Vlada je na današnji seji sprejela Akcijski načrt za repatriacijo Slovencev iz Venezuele, je na tiskovni konferenci potrdila državna sekretarka v Uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Olge Belec: "Za nami je zelo zahtevno delo. Priprava načrta je bila izredno zahtevna, pri tem je sodelovalo kar sedem resorjev."
Omenjeni akcijski načrt med drugim opredeljuje način podeljevanja statusa repatriirane osebe prosilcev, izvedbo prevoza iz Venezuele v Slovenijo, organizacijo nastanitev in način udejanjanja pravic repatriiranih oseb, pa tudi ukrepe za integracijo v slovensko družbo.
Natančni stroški, ki bodo pri tem nastali, še niso znani – to bo odvisno tudi od števila repatriiranih oseb – prva ocena stroškov pa se giblje okoli 1,2 milijona evrov. Finančna ocena temelji na predpostavki, da bo repatriacija potrebna za do 70 oseb in da bo šlo za 15-mesečno obdobje, v katerem bodo imeli status repatriirane osebe.
Za repatriacijo iz Venezuele lahko zaprosijo osebe, ki so slovenskega porekla, ni pa pogoj, da imajo slovensko državljanstvo. Do sedaj so na Uradu prejeli 17 prošenj, ki zadevajo 53 prosilcev, je potrdila Belčeva. Prošnje že pregledujejo, pri tem 22 od 53 prosilcev v celoti izpolnjuje pogoje, osem oseb mora prošnje v manjši meri dopolniti, preostali pa v večji meri.
Kdaj bodo prvi Slovenci prišli iz Venezuele? Ko oseba dobi odločbo, lahko pride v Slovenijo. Po današnjem sprejemu akcijskega načrta bo urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu takoj začel izdajati odločbe, vendar pa prihod repatriiranih iz Venezuele v Slovenijo ni odvisen samo od slovenske strani, ampak tudi od njih samih, kako hitro si bodo recimo uredili vse potrebno za odhod, je še pojasnila državna sekretarka.
Akcijski načrt vsebuje tudi ukrepe za integracijo, med njimi namestitev v kraje, kjer je večja možnost zaposlitve, ter v kraje, do koder izhajajo njihovi predniki, pa tudi čim prejšnji vpis v tečaje slovenskega jezika. Belčeva pri tem dodaja, da gre v veliki večini za delovno prebivalstvo, tudi z deficitarnimi poklici, med njimi tudi visoko izobražene osebe, kot je doktorica kemije, ki je že prejela ponudbo za zaposlitev. Z zaposlitvijo preneha status repatriirane osebe, je še opozorila Belčeva.
Urad je do sedaj našel 30 nastanitvenih kapacitet za repatriirane osebe, ki so jih v veliki meri ponudili zasebniki. Ena večja družina – gre za 16 oseb – pa že ima urejeno nastanitev pri sorodnikih.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.