
V športno-kulturnem društvu Mladi Boštanj v občini Sevnica so prižgali neuradno najvišji kres na svetu, ki se poteguje tudi za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov. 40 metrov visok kres kar za sedem metrov prekaša zvonik lokalne cerkve. Konstrukcijo, v kateri je 700 kubičnih metrov lesa in lesnih odpadkov in ki tehta kar 50 ton, so gradili dober mesec.
Da bo vse po pravilih, ki jih zahtevajo pri Guinnessu, dogodek budno spremljala strokovna komisija Geodetske uprave RS. Kot so povedali organizatorji, je njihova odločitev dokončna, sporočili pa jo bodo ob 23.30. Zapisnik bo nato romal v London na sedež Guinessove knjige rekordov, kjer bodo rezultate uradno potrdili.
Ob kresu se greje kar 10 tisoč ljudi, za varnost pa skrbijo gasilci iz Boštanja in Sevnice, službena varnost G7 ter člani tamkajšnjega motorističnega društva.

Največ ljudi na Rožniku
Ob sicer manjšem kresu kot v Boštanju, zato pa v večji gneči so se na Rožniku zbrali Ljubljančani. Tradicionalno kresovanje v Ljubljani organizira Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki je napovedovala, da bodo na vzpetino nad Ljubljano privabili kar 30 tisoč ljudi. Kresovanje v Ljubljani ima dolgo tradicijo, prvi kres naj bi pred več kot stotimi leti prižgale delavke tobačne tovarne.
Zbrane je nagovoril predsednik ZSSS Dušan Semolič. Prizadevanja za doseganje večje konkurenčnosti in produktivnosti so pomembna, če želimo dosegati večjo gospodarsko rast in biti uspešni na svetovnih trgih, vendar pa temu ne sme biti podrejeno prav vse, še zlasti ne zdravstvo, šolstvo in kultura, je poudaril. Opozoril je tudi na "nerazumno širjenje zaposlovanja za določen čas", ki bo prizadelo predvsem mlade.
Kresovi po vsej Sloveniji
Na predvečer prvega maja so po vsej Sloveniji zagoreli kresovi, izjema so le kraške občine in nekatera območja koprske, kjer je požarna ogroženost naravnega okolja prevelika. A nevarnost požarov tudi drugod ni nič manjša, zato Uprava RS za zaščito in reševanje tudi letos opozarja na primerno varnost pri kurjenju kresov.
V Mariboru je osrednja prvomajska proslava na Snežnem stadionu pod Pohorjem. Na predvečer praznika dela so tudi na Koroškem zagoreli številni kresovi. Osrednja celjska prvomajska prireditev je na Celjski koči, že tradicionalna kresovanja in prvomajska praznovanja so pripravili tudi na Gorenjskem, na sv. Joštu nad Kranjem se je tako že ob mraku začelo tradicionalno kresovanje z ognjemetom. Kresovi so razsvetlili tudi Dolenjsko in Belo krajino.
Mlaj v Novi Gorici
Na travniku pred stavbo novogoriške občine so ob prazniku dela tudi letos postavili mlaj. Okoli 30 metrov visoko smreko iz Trnovskega gozda so s pomočjo konjske vprege, tako kot so to počeli v preteklosti, prepeljali v Novo Gorico. Po tipičnem furmanskem zajtrku je konjska vprega z jamborom za mlaj krenila proti Novi Gorici. Za prevoz so skrbeli štirje furmani, voznik, "žlajfar" in dva krmarja, pridružil pa se jim je tudi voz z vencem, gozdarji in drugimi spremljevalci.

Cotmanova: Naj nam bo delo v veselje
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je v poslanici ob prazniku dela vsem državljankam in državljanom zaželela, da bi se na svojem delovnem mestu dobro počutili in da bi jim bilo delo v zadovoljstvo in veselje.
Ob prazniku dela je Slovencem čestital tudi premier Janez Janša.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.