Slovenija

Plazovi še grozijo

Ljubljana/Ptuj, 09. 02. 2009 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.S./L.H./A.B.
Komentarji
13

Najhuje je na Štajerskem. V okolici Maribora so morali evakuirati več deset ljudi, težave imajo tudi na Ptuju in na Koroškem, kjer plazovi ogrožajo hiše, več cest je neprevoznih.

Okoli 11.25 je v bližini naselja Kraljevci v smeri proti Kočkem vrhu v občini Sveti Jurij plaz odnesel okoli 20 metrov lokalne ceste. Plaz je dolg okoli 150 in širok okoli 70 metrov. Gibanje plazu nadzorujejo pripadniki štaba CZ Sveti Jurij, cestišče pa so cestni delavci zaprli.

Plaz v Ruperčah pri Mariboru ogroža domove več kot 20 stanovalcev.
Plaz v Ruperčah pri Mariboru ogroža domove več kot 20 stanovalcev. FOTO: POP TV

Dopoldne se je v Limbuški grapi v občini Maribor zaradi preteklega deževja sprožil zemeljski plaz v velikosti 10 krat 5 metrov in zasul lokalno cesto v Limbuško grapo.

21 stanovalcev trepeta za hiše

Plaz se je sprožil tudi v kraju Ruperče pri Mariboru, kjer ogroža bližnje stanovanjske hiše. Prebivalci štirih hiš v Ruperčah so, kot pravijo, preživeli eno od najhujših noči v svojem življenju. “Celo življenje si nismo privoščili nobenega dopusta. 30 let smo samo v hišo vlagali, potem pa ostaneš brezdomec. Ne vidim nobenega smisla več,“ je bila šokirana domačinka Dragica Lenič.

Tako kot Dragica Lenič tudi preostalih 21 stanovalcev v Ruperčah trepeta za svoje domove. Družine so izmenjaje dežurale pri plazu, da bi se, če bi bilo potrebno, še pravočasno rešili.

Plaz so si ogledali tudi člani posebne občinske komisije. Poleg njih je bil na delu tudi geolog Metod Kranjc, ki si je ogledal tudi plaz v Rački grapi. Zgolj za sanacijo tega bodo morali nameniti vsaj 120.000 evrov. A Kranjc poudarja, da so sanacije plazov zgolj popravljanje napak iz preteklosti, saj ljudem prepogosto dovolijo gradnjo tudi tam, kjer je očitno ne bi smeli.

Na Ptuju se je v nedeljo zaradi obilnih padavin sprožil zemeljski plaz. Polmer plazu je okoli 100 metrov, razpoka pa je široka okoli štiri metre. Gospodarsko poslopje, ki je v bližini plazu, se je premaknilo za 40 centimetrov, stanovanjska hiša pa s plazom drsi. Ogrožena je še ena hiša pod plazom. Pet stanovalcev obeh hiš so že izselili.

Plaz na Ptuju ogroža tudi novogradnjo.
Plaz na Ptuju ogroža tudi novogradnjo. FOTO: POP TV

V središču mesta, na Maistrovi ulici, so morali izseliti stanovalce dveh skoraj novih hiš, saj se nekaj sto kvadratnih metrov velik plaz še vedno premika.

Zemeljski plaz se je sprožil tudi v kraju Gmajna v občini Slovenj Gradec. Gasilci so na kraju ugotovili, da gre za plaz na strmem pobočju za stanovanjsko hišo. V bližini hiše je vidna razpoka dolžine 30 metrov krat 60 centimetrov. Plaz so zaščitili s folijo in uredili odtok vode. Dogodek bodo spremljali, da preprečijo zdrs do hiše.

Poplava v Vratji vasi
Poplava v Vratji vasi FOTO: WebTV - Elvis Saletinger
Zaradi obilnega dežja in taljenja snega so vodotoki v ponedeljek narasli predvsem v Pomurju in na nekaterih mestih tudi prestopili bregove. Razmere so se čez dan umirile, v normalnih mejah so tudi vodostaji drugih rek po Sloveniji.

V Prožinski vasi v občini Štore se je sprožil zemeljski plaz velikosti 200 krat 30 metrov. Plaz ogroža objekt, v katerem sta garaža in skladišče. Plaz so že v soboto s pomočjo gasilcev pokrili s folijo, v nedeljo pa so opazili, da ne miruje, zato so bili obveščeni župan in pristojni delavci občine ter poveljnik CZ občine Štore.

Prav tako v bližini stanovanjske hiše se je plaz sprožil v Otiškem vrhu v bližini Dravograda. Plaz ogroža tudi bližnjo stanovanjsko hišo v Pernici. V Šomatu pa je zemeljski plaz poškodoval ograjo, v kateri je bila zaprta divjad.

Meteorne vode so v ponedeljek dopoldne poplavile kleti posameznih stanovanjskih hiš v občinah Lovrenc na Pohorju in Sveta Trojica. V obeh primerih so posredovali gasilci, ki so izčrpali vodo iz objektov, so še sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
10. 02. 2009 12.14
Članek ima pomankljivosti, za druge nevem, za Ptuj pa lahko rečem, da breg (podaljšek bolj znane Panorame) ne plazi samo na Maistrovo, pač je ogrožena tudi nasprotna stran na Vičavo (naše naselje), natačneje ul. Vide Alič. Sicer pa kdo ve kaj lashko to potegne, koliko brega na obe strani za sabo. Te dni napovedujejo dež, bomo videli, če bodo zaznavni tresljaji tal, bomo vedeli zakaj. Naj se po možnosti zgodi še kakšna rimska najdba, pri nas je namreč vse mogoče. Goso="Po plazu zvonit je prepozno. Občine nosijo krivdo pa upravne enote, ki na pamet odobravajo gradnje brez geoloških del in soglasij." Se strinjam, vendar ni vse na upravnih enotah ipd., pač je veliko na ljudeh samih, da ne ignorirajo naravnih zakonitostih, ne gradijo na plazovitih in poplavnih območjih ipd., kajti po nesreči je res prepozno zvoniti in tožiti. Povsod po svetu je enako, potem pa se ljudje čudijo in tožijo, zakaj jih je doletela nesreča. Ker gradijo tam kjer ne bi smeli, treba je delati po lastni pameti, ne tuji, ta nima vedno poštenih namenov, ne glede na kakšnem položaju je njen lastnik. Prav smešni so dandanes ljudhe, ki niso sposobni videti dejstev, ki jih imajo pred nosom, niti ne znajo 'gledati' v prihodnost, na možnosti, kako zavedeni so. Pomilovanja vredno vedenje. Narava ima svoja pravila in njim navkljub ne moremo ravnati, za lastno nesrečo smo krivi ljudje sami, ne narava. Ignoriranje naravnih pravil je draga reč.
MBEK
10. 02. 2009 11.50
Škoda je vsake bajte, ki jo tkole plaz ogrozi... Je pa res da so krivi tud tisti ki so dovolil gradnjo ne da bi prej kakšn geolog dau mnenje ali je primerno mesto ali ni....sam to pa že pride neki € in pač noben tega ne dela, posledice pa se občutjo potem tkole....seveda je pa kle zravn še treba upoštevat strukturo zemle inp.,....
goso
09. 02. 2009 21.36
Po plazu zvonit je prepozno. Občine nosijo krivdo pa upravne enote, ki na pamet odobravajo gradnje brez geoloških del in soglasij. Zadnja dva ministra, pred Erjavcem, sta zakonodajo tovrstno uničila. Zdaj bi morala plačevati. Upam, da bo Erjavec popravil zadeve za njima. Ker se bomo sicer davkoplačevalci enkrat pritožili, zakaj država meče denar skozi okno za sanacije, če bi lahko prej preventivno za bistveno manjše denarje preprečila podiranje hiš. Štala in ignoranca županov.
Pt.
09. 02. 2009 20.44
uh groza .. hvala bogi da sem na čisti ravnici doma! bogi tisti keri so po bregih in pri bregih..
janko2
09. 02. 2009 20.36
JozaFric...malo morgen daje drzava kar tako dovoljenja...Veliko lastnikov, ki imajo hise na teh terenih nimajo dovoljenj, samo jih ne spostujejo in na koncu nastae to! Tudi mnenje geologa moras imeti pri gradnji hisi, ce to mnenje spostujes je pa odvisno od posameznika...sicer pa ko vidis kje vse ljudje gradijo hise, ni cudno da se se vec plazov ne sprozi!
kosez
09. 02. 2009 20.12
Kaj na 24. ur vsi pišete z levo roko? :O
Zenma01
09. 02. 2009 20.06
hah 24 ur nima za burek nej se naučjo saj naslove napist prov ne pa da pišejo tkole:Deževjo sprožilo številne plazove xd deževjo ja lol deževje novinarji pa taki!!!!! xd =) lol
krist1
09. 02. 2009 19.48
JozaFric Sigurno si blokar,ki zdaj tukaj pametuje.Iz lastnih izkušenj vem,kako pomaga država in ostale institucije,zato le čevlje sodi naj kopitar.
ledo123
09. 02. 2009 19.21
jaz sem pa polek vratje vase pa nč nevem
JozaFric
09. 02. 2009 18.44
Ljudje gradijo na najbolj nemogočih krajih. Če je država nora in pohlepna, ker da vsakemu gradbeno dovoljenje, samo da mastno zaračuna pa naj sedaj še poplača vsem škodo!
teddy_bear
09. 02. 2009 18.05
drgač deževjE ampk O.K.
byteME
09. 02. 2009 15.46
Inspire
09. 02. 2009 11.47
Reke poplavljajo predvsem zato,ker struge niso očiščene-dno rek ni poglobljeno.To sem najbolj opazil iz vlaka po poplavah l 90.Reka Savinja je polna skalovja,ki bi ga morali odstranit za boljšo pretočnost.Ljubljanica pa je polna raznih odpadkov,ki jih morajo ozaveščeni ljudje vsako leto spomladi čistit za malomarneži,ki mislijo,da lahko v reko mečejo vse kar jim je doma odveč.Za odpadke so ekološki otoki,kjer se ločeno meče odpadke-ter kontejnerji v mestih.Veliko se osvešča ljudi preko medijev -vendar nekaterih se pač nič ne prime.