoli vtikal.
Ertlovemu odlikovanju so sicer danes stopili v bran tudi v Zvezi veteranov vojne za Slovenijo. Pravijo, da so vsi odlikovanci – poleg Ertla sta visoko državno priznanje dobila še Tomaž Čas in Leopold Jesenk – prijeli priznanje za svoje delovanje v času priprav in izvedbe akcije Sever, ki je nesporno omogočila nadaljevanje demokratičnih procesov v Sloveniji.
Kot navaja predsednik zveze veteranov Janez Pajer, geslo "Skupaj v vojni, skupaj v miru“ še vedno velja, zato zveza odločno nasprotuje izničevanju pomena akcije Sever. "Menimo, da bi na to dejanje morali biti ponosni vsi državljani Republike Slovenije,“ pravi Pajer.
'Odlikovanje je pljunek v obraz'
UDBA je bila po Virantovih besedah strah in trepet svojih državljanov, saj je vohunila za lastnimi državljani, jih mučila in ubijala, ob tem pa se je ukvarjala še s tihotapstvom, prala denar ter pred Interpolom skrivala kriminalce. "Gospod Ertl je bil šef UDBE vrsto let in odlikovanje takšne osebe je nesprejemljivo dejanje," še dodaja.
'Predsednik s tem opravičuje ta dejanja'
Akademik Janko Kos je izpostavil, da je Ertl tudi tisto, kar je storil v času akcije Sever, delal po navodilih političnega vrha. Zato se sprašuje, "kako je mogoče nekoga odlikovati za nekaj, kar ni bila njegova osebna odločitev in tveganje".
Niko Grafenauer je povedal, da je odlikovanje Ertla najbrž v skladu s tem, da v slovenskem parlamentu še vedno ni bila sprejeta resolucija o obsodbi totalitarizmov. Nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek je temu še dodal, da predsednik s tem dejanjem potrjuje, da so taka dejanja dovoljena in možna.
Zaskrbljenost zaradi odlikovanja
Kot je znano, je odlikovanju Ertla prva nasprotovala stranka SDS. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je dejal, da je bil Tomaž Ertl nekdanji vodja represije na Slovenskem. Kot vodja slovenske Udbe pa naj bi dolga leta zatiral demokratične in osamosvojitvene težnje Slovencev in odrejal uporabo represivnih ukrepov proti političnim nasprotnikom.
Tudi nekateri drugi akterji dogodkov izpred dvajsetih let, med njimi Janez Janša, Igor Bavčar, David Tasič in Franci Zavrl (trije iz četverice JBTZ) so v posebni izjavi izrazili zaskrbljenost zaradi podelitve odlikovanja Ertlu, saj pravijo, da je ta ukazal tajne akcije zoper četverico JBTZ. Pismo so podpisali tudi Boris Cavazza, Gregor Tomc, Bojan Fink, Dušan Keber, Igor Omerza in Bojan Korsika.
Zaradi odlikovanja Ertla je iz Združenja Sever izstopil poslanec SDS Vinko Gorenak, saj se ne strinja z vodstvom združenja, ki je odlikovanje tudi predlagalo.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.