Kar 30 odstotkov volilcev danes ne bi šlo na volitve, skoraj 24 odstotkov pa jih ne ve, katero od obstoječih strank bi danes volili. Podatki, s katerimi je postreglo zadnje merjenje javnega mnenja, so svojevrsten rekord, saj v zadnjih 15 letih ankete niso zabeležile tolikšne apatije med slovenskimi volilci.
Afere, manjšinska vlada, sojenje v primeru Patria, glasovanja o rebalansu in bližajoča se zaupnica, politična kriza, ki ji dajejo zagon vse slabše gospodarske napovedi, vse to so možni razlogi za dokaj nizke ratinge vseh političnih strank.
Še vedno močno vodi SDS
Izjema je le SDS, ki sicer še vedno močno vodi, zanjo bi glasovalo 19,1 odstotka vprašanih, je pa od prejšnjega meseca izgubila skoraj štiri odstotne točke. Daleč zadaj so Socialni demokrati z 9,2 odstotka in DeSUS s 3,9 odstotka.
Slovenska ljudska stranka tudi izgublja, dobila bi 3,8 odstotka, SNS 3,2 odstotka, LDS pa je že na predzadnjem mestu s 3,1 odstotka. In na zadnjem Zares, ki bi dobila le dober odstotek glasov. Novih gibanj in za zdaj nestrankarskih forumov ta anketa še ne upošteva, bi pa vsi skupaj, kot kaže, dobili 2,6 odstotka glasov. Ampak naš čas šele prihaja, pravijo.
''Ključen argument za moje mišljenje je, da je vse več ljudi, ki so proti taki politiki, na volitve ne bi šli. Potrebno je nekaj svežih idej, če hočemo Slovenijo spraviti na boljšo pot,'' pravi Lojze Peterle, ki vodi novoustanovljeno gibanje Fokus 2031.
Peterletu pa se poskusi, da volilcem ponudi alternativo, za zdaj ne obrestujejo. Na lestvici politikov je namreč krepko zdrsnil in je osmi.
Pahorju podpora zrasla
Poglejmo preostale. Prvi dve mesti sta že standardno oddani predsedniku Danilu Türku in evropskemu komisarju Janezu Potočniku, obema pa podpora rahlo pada. Na tretjem mestu je Radovan Žerjav, ki mu gre bolje kot njegovi stranki. Sledijo Ljubica Jelušič, Mitja Gaspari, Dorjan Marušič. Sedmi je Zoran Jankovič, osmi Lojze Peterle, sledita Jelko Kacin in Miran Potrč.
Na drugem delu lestvice pa so Pavel Gantar, Karl Erjavec, Igor Lukšič, Patrick Vlačič, Milan Zver in Janez Janša. Prav vsem je podpora od prejšnjega meseca padla. Izjema, ki bi se lahko uvrstila tudi pod rubriko "saj ni res, pa je", je premier Borut Pahor, ki mu je kljub vsesplošni politični krizi podpora narasla in se je povzpel na sedemnajsto mesto.
KOMENTARJI (341)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.