
Evropska komisija v reševanju mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško ne more igrati vloge sodnika, saj gre za dvostransko vprašanje, ki ga morata rešiti državi sami, je dan pred prihodom na obisk v Slovenijo dejal evropski komisar za širitev Olli Rehn.
Potrebno je najti konsenzualno rešitev, a "natančne pozicije o vsebini te rešitve nimamo", je bil tudi jasen Rehn. Z drugimi besedami: ni pomembno, kakšna je rešitev, samo da do nje pride in da je konsenzualna. Pri tem je komisar optimističen. Verjame namreč, da no mejno vprašanje rešeno, še pred koncem pogajanj med Hrvaško in EU.
Pogajanja in meja sta ločeni vprašanji
Med mejnimi vprašanji in pogajanji pa komisar ne vidi povezave. Kot je dejal, so pogosto s kandidatkami za EU odprte teme, ki so bilateralne narave. "Takih je več primerov iz zadnjega pa tudi aktualnega kroga širitve. Če gre za dvostranska vprašanja, kot je vprašanje meje ali imena, jih je treba rešiti bilateralno," je dejal Rehn. A hkrati tudi opozoril, da je "vsaka kandidatka z Balkana zavezana dobrososedskim odnosom in regionalnemu sodelovanju".
Edina pristojnosti, ki jo Evropska komisija v odnosih med Slovenijo in Hrvaško ima, je vezana na ribiške vidike mejnega sporazuma, zato je tu pripravljena igrati svojo vlogo. "Prepričani smo, da pravilno delujoč ribiški režim lahko pomembno prispeva k izogibanju mejnih incidentov na morju. A vedno je ključna volja dveh držav, da sodelujeta - zadeva lahko deluje le, če državi res sodelujeta in iščeta rešitev," je dejal komisar o eni izmed tem za pogovore v Sloveniji.