V tretjem četrtletju lanskega leta so se cene stanovanjskih nepremičnin znižale za povprečno 3,5 odstotka, so sporočili s Statističnega urada RS (SURS). Čeprav so se cene novih stanovanjskih nepremičnin v povprečju znižale za 6,9 odstotka, število prodanih novogradenj ostaja nizko. Je pa bilo v tem obdobju prodanih največ rabljenih stanovanjskih nepremičnin v zadnjih sedmih letih (2.078). Cene teh pa so se v povprečju znižale za 2,8 odstotka.
Pa poglejmo. Cene novih stanovanj so se znižale za 5,4 odstotka, ker pa se proda razmeroma malo novih stanovanj, cene teh občasno še naprej precej nihajo. Na cene lahko vplivajo nihanje števila prodaj stanovanj iz stečajnih postopkov, prodaja dražjih varovanih in turističnih stanovanj ali večje in manjše diskontne prodaje kakovostnih stanovanj. Kljub vsemu je bilo prodanih 173 novih stanovanj, kar je za petino več kot povprečno v zadnjih dveh letih. Cene novih družinskih hiš so močno zanihale navzdol, in sicer za 14,2 odstotka. S tem je bila dosežena nova najnižja raven cen novih hiš. Število prodaj je bilo kljub temu zelo nizko (59).
Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so se zvišale petič zapored, tokrat za 3,4 odstotka. Tako so se od leta 2014, ko so dosegle najnižjo raven, zvišale skupaj že za 9,5 odstotka. Nasprotno pa so se cene rabljenih stanovanj v preostali Sloveniji znižale, in sicer za 1,8 odstotka. Cene rabljenih družinskih hiš so se znižale za 9,6 odstotka, s čimer je dosežena nova najnižja raven cen rabljenih hiš. Je pa bilo število prodaj (600) največje, odkar statistično spremljajo to dejavnost.
Da je lani nepremičninski trg znova oživel, opažajo tudi v nepremičninski družbi RE/MAX, kjer pravijo, da število transakcij konstantno raste. K temu je prav gotovo pripomogla boljša gospodarska situacija v državi, pa tudi večja pripravljenost bank za financiranje nakupa nepremičnin. Povečalo se je še povpraševanje po poslovnih nepremičninah in nepremičninah, zanimivih za naložbe.
Štajerska
Tanja Turčič s ptujskega RE/MAX pravi, da je ''povpraševanje po stanovanjih še vedno v porastu in predvsem za štajerski konec lahko rečemo, da je povpraševanje večje od ponudbe. To vpliva tudi na rahel porast cen rabljenih stanovanj''. Ravno zaradi pomanjkanja novogradenj ljudje kupujejo predvsem rabljena stanovanja. ''Npr. v Mariboru in na Ptuju po letu 2010 ni bil zgrajen noben večji stanovanjski kompleks.''
Na Štajerskem pa opažajo tudi večje povpraševanje po novejših in manjših hišah v bližini mesta z vso potrebno infrastrukturo. To velja predvsem za mlade družine. Po dolgem času pa se kaže izrazit porast povpraševanja po parcelah, kar pomeni vnovičen porast gradnje v individualni režiji.
Na Štajerskem sicer padanja cen ne pričakujejo več. Ker pa so določene oglaševane cene še vedno precej višje od realnih, se zdi, da cene določenim nepremičninam še kar padajo. Nepremičninski svetovalci zato svojim strankam svetujejo, da se nepremičnina na trgu ponudi po realni tržni ceni, saj v nasprotnem primeru njihova nepremičnina pomaga prodajati druge, podobne nepremičnine, z realnejšo ceno.
Obala
V obalnem RE/MAX pa opažajo naraščanje prodaje "oživljenih stanovanjskih novogradenj" (npr. Izola), ki so se začele prodajati po realni tržni ceni za ta čas ali celo rahlo nižji od ostale ponudbe stanovanj v Izoli (cca 1.850 eur/m2), pojasnjuje Matija Košir. Prednost imajo tako novogradnje, saj imajo starejša stanovanja še vedno nekonkurenčne cene.
''Cene so se stabilizirale in se povsod, tudi na Obali, bližajo realnosti. Nekega večjega padanja ni zaznati. Rečemo lahko celo, da so se cene rabljenih stanovanj rahlo povečale. Seveda pa ne pričakujemo večjih naraščanj cen. V kolikor pa bi začelo stanovanj zaradi pomanjkanja novogradenj primanjkovati, kar se ponekod že dogaja, lahko določenim zanimivim stanovanjem cena zaradi večjega povpraševanja tudi nekoliko naraste,'' predvidevajo v RE/MAX.
Na Obali se bo vsekakor trg še bolj stabiliziral, v smislu, da se razpon med nerealnimi najvišjimi in najnižjimi zneski zbliža. S tem bo tako kupcem kot tudi prodajalcem omogočeno, da se vse realneje odločajo o prodajah ali nakupih.
Osrednja Slovenija
''V Ljubljani kupujejo predvsem nova in rabljena stanovanja, hiše pa tu in tam, predvsem če je ugodna cena,'' pravi Štefan Piškur iz RE/MAX agencije v Ljubljani.
Kar se tiče hiš, je povpraševanje predvsem po novejših, manjših varčnih hišah na manjših parcelah (tudi dvojčkih in vrstnih hišah). Zaradi načina gradnje v osemdesetih letih pa je na voljo veliko večjih, dvostanovanjskih in nefunkcionalno grajenih hiš, ki pa jih je seveda težje prodati.
''V osrednji Sloveniji bi lahko pričakovali le manjši padec cen hiš, še posebej starejših, saj so stroški za prenovo kar visoki. Zato se kupci rajši odločajo za gradnjo hiše ali nakup nove, že zgrajene hiše, vendar je slednjih bolj malo na trgu,'' pravi Piškur.
Nepremičninski svetovalci pravijo, da je sedaj prav gotovo pravi čas za nakup nepremičnin, kar kažejo tudi številne analize. ''Ponudba nepremičnin je v osnovi velika, cene so ugodne, prav tako tudi financiranje in ni smiselno čakanje na bolj ugodno priložnost. V kolikor je situacija za nakup zrela in finančna konstrukcija zaključena, je sedaj pravi čas za ugoden nakup nepremičnine. V prihodnje bo predvsem na področju novozgrajenih nepremičnin prišlo do pomanjkanja le-teh, kar bi lahko pomenilo postopno rast cen nepremičnin,'' še pravijo v RE/MAX.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.