V tekmo za prestižni položaj rektorja so se kandidati pognali z vsemi močmi. Nekateri izmed njih so za svoje oglaševanje ustanovili osebne spletne strani, spet drugi so ubrali nekoliko bolj konvencionalne prijeme in po mestih naročili postavitev jumboplakatov – ti mimoidoče volivce nagovarjajo z besedami, kot so ambicija, svoboda in avtonomija. Volitve bodo 13. aprila potekale v spletnem okolju Simply Voting. Poleg prof. dr. Igorja Lukšiča kandidirajo še prof. dr. Gregor Majdič, prof. dr. Igor Papič ter prof. dr. Anton Ramšak. Virtualne predstavitve kandidatov so na spletu, študentje in osebje fakultet pa so kandidatom na njih lahko zastavljali vprašanja.
Položaj, ki prinaša moč in prestiž
Ljubljanska univerza je stičišče, v katerem se slovenska znanost in umetnost srečujeta in prepletata z mednarodno. Izvolitev za rektorja marsikateremu profesorju ne predstavlja le posebnega družbenega ugleda, temveč tudi intelektualni vrhunec kariere. Po Statutu Univerze v Ljubljani rektor predstavlja, zastopa in vodi ustanovo med drugim tako, da zlasti zagotavlja in odgovarja za zakonitost dela univerze, usklajuje izobraževalno, raziskovalno in razvojno oziroma umetniško in drugo delo članic, za kar je tudi pošteno plačan.
Po Uredbi o plačah direktorjev v javnem sektorju so rektorji univerz (ljubljanske, mariborske in primorske) uvrščeni v 60. plačni razred, v katerega med drugim spadajo tudi direktorji Zavoda za zdravstveno zavarovanje, Finančne uprave, Policije, Generalštaba Slovenske vojske. Osnovna bruto plača tega plačnega razreda znaša 4.454,47 evra. Časniki so pred leti poročali, da so imeli rektorji univerz celo višje plače od ministrov za izobraževanje, kulturo, znanost in šport. Rektor sicer bdi tudi nad zajetnim svežnjem službene blagajne, letni prihodek univerze je bil leta 2020 denimo 383,89 milijona evrov.
Seznanitev o predlaganju kandidata kar pod točko razno
Gre za prve in upajmo, da tudi zadnje volitve za rektorja, ki potekajo v izrednih razmerah pandemije. Marsikaj, kar bi v normalnih okoliščinah potekalo javno in v živo, je letos prestavljeno na splet, od predstavitev kandidatov do same izvedbe volitev. Da so bili nekoliko drugačni tudi postopki imenovanja kandidatov na njihovih matičnih fakultetah, so nam zaupali nekateri študentski svetniki, ki so se glasovanja vzdržali, saj so izrazili svoje pomisleke o primernosti glasovanja v danih okoliščinah. Svetniki so bili o tem, da je bil Lukšič kot edini s FDV predlagan za kandidata za rektorja, seznanjeni na konstitutivni seji študentskega sveta – pod točko razno – brez vsebinske, programske in kompetenčne predstavitve profesorja.
Na hitrost postopka sprejetja Lukšiča za kandidata za rektorja je vplivalo tudi iztekanje časa za njegovo imenovanje – doktorski študent je očitke o nezadostni predstavitvi Lukšičevega programa pred glasovanjem študentskih svetnikov odslovil z besedami, češ da se bo kandidat že še naknadno ustrezno predstavil in da bi bilo treba čim hitreje glasovati, preden se iztečejo roki, še razkriva vir iz študentskega sveta.
Predsednik študentskega sveta FDV je v naknadnem odzivu opozoril, da so bile besede, ki naj bi jih izrekel implicitno omenjeni član sveta, vzete iz konteksta in da jih ni izrekel nakazani, temveč drug član sveta, čeprav so resničnost navedbe prvega vira potrdili še trije, prav tako člani istega sveta. Pozneje istega dne je predsednik še dodal: "Še enkrat poudarjam, da zanikamo navedbo, da bi kdorkoli izmed članov sveta želel glasovalni postopek pospešiti namerno z željo po sprejetju nekorektne odločitve!"
Univerza med znanostjo in ezoteriko
Po besedah študentov naj bi bile metode, po nekdanji minister posega pri svojem pedagoškem delu, za znanost nekoliko nevsakdanje, omenjajo, da v politološke predmete pogosto vpleta bioenergetiko in ezoteriko. Pri enem izmed predavanj naj bi razlagal, da se na različna politična glasovanja dá vplivati s telepatijo in preusmerjanjem misli, naniza slušatelj sociologije s FDV. S prof. dr. Igorjem Lukšičem smo poskušali priti v stik po več poteh, a več tednov zaman – na elektronsko pošto ni odpisal, službeni in zasebni telefon pa sta, tudi v času govorilnih ur, bodisi odzvanjala v prazno bodisi bila nedosegljiva.
Na zastavljeno vprašanje, kako se mu zdi vpletanje bioenergetike v politološka predavanja povezljivo s predstavljenimi načrti za ravnateljevanje univerzi, je Lukšič na virtualni predstavitvi kandidatov za rektorja odgovoril, da želi v svoje profesorske vsebine vključiti čim več ozirov, ki jih je znanost med drugim upoštevala že v daljni preteklosti. Tudi misel "ne utopimo tradicije v pragmatičnih kruhoborskih prerivanjih" je v predstavitvi izzvenela v protislovju z njegovim političnim nahrbtnikom iz časov pred nastopom profesorske funkcije in domnevno vpletenostjo v afero Papian, v kateri so za sporna plačila armenskemu zdravilcu odgovarjali njegovi podrejeni.
Pisni odziv na dogajanje ob imenovanju kandidata FDV za rektorja smo prejeli le od dekanje prof. dr. Monike Kalin Golob, ki se je zahvalila za razumevanje in dejala, da odločitev študentskega sveta ne more komentirati, izjav o kandidatih za rektorja pa ne daje. Dekanjo je v svoji predstavitvi kot del prihodnje ekipe, če mu bo položaj rektorja uspelo zasesti, sicer omenil tudi kandidat prof. dr. Igor Papič.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.