Pet mesecev je trajalo, da je Guinnessova komisija potrdila, da je ekipa postavljanja rekorda skuhala največjo količino bograča v enem kotlu, kar 1801 kilogram, in ga tudi postregla. "Originalni certifikat bomo prejeli v roku dveh tednov. Ponosni smo na trud, ki smo ga vložili v projekt. Rekorda nismo porušili, smo ga pa postavili. Nihče še ni kuhal bograča. Če se bo kdo našel, ki bo skuhal več, smo pripravljeni pripraviti še večjo količino. Skratka, emocije so na vrhuncu," je bil ganjen idejni vodja rekordnega bograča in predsednik mestne skupnosti Občine Lendava Dušan Zver, ko smo ga poklicali.
Kuhanje sta sicer organizirala lendavska zavod za turizem in promocijo ter Občina Lendava, ideja pa je vzklila v mislih Dušana Zvera že januarja 2021. Razmišljal je, da si Lendava kot svetovna prestolnica bograča zasluži več kot zgolj prireditev Bograč fest, ki jo organizirajo zadnjo soboto v avgustu. Vprašal se je, zakaj ne bi skuhali večje, enkratne količine, ne v manjših kotlih, ampak v enem velikem. "Potem sem šel na Slovensko turistično agencijo in videl, da Slovenija predseduje gastronomski regiji. Tako je padla ideja – dajmo Lendavčani postaviti Guinnessov rekord, ki je privlačna zadeva in ga vidi celi svet. Skuhajmo veliko porcijo bograča v velikem kotlu," je opisal Zver, kako se je vse skupaj začelo in dodal, da je nato poklical župana Janeza Magyarja, ki je zamisel takoj sprejel.
Priprave so se nemudoma pričele, kljub temu da jih je nekoliko ovirala epidemija covida-19 in z njo povezani omejitveni ukrepi. Odločili so se, da bo najprimernejši datum kuhanja 4. september, takrat ko je potekala lendavska trgatev. "Na trgatvi se namreč zbere veliko ljudi, imamo povorko, etno predstavo krajevnih skupnosti. Zato smo si rekli, zakaj pa ne bi takrat še kuhali," je dejal Zver.
400 kilogramov čebule so prepražili gasilci
Akcija je stekla in rekordnega bograča se je lotilo šest kuharjev z 20 pomočniki, ki so ga kuhali 16 ur. Začeli so v petek, 3. septembra, ob 21. uri in zaključili naslednji dan ob 13:00. Vodja šestčlanske kuharske ekipe, ki je vključevala tri profesionalne in tri ljubiteljske kuharje, je bil Jožef Horvat, ob kotlu so vso noč in v soboto dopoldne pomagali Roman Žižek, Arpad Berki, Jože Činč, Ivan Breznik in Jože Felšő. "Te kuharje smo izbrali, ker smo želeli, da kuhajo domači kuharji. Nabrali smo jih iz gostiln, družbene prehrane in iz enega hotela. Horvat, ki je bil glavni kuhar, je bil takrat še na čakanju. On je izbral dva ali tri in tako je nastala skupina. Skupaj so potem izračunali, kakšno količino sestavin bodo potrebovali," je pojasnil Zver.
Pomagali so tudi člani mestne in krajevnih skupnosti, sodelavci javnega zavoda in gasilci, ki so samo za praženje 400 kilogramov čebule potrebovali dobre tri ure. "Bograč je vseboval še štiri kilograme česna, 220 kilogramov govedine, 160 kilogramov divjačine, 300 kilogramov svinjine, 400 kilogramov krompirja, 22 kilogramov začimb in 12 litrov lendavskega vina," je naštel Zver in ob tem povedal, da so celotno pripravo dokumentirali, snemali in fotografirali, vse skupaj pa je nadzorovala tričlanska neodvisna komisija, ki ni bila iz Lendave. Prazen in nato poln kotel z bogračem so stehtali s pomočjo hidravličnega dvigala in elektronske tehtnice ter tako izračunali težo prekmurske specialitete.
Obiskovalcem prireditve so razdelili približno 3500 porcij. "Prodali smo ga za ekonomsko ceno pet evrov za porcijo. Do 21. ure je ves pošel," je bil zadovoljen Zver in dodal, da so zraven postregli še prekmurski perec. "Perec je od 10 do 15 dekagramov težka pletenica," je povedal.
Kotel so si sposodili od občine Velika Polana, kjer so leta 2013 kuhali bujto repo in se prav tako uvrstili v Guinnessovo knjigo rekordov. Skuhali so 1089,5 kilograma te prekmurske jedi.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.