Na notranjem ministrstvu so sestavili sezname tistih zaposlenih na policiji, ki so v lanskem letu za prevoz na delo dobili več kot 5.000 evrov. Rekorder je prejel 19.200 evrov. Kako spremeniti način dela, da bi bilo teh stroškov manj, so se na sestanku pogovarjali s predstavniki Sindikata policistov Slovenije.
Vladna stran je kot možne rešitve predlagala organiziranje prevoza za zaposlene, ponudbo službenih stanovanj v bližini kraja dela in premestitev zaposlenih bližje domu.
Predstavniki sindikata pa možnost prihranka vidijo v prehodu na 12-urne delovnike, predlagajo pa tudi, da bi se tistim, ki delajo v izmenah, izplačevala kilometrina. S tem bi se zmanjšali predvsem birokratski stroški, saj, kot so zapisali, "po grobi oceni za obdelavo potnih stroškov porabimo do 10.000 delovnih ur“. "Dejstvo je, da preračunavanje potnih stroškov enormno obremenjuje vedno manjši administrativni kader,“ so dodali. Policistom, ki se odločijo za najem stanovanja bližje kraju dela, bi dali tudi možnost, da jih po določenem času odkupijo po subvencionirani ceni.
Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo so sicer že dali pobudo za spremembo predpisov, ki urejajo izplačila prevoznih stroškov, notranji minister Vinko Gorenak pa je ob tem zagotovil, da se bo zadeva reševala za celoten javni sektor in da ne bo dopustil, da se bo varčevalo samo v policiji. A prav pri njih je problematika potnih stroškov najbolj pereča. Po navedbah ministrstva namreč največ policistov prihaja iz Štajerske in Dolenjske, najmanj pa iz Ljubljane in Primorske. Daljše vožnje policistov na delovno mesto so zato neizogibne.
Ogromni stroški tudi v vojski in carini
Ne le v policiji, visoke stroške imajo zaradi prevozov na delo tudi v vojski in na carini, so poročali v oddaji 24UR. Skupaj so lani v ta namen porabile več kot 43 milijonov evrov: policija 18 milijonov evrov, vojska celo več kot 22, carina pa slabe tri milijone. Vsi našteti organi imajo namreč več kot 400 zaposlenih, ki na mesec dobijo več kot 1.000 evrov povračila za vožnjo na delo.
KOMENTARJI (430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.