Komisija za preprečevanje korupcije je predstavila poročilo o svojem delu za leto 2007. Po besedah predsednika komisije Draga Kosa je komisija lani prejela 595 prijav korupcije, kar je več kot v celotnem obdobju delovanja komisije pred tem. Po Kosovih besedah se stanje na področju korupcije poslabšuje in je slabše kot leta 2004.
Po Kosovi oceni je komisija za preprečevanje korupcije še edini organ v Sloveniji, ki poskuša načrtno preprečevati in omejevati korupcijo, hkrati pa tudi edini organ, zaradi katerega mednarodna skupnost še verjame, da Slovenija "sploh kaj dela na tem področju". Pri tem je po njegovih besedah najbolj zaskrbljujoče to, da do zavestnega in očitnega kršenja pravno-etičnih norm vse pogosteje prihaja v nekaterih državnih organih, med njimi tudi v tistih, "ki bi morali preganjati tovrstna dejanja". Nasprotno pa Kosa veseli, da se splošna ozaveščenost državljanov o korupciji izboljšuje.
Po Kosovih besedah je komisija v lanskem letu prejela 595 prijav, od katerih jih je v nadaljnje reševanje pristojnim organom odstopila 234. Od teh jih je 150 poslala v nadaljnje reševanje generalni policijski upravi, 21 pristojnemu državnemu tožilstvu, 19 računskemu sodišču, preostale pa različnim ministrstvom.
Komisija je lani izdelala in objavila tudi 58 načelnih mnenj, tri mnenja in tri pojasnila o nezdružljivosti funkcij, omejitvah poslovanja, darilih, nadzoru nad premoženjskim stanjem funkcionarjev, konfliktu interesov in korupciji po definiciji. Od omenjenih 58 načelnih mnenj je v kar 37 mnenjih ugotavljala, ali določeno ravnanje ustreza definiciji korupcije, pri čemer je ugotovila, da je bilo 28 ravnanj takšnih, ki so ustrezala definiciji korupcije.
Korupcija 'le' med neprofesionalnimi novinarji
Komisija je danes predstavila tudi anketo o korupciji, ki je bila izvedena med novinarji. Anketa je pokazala, da 60 odstotkov anketiranih novinarjev meni, da je korupcija neizbežen del slovenske družbe. Večina anketiranih meni, da je razlog sprejemanja podkupnin predvsem v neprofesionalnosti nekaterih novinarjev. Skoraj polovica novinarjev sicer za pojav podkupovanja med novinarji še ni slišala.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.