Vremenoslovci so v Sloveniji zjutraj izmerili najnižje temperature to zimo. Na Babnem Polju so namerili -29 stopinj Celzija, v Ratečah -24 stopinj. Rekordno nizka temperatura je bila izmerjena tudi v Novi Gorici, -11,5 stopinj. V Ljubljani so izmerili -14 stopinj, na Brniku -21 stopinj, v Lescah -17,5 stopinj, v Slovenj Gradcu -23 stopinj, v Celju -20 stopinj, v Murski Soboti -19,5 stopinje, v Novem mestu -16,5 stopinje, v Kočevju pa -21,6 stopinje Celzija. V Portorožu se je živo srebro spustilo do -10 stopinj. Tako mrzlega marca ni bilo v tem obalnem mestu zadnjih deset let.
Mraz je povzročil precej težav predvsem voznikom pri jutranjem vžiganju avtomobilov. Na cestah je obstalo več deset vozil. Najpogostejši vzroki so bili zamrznjeno gorivo in dotrajani akumulatorji.
Strokovnjaki opozarjajo, da vozniki jeklenih konjičkov na nizke temperature najpogosteje sploh ne pripravijo. Nekateri vozniki pa na vozila šele zdaj nameščajo zimske pnevmatike, čeprav bi jih čez 14 dni uradno že lahko zamenjali z letnimi.
'Ledena doba' v Evropi
Na Bavarskem, kjer se je živo srebro spustilo na 44 stopinj Celzija pod ničlo, govorijo o "ledeni dobi". Na jezeru Funtensee na Bavarskem so ponoči namerili kar minus 44 stopinj Celzija. To za te kraje niti ni rekord, saj tam pomnijo celo minus 46 stopinj mraza. V mestu Augsburg so pri minus 24,1 stopinjah izmerili najbolj mrzel 1. marec, odkar tam merijo temperaturo. V Oberstdorfu pa je živo srebro padlo na minus 25 stopinj.
V Švici je bila minula noč najbolj hladna v tej zimi, saj so se temperature spustile tudi prek minus 30 stopinj Celzija. Najbolj mrzlo je bilo z minus 32,4 stopinjami Celzija v Buffalori na prelazu Ofenpass v kantonu Graubuenden. Švicarske železnice so morale zaradi zamrznjenih kretnic na nekaterih železniških odsekih začasno ustaviti promet in preusmeriti vlake. Zato je nastalo precej zamud.
Opice v puloverjih
Polarni mraz se je spustil tudi nad italijansko prestolnico Rim, kjer so morali opicam v tamkajšnjem živalskem parku pomagati s puloverji in termoforji. Italijanska televizija je davi prikazala posnetke velike orangutanke, kako si oblači zguljen pulover. Vodstvo živalskega vrta je živalim poleg tega razdelilo še stare odeje. Šimpanzom so delili tudi topel čaj, rogljičke in piškote. Vse živali so zaradi za Rim nenavadno nizkih temperatur, ki so se vrtele okrog ničle, dobile tudi dodatne porcije hrane.
Celo v južnoitalijanskih mestih, navajenih sonca, kot sta Neapelj in Bari, je snežilo. Na severu so v nekaterih planinskih predelih Furlanije in Južne Tirolske izmerili do minus 30 stopinj. Po napovedih meteorologov naj bi v Italiji še nekaj časa vladal "sibirski mraz".
Zasnežena Črna gora
Na severu Črne gore so izmerili nov zgodovinski rekord v višini snežne odeje, ko so na Žabljaku namerili 230 centimetrov snega. To je največja snežna odeja, odkar izvajajo tovrstne meritve. Z najnovejšim zaznamkom se je prejšnji rekord, izmerjen v nedeljo, povečal še za osem centimetrov.
Neprestano sneženje je povzročilo izpad elektrike v številnih vaseh na tem območju, mnogi kraji pa so tudi povsem odrezani od sveta.
Na Portugalskem divjajo požari
Na Portugalskem pa medtem vlada izjemna suša, zato je izbruhnilo več požarov. Na Portugalskem, kjer po sušni jeseni vlada še izjemno sušna zima, pa je izbruhnilo več gozdnih požarov. Med gašenjem požara v pokrajini Coimbra v osrednjem delu države so umrli tudi štirje gasilci, ko so z vozilom zašli v ognjen obroč, peti pa se je rešil. Zaradi suše oblasti že zdaj računajo, da bo desetina prebivalstva na Portugalskem med letom morala shajati z omejenimi količinami pitne vode.