Slovenija

Podkupovanje - nacionalen šport?

Ljubljana, 03. 06. 2008 16.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Protikorupcijska komisija je lani prejela 595 prijav korupcije, kar je več kot v celotnem obdobju delovanja komisije pred tem.

Komisija za preprečevanje korupcije je predstavila poročilo o svojem delu za leto 2007. Po besedah predsednika komisije Draga Kosa je komisija lani prejela 595 prijav korupcije, kar je več kot v celotnem obdobju delovanja komisije pred tem. Po Kosovih besedah se stanje na področju korupcije poslabšuje in je slabše kot leta 2004.

Drago Kos je do dela državnih organov zelo skeptičen.
Drago Kos je do dela državnih organov zelo skeptičen. FOTO: Dare Čekeliš

Po Kosovi oceni je komisija za preprečevanje korupcije še edini organ v Sloveniji, ki poskuša načrtno preprečevati in omejevati korupcijo, hkrati pa tudi edini organ, zaradi katerega mednarodna skupnost še verjame, da Slovenija "sploh kaj dela na tem področju". Pri tem je po njegovih besedah najbolj zaskrbljujoče to, da do zavestnega in očitnega kršenja pravno-etičnih norm vse pogosteje prihaja v nekaterih državnih organih, med njimi tudi v tistih, "ki bi morali preganjati tovrstna dejanja". Nasprotno pa Kosa veseli, da se splošna ozaveščenost državljanov o korupciji izboljšuje.

Komisija je lani za svoje delovanje porabila okoli 600.000 evrov, kar je po besedah Kosa devet odstotkov manj kot leta 2005 in 4,4 odstotka manj kot leta 2006.

Po Kosovih besedah je komisija v lanskem letu prejela 595 prijav, od katerih jih je v nadaljnje reševanje pristojnim organom odstopila 234. Od teh jih je 150 poslala v nadaljnje reševanje generalni policijski upravi, 21 pristojnemu državnemu tožilstvu, 19 računskemu sodišču, preostale pa različnim ministrstvom.

Komisija je lani izdelala in objavila tudi 58 načelnih mnenj, tri mnenja in tri pojasnila o nezdružljivosti funkcij, omejitvah poslovanja, darilih, nadzoru nad premoženjskim stanjem funkcionarjev, konfliktu interesov in korupciji po definiciji. Od omenjenih 58 načelnih mnenj je v kar 37 mnenjih ugotavljala, ali določeno ravnanje ustreza definiciji korupcije, pri čemer je ugotovila, da je bilo 28 ravnanj takšnih, ki so ustrezala definiciji korupcije.

Protikorupcijska komisija je lani kar 150 primerov predala policiji.
Protikorupcijska komisija je lani kar 150 primerov predala policiji. FOTO: POP TV

Korupcija 'le' med neprofesionalnimi novinarji

Komisija je danes predstavila tudi anketo o korupciji, ki je bila izvedena med novinarji. Anketa je pokazala, da 60 odstotkov anketiranih novinarjev meni, da je korupcija neizbežen del slovenske družbe. Večina anketiranih meni, da je razlog sprejemanja podkupnin predvsem v neprofesionalnosti nekaterih novinarjev. Skoraj polovica novinarjev sicer za pojav podkupovanja med novinarji še ni slišala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

de-lay
04. 06. 2008 12.07
Smatraj ti kar češ Replica, upam, da me ne sodiš po sebi. Si pa še 1x preberi kar sem napisal. Korupcija se prikazuje kot ogromen problem in 595 prijav je za celo državo relativno malo glede na velikost javne uprave seveda. To sem ti hotel povedati.
Replica
04. 06. 2008 09.43
de-lay...malo si zmeden pri svojih izjavah..če je prišlo kot ti praviš samo 595 prijav se pravi, da je nekaj hudo narobe in da se korupcija povečuje prav tako pa Kos nima moči za intervencijo zato mu je potrebno dati pooblastila. Bojijo pa se ga samo tisti, ki ali dajejo ali sprejemajo podkupnino. Zelo me pa skrbi tvoje razmišljanje, ker smatram, da si eden od njih (beri podkupovalcev)
de-lay
04. 06. 2008 09.15
Replica, kaj ga pa biksaš. V nekem konkretnem primeru si je Kos ka sam vzel pooblastila. Sploh si ne morem misliti kaj bi šele bilo, če bi jih imel več. Ta komisija dokler bo na njenem čelu Kos nima prihodnosti. In če je korupcija res tak problem od kje "samo" 595 prijav??
Replica
04. 06. 2008 08.34
Lemur....tako se govori!
Replica
04. 06. 2008 08.33
Spoštovani! Kosovi komisiji je potrebno dati več pooblastil to je dejstvo. Morali bi delovati kot izvršilni organ ne pa samo, da opozarjajo na sum korupcije. Vsega je preveč v naši državi zato bomo ali pa smo že postali banana država, ko več ne boš vedel kdo pije in kdo plača. Bravo g. Kos samo naprej in upam, da z več pooblastili nad tajkune in podobne bandite.
svoboda-govora
03. 06. 2008 23.33
Lahko bi se preimenovali v Korupcijsko komisijo. Res škoda, da se jo omenja.
Buena Vita
03. 06. 2008 23.13
lemur75== vrni se neki let nazaj,in ne stoj govort o poštenju te komisije,ko boš dojel njeno delovanje ,boš uvidel zakaj ji raste nos,Pinochio je pravi naslov,preberi ga==========nosovi rastejo lažljivcem
ohrovt
03. 06. 2008 22.10
V Sloveniji je takšna klima, da vsak samo gleda, kako bo čim bolje zaslužil za čim manjši vložek in... tu sem potem spada tudi korupcija (hitri neobdavčeni zaslužek). Vsi bi radi bili bogataši. Poleg tega nas vedno bolj obvlada birokracija in to so krasna tla za podkupljivost ... za modro kuverto... Zakaj gre Komisija za preprečevanje korupcije tako v nos aktualni vladi, da bi jo najraje kar ukinila?! Za ceno svojih interesov bi uničila edini organi, ki v Sloveniji sploh skrbi za urejanje te problematike!
pahor?ek
03. 06. 2008 19.48
Kaj naj porečem o komisiji, ki se ukvarja s korupcijo. Res se je škoda besed, zato se bom komentarja vzdržal.
lexa
03. 06. 2008 18.46
Baltbaltazar...verjetno ima komisija vpliv na to, koliko prijav dobi...ne se hecat:) Korupcija se ni razširila, razširilo se je število prijav -> "Nasprotno pa Kosa veseli, da se splošna ozaveščenost državljanov o korupciji izboljšuje."
de-lay
03. 06. 2008 18.25
Hja nekako tudi, vendar so že imeli "razloge" da je tako kot je. To je o tistem kar sem pravil. Kos je neverodostojen in nikoli mu ne bodo verjeli, pa če si še tako želi.
4r4gorn
03. 06. 2008 18.23
Prejela jih je že, koliko pa pred sodišče spravila??? Diši to po korupciji???
baltbaltazar@email.si
03. 06. 2008 18.16
Število prijav lahko razumemo tudi tako, da poprej ni njegova komisija prav nič delala. Odkar pa mu grozi, da se njegova komisja ukine, pa se kar naprej pojavlja v medijih. Trditi, da sej korupcija razširila v letu dni je čista manipulacija. De-lay,saj ne govori čez konkurente, temveč sam sebe kritizira.
de-lay
03. 06. 2008 17.52
Hja tipično za Kosa. Lani se je povečalo. Mogoče bi lahko rekel, da od oktobra 2004 naprej, samo bi bilo preveč očitno. Lahko si tako razlagamo, lahko si pa tudi tako, da so ljudje začutili, da se na tem področju nekaj dogajajo in bolj sodelujejo? "Pri tem je po njegovih besedah najbolj zaskrbljujoče to, da do zavestnega in očitnega kršenja pravno-etičnih norm vse pogosteje prihaja v nekaterih državnih organih, med njimi tudi v tistih, "ki bi morali preganjati tovrstna dejanja" Ja ker mi smo pa boljši. "Konkurente" očrniš in ti si rešitev... Pa če bi imel še tako prav, je neverodostojen in dela zelo slabo uslugo komisiji.