Janez Remškar, ki ga je vlada v torek razrešila z mesta generalnega direktorja onkološkega inštituta, meni, da je še vedno direktor, saj še vedno ni prejel sklepa o razrešitvi. "Menim, da sem svoje delo tako kot vedno doslej opravil pošteno. Nisem žrtev, ampak četrti med direktorji onkološkega inštituta, ki je zaradi medijske podpore padel in nekdo v tej hiši je zaradi medijske podpore postal nedotakljiv," je dejal in dodal, da zato tudi vlada ni imela druge možnosti, kot da se je odločila tako, kot se je.
Poudarja, da se ne bo oklepal mesta generalnega direktorja, a je prepričan, da je v svojem delovanju korektno in po svojih najboljših močeh deloval v prid bolnišnici in skrbel, da je je bilo vse delo opravljeno, da bolnišnica ni imela izgube. Glede očitkov sveta zavoda, da ni nič naredil za nadaljevanje preventivnega programa Dora, je znova nanizal vse aktivnosti, ki so se začele od sprejema nove strategije dalje. Meni, da je svoje delo kot vedno doslej opravil pošteno, "čas pa bo pokazal, kdo in koliko je imel prav".
Štiblar Kisićeva bo obdržala službo
Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je medtem na zjutraj sklicani seji seznanil z Remškarjevo razrešitvijo.
Za v. d. direktorice so izbrali dosedanjo Remškarjevo svetovalko Zlato Štiblar Kisić. Torej isto osebo, ki jo je Remškar želel odpustiti, a so ustavili tudi postopek za njeno odpoved delovnega razmerja.
Remškar jo je želel odpustiti na podlagi anonimke, da si je nezakonito izplačevala nadure. A svet zavoda je ugotovil, da je bil za to odgovoren Remškar, ki bi ji naj, kot nadrejeni, odredil nadurno delo in podpisal njihovo plačilo.
Remškar na drugi strani meni, da svet zavoda danes ni imel nobenih pristojnosti razpravljati o suspenzu Štiblar Kisićeve. "O tem lahko odloča samo sodišče. Sklic seje je bil namenjen izključno temu, da se prepreči za jutri dogovorjen zagovor zaradi kršenja oziroma potencialno kaznivega dejanja v zvezi z njenimi nadurami," je prepričan Remškar.
"Svet zavoda je tudi danes deloval mimo zakona, tako kot do sedaj v zadnjih mesecih, ko je skliceval zaprte seje, brez gradiva in snemanja," meni Remškar, ki je izpostavil, da zaposleni in javnost še vedno nimajo niti zapisnikov z zadnjih sej sveta zavoda.
Na drugi strani pa bodo člani sveta ministrstvu za zdravje predlagali, naj uvede upravni nadzor nad poslovanjem OI v zadnjem obdobju. Za katero obdobje konkretno, predsednica sveta Darinka Miklavčič po današnji seji, ki so jo že v začetku zaprli za javnost, ni pojasnila. Po njeni oceni je "prav, da ko nekdo na novo nastopi funkcijo, ve, kaj prevzema". Poleg tega člani sveta želijo vedeti, kako upravno poteka poslovanje.
Razpis za novega direktorja bo sicer objavljen 9. decembra. Miklavčičeva pa je "vse, ki menijo, da so kompetentni", povabila, naj se prijavijo.
"Resetirati" odnose
Štiblar Kisićeva pravi, da bo treba na inštitutu najprej "resetirati" odnose horizontalno in vertikalno. "Ljudje morajo biti obveščeni, se pogovarjati in sodelovati. Stanje na inštitutu v zadnjem času je konfuzno, ljudje se obremenjujejo s stvarmi, ki niso pomembne. A bolniki in svojci so lahko brez skrbi, delo poteka strokovno in profesionalno. Razprtije ne bodo vplivale na njihovo obravnavo." Kot pravi, bo skušala v hiši vplivati pomirjevalno in ne razdruževalno.
Glede postopka za odpoved delovnega razmerja kirurgu Eriku Breclju pa je dejala, da bi bila to velika škoda za inštitut in bolnike. Izrazila je upanje, da bo Brecelj ostal na inštitutu in ne bo več delal pod takim pritiskom kot v zadnjih mesecih.
Brecelj, ki je tudi član sveta zavoda, je po koncu seje novinarjem pojasnil, da za svoj obstanek na OI postavlja določene pogoje. Od ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc pričakuje "določene odgovore" in tudi od teh odgovorov bo odvisna njegova odločitev. "Te težave, ki so se dogajale intenzivno zadnji mesec ... Remškar ni človek, ki bi delal samostojno. Treba razčistiti zadeve iz preteklosti in ugotovit, kdo je odgovoren, predvsem pa ugotoviti, kdo so bili tisti, ki bi morali odreagirati. Če se to ne bo zgodilo, menim, da nima smisla se še truditi za kar koli, ker je očitno nekdo v ozadju, ki je močnejši od vsakokratnega direktorja in ministra za zdravje," je dejal Brecelj.
"Na ministrstvu je treba pogledati, kaj se je dogajalo. Če bodo želeli, bom tudi direktno pokazal, kam naj pogledajo. Prišli smo tako daleč, da krivci za pretekla dogajanja obsojajo tiste, ki so na to opozarjali," je še dejal in dodal, da od ministrstva pričakuje tudi večjo podporo svetu zavoda.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.