Slovenija

Obdržati, prodati ali opustiti? To je zdaj vprašanje

Ljubljana, 01. 12. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Karmelina Husejnović/STA
Komentarji
26

Če še imate "certifikatske" delnice, imate še mesec dni za njihov prenos z registrskega računa. A več kot 170 tisoč imetnikov se še vedno ni odločilo, kaj bodo storili s svojimi vrednostnimi papirji. Kaj storiti, če imate malo delnic, so te malo vredne, ali pa ne kotirajo na borzi? Zbrali smo nekaj nasvetov.

Samo še do 1. januarja imate čas, da se odločite, kaj boste storili s svojimi vrednostnimi papirji na registrskem računu na KDD.
Samo še do 1. januarja imate čas, da se odločite, kaj boste storili s svojimi vrednostnimi papirji na registrskem računu na KDD. FOTO: Thinkstock

Konec leta bo Centralna klirinško depotna družba (KDD) ukinila registrske račune, kjer so evidentirane "certifikatske" delnice. Za prenos z registrskega na trgovalni račun imate tako le še 30 dni časa. 

Slaba polovica imetnikov je imela v lasti le manjšo količino papirjev, vrednih manj kot 100 evrov. Veliko pa je takšnih z večjimi vrednostmi, saj je povprečna vrednost sredstev na računih dobrih 3000 evrov.

A kot so nam pojasnili na KDD, trenutno 171.796 imetnikov tega še ni storilo. Za primerjavo, konec oktobra jih je bilo več kot 200 tisoč, poleti pa je bilo odprtih še dobrih 240.000 registrskih računov, vrednost sredstev na njih pa je bila 732 milijonov evrov. Decembra se tako obeta precejšnja gneča na bankah in v borzno-posredniških hišah.

Kaj morate narediti do 1. januarja, če imate "certifikatske" delnice na registrskem računu?

To je predvsem odvisno od tega, kaj želite še početi z omenjenimi vrednostnimi papirji – bi se jih radi "znebili" ali jih obdržali in z njimi trgovali? Če bi jih radi prodali takoj ali pa jih obdržali, se morate obrniti na eno od članic KDD, kjer lahko odprete trgovalni račun in nanj prenesete vrednostne papirje z registrskega računa.

Če ne veste, kakšna je vrednost delnic, ki jih imate na registrskem računu, je dobro, da se o tem pozanimate. Nekatere ne presegajo niti evra vrednosti in s prenosom na trgovalni račun in prodajo imate lahko več stroškov, kot so delnice vredne. V takšnih primerih se imetniki najpogosteje odločajo, da vrednostne papirje opustijo. 

Kako opustiti vrednostne papirje na registrskem računu?

Svoje vrednostne papirje je po podatkih KDD z registrskih računov od 1. januarja 2016 do 30. novembra 2016 opustilo 10.182 imetnikov.

Zahtevo za opustitev na KDD obrazcu lahko pošljete po pošti ali osebno odneste na vložišče KDD. Če ga pošljete po pošti, morate podpis overiti pri notarju ali upravi, kar pomeni dodaten strošek. 

Podpisa pa ni treba overiti, če obrazec odnesete osebno na vložišče KDD, saj oni preverijo vašo identiteto. 

Obstaja pa tudi možnost, da zahtevek oddate po elektronski poti. A le, če imate kvalificirano digitalno potrdilo akreditiranega overitelja (SIGEN-CA, AC NLB, POŠTA®CA, HALCOM-CA).

Povpraševanje narašča

Najpogosteje se imetniki odločajo za prenos vrednostnih papirjev na trgovalni račun, odprt pri izbranem članu KDD. Tam sicer v zadnjih mesecih opažajo povečano povpraševanje glede prenosa delnic. Na Iliriki je trgovalni račun v zadnjih mesecih odprlo okoli 10 tisoč novih strank, je pojasnil predsednik uprave Igor Štemberger. "Povpraševanj je pa še veliko več, kajti nekateri še iščejo informacije in se odločajo," je dejal. 

Predvsem vlagatelji, ki  imajo v lasti delnice večjih vrednosti, se odločajo za njihov prenos na trgovalne račune, je pojasnil Matjaž Polanič iz Alte. "Med temi prevladujejo predvsem delničarji Krke, Petrola, Zavarovalnice Triglav in nekateri ostalih večjih borznih družb. Vlagatelji, ki imajo v lasti delnice nižjih vrednosti, pa se najpogosteje odločajo za prodajo teh delnic in reinvestiranje kupnine v vzajemne sklade Alta," je dodal.

V času osamosvojitve je večina Slovencev in Slovenk prejela vrednostne certifikate, ki so se v obdobju lastninskega preoblikovanja podjetji spremenila v delnice. Na podoben način, kot imamo denar na transakcijskem računu, so se te "certifikatske" delnice naložile na vaš registrski račun, ki ga je samodejno odprla in vodila Klirinško Depotna Družba (KDD).

Podobno pravijo tudi na Iliriki. "Če imajo veliko število vrednostnih papirjev in večjo vrednost, jih hranijo, obdržijo in jih prenašajo na trgovalni račun. Vkolikor gre za manjše število delnic, manjšo vrednost delnic, jih prodajo, če ne gre za delnice, ki dajejo lastnikom dividende oziroma dobre dividende. V takem primeru, tudi če je manjše število delnic, stranka delnice ohrani in jih prenaša na trgovalni račun," pravi Štemberger.

Stroški s prodajo se razlikujejo 

Strokovnjake smo povprašali tudi po tem, kaj svetujejo posameznikom, ki imajo manjše število delnic, denimo samo štiri delnice Triglava. 

"To je število delnic, ki se jih, po mojem mnenju, ne izplača hraniti na trgovalnem računu," pravi Štemberger. S trgovalnim računom je namreč kar nekaj stroškov. Državni zbor je sicer omejil višino vseh stroškov računa v odvisnosti od vrednosti premoženja na njem. Toda nekatere članice KDD so medtem ugotovile, da jim to v nekaterih primerih ne pokrije niti osnovnih stroškov vodenja računa, zato so se obrnile na ustavno sodišče. 

Če jim to pritrdi, se lahko zgodi, da bodo stroški za vodenje trgovalnega računa zrastli. "In če bo ta prazen ali bo na njem malo delnic, potem je to kolizija oziroma mu bo to pojedlo sredstva na trgovalnem računu. Tako da če je delnic malo, je po mojem mnenju najbolje, da delnice proda," svetuje Štemberger. 

Pri Iliriki so trenutno stroški za prodajo delnic okoli 20 evrov, ne glede na to, kakšna je vrednost premoženja. Na Alti pa so pojasnili, da je preko njihove spletne aplikacije e-Trading najnižja možna provizija pri prodaji delnic, ki kotirajo na Ljubljanski borzi, 0,45 odstotka.

Kaj z delnicami, ki ne kotirajo na borzi?

Veliko državljanov ima v lasti tudi vrednostne papirje, ki ne kotirajo na borzi. Tudi tukaj pa so nasveti borznih posrednikov odvisni od tega, koliko delnic ima posameznik v lasti. "Po nekaterih delnicah, s katerimi se sicer ne trguje na Ljubljanski borzi, kljub temu obstaja določeno povpraševanje. Kaj naj stori posameznik, ki ima v lasti netržne vrednostne papirje, je odvisno od tega, koliko delnic ima v lasti in katere delnice," pojasnjujejo na Alti.

Če ne storite ničesar

Če pa z vrednostnimi papirji ne boste storili nič od navedenega, bodo po 1. januarju vrednostne papirje sodno položili. Če jih boste želeli prevzeti, boste morali skozi sodni postopek, za kar boste morali plačati sodno takso.

Vrednostni papirji vas bodo pet let čakali na sodišču. Če jih v tem času ne boste prevzeli, bodo ti pripadli Republiki Sloveniji.

Poziv ZPS glede zaračunavanja nadomestil pri ponudnikih trgovalnih računov

Zveza potrošnikov (ZPS), ki že ves čas opozarja na to, da nekateri ponudniki trgovalnih računov zaraunavajo preveč, je znova pozvala Agencijo za trg vrednostnih papirjev, naj izvede nadzor nad zakonitostjo zaračunavanja nadomestil pri ponudnikih trgovalnih računov. 

Kot pravijo na ZPS, "zakonskih določb ni mogoče izigravati z obračunavanjem nadomestil, ki tam niso direktno navedena"

Da ne bo dilem o višini stroškov, je DZ prejšnji teden sprejel avtentično razlago. ZPS, ki je na trgu odkrila odstopanja od tega, pa je že takrat pozvala Agencijo za trg vrednostnih papirjev, naj kot nadzornik izvede nadzor nad praksami ponudnikov, zagotovi spoštovanje zakonodaje in naloži ponudnikom, naj vsem potrošnikom povrnejo preveč zaračunana nadomestila.

"Ker je od sprejetja avtentične razlage pretekel že več kot en teden, vas ponovno pozivamo k temu, da kot pristojni nadzornik trga pri zaračunavanju nadomestil za potrošnike pri odpiranju in vodenju trgovalnih računov zagotovite zakonitost poslovanja ponudnikov," pa so v ZPS danes znova zapisali v javnem pozivu.

Opazili so namreč, da večina ponudnikov trgovalnih računov, ki so potrošnikom zaračunavali previsoka nadomestila, tudi po sprejetju avtentične razlage ni prilagodila svojih cenikov zakonu. "Za ponovno vzpostavitev zaupanja v trg je prav tako ključno, da ponudnike pozovete, naj vsem potrošnikom povrnejo preveč zaračunana nadomestila. Izjave nekaterih ponudnikov v medijih v preteklih dneh kažejo na to, da preveč zaračunanih nadomestil ne nameravajo vračati, če jih potrošniki ne bodo uveljavljali v sodnem postopku," pravijo na ZPS.

Kot so pred dnevi sporočili iz ZPS, so pred sprejemom avtentične razlage v DZ zakonske omejitve stroškov spoštovale BKS banka, Deželna banka Slovenije, NLB in SKB.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
01. 12. 2016 17.27
-1
.hihi. certifikati. hihi. lahek. ponudil mi po ene 4h Stečajih ( hranim še vse papirje !) cerka 24 (namesto 300 !) ojrov. jok . dobil je še te. ( in jupi...bil je , tiste čase, zapisan za Najbogatejšega sLOVENCA ... BRAVO
Uporabnik113189
01. 12. 2016 16.59
+13
Moj nasvet je preprost. PRODAJ karkoli že imaš v papirjih. Kdor se do sedaj v naši državi še ni naučil, da so ti papirji samo priložnost za tatvine belih ovratnikov in banksterjev, potem mu pač ni pomoči. KDD je bil zamišljen kot varovalka, da državljane ne bi ropali neki japiji in bankirji, pa je Cerar državljane mirno prodal tem plenilcem. Saj je vendar liberalno usmerjen. Praksa do danes pa je bila, če si kupil papir je bil prej ali slej manj vreden in nekdo bolj bogat ( le kupec ne). Pa še vsako leto moraš pisati opravičila pri dohodnini ker si lastnik. Povsem jasno je, da navaden smrtnik nima možnosti kupiti večinskega deleža, kar vas potem avtomatično postavi na stran malih delničarjev.. Male delničarje pa prej ali slej "iztisnejo" stisnejo, zmečkajo ožamejo, uporabite vam najbolj všečen izraz. vašo lastnino bodo tudi obdavčili z letnim računom za skrbništvo. Le zakaj bi torej postavil nogo pod valjar? Se mogoče kdo spominja časov, ko so delnice natisnili na kos papirja, ki so ga lastniki imeli nekje v sefu ali omari (in niso imeli stroškov). Takrat je zgodba še imela nek smisel. Danes bo pametneje kupiti karkoli kar potrebujete. Šestorčka s pivom, opeko, omaro, tečaj vezenja, le vrednostnega papirja ne. Vsaj v naši državi, ne. Takšna je praksa, o teoriji pa ne bi razglabljal..
zurc
01. 12. 2016 15.24
+4
jih imam od triglava ne dvajset ,pustu jih bom ,nej se revčki mal opomorejo,zakaj se bi sekiral zarad tega ,kako došlo tako prošlo!
Ka pa mislis
01. 12. 2016 14.19
+2
64 delnic gorenja vrednih cca 400€. Ali se splaca dat na trgovalni racun??
grumf
01. 12. 2016 14.41
+3
splača. če bi jih prodali mesec nazaj bi še lepo zaslužili. Zdaj bodo najbrž par let spet spale :)
vasane
01. 12. 2016 15.05
+5
mislim, da so stroški trgovalnega računa, nekaj čez 20 € / leto. če druga ne, imaš lahko za ta denar, če delnice ohranijo vrednost skoraj 20 let odprt račun :) PRODAJ, če se ne ukvarjaš z delnicami!
vasane
01. 12. 2016 14.14
+1
Imam 4 delnice, vsaka vredna 0,5 €. Za 2 € imam sedaj delo in letanje.... Bom se poskusila na elektronski način temu odpovedat, ampak glede nato, da nisem v računalništvu najbolj doma... brez veze vse skupaj!
enakatalena
01. 12. 2016 14.18
+5
Pa če ne bi storila ničesar? Verjetno bi bila v tvojem primeru to najboljša rešitev. Pač pokloniš državi 2 €. Glede na to, koliko nam sicer pobere, je to res kaplja v morje...
vasane
01. 12. 2016 15.03
To me ravno zanima. Seveda se odpovem temu znesku. Kaj se zgodi, če nič ne naredim?
KofiAnnan
01. 12. 2016 13.26
+3
Cerar , ti si lopov.
flojdi
01. 12. 2016 17.28
+1
Explainator
01. 12. 2016 12.27
+3
jaz sem pred enim mesecem vse prodal
ibasumik
01. 12. 2016 12.08
+0
Spet so SKB in NLB najdražje.
vezuv_
01. 12. 2016 11.05
+2
jaz imam 139 delnic Zvon 2 - kje jih lahko prodam?
lojz21
01. 12. 2016 13.02
+5
flojdi
01. 12. 2016 17.29
+2
draghci
01. 12. 2016 10.00
+30
Tu je cerarjeva oblast uzakonila legalno krajo premoženja posameznikov in zaslužek borzno posredniškim hišam in bankam. Nobenega razloga ni bilo, da ne bi bili vrednostni papirji s katerimi se ne trguje shranjeni na KDD. Ampak ne, svetovalci, ki so premislili, kako bi se dalo uboge državljane še malo oskupiti so se dobro izmislili. Obvezno odpret trgovalne račune, kdor pa ima vrednost delnic tako majhno naj pusti vse skupaj lepo državi. kam bo šel ta denar, sam bog ve, morda za visoke provizije v zdravstvu, morda za visoke plače in dodatke državnih vladarjev... In to so naredili tako na tiho, da so lastnike vrednostnih papirjev stisnili v kot. lahko bi jih obvestili, in bi ti ali prodali že prej ali pa se kako drugače odločili. Ta mahinacija je tako zelo sporna, da bi na evropskem sodišču pogorela na celi črti. Upam, da se bo kdo okorajžil in tožil državo.
lojz21
01. 12. 2016 13.01
+6
Tako je! Ce 2 miljona ljudi "prepusti" drzavi samo za 5 EUR delnic, si bodo nasi veleumni oblastniki lahko kupili za 10 mio novih audijev
KofiAnnan
01. 12. 2016 09.18
+2
In kaj naj naredim z 4 delnicami Triglava? Najbolj , da kar pustim vse skup.
flojdi
01. 12. 2016 17.30
+5
pejt na Triglav ( razgled z njega je veliko več vreden
Primula1
01. 12. 2016 08.29
+27
Haha, nova oblika nacionalizacije premoženja državljanov, ki to kar lepo mirno gledajo. Le vkup uboga gmajna, pa to?
macek_garfield
01. 12. 2016 08.45
+18
tocno tako, podarili so nam certifikate, razni pidovci so se obogatili in prvic pokradli narod, dolocena podjetja so pokradli managerji in spravili delnice na nekaj centov sedaj bodo pa se te pokradli pa to
wolfterier
01. 12. 2016 09.45
+7
Pohlepneži so kupovali delnice,vlagali v razne sklade,eni so obogateli brez dela,drugi pa popušili.Enim je življenje praznik,večini pa delovni dan -za bagatelo,nje...
macek_garfield
01. 12. 2016 08.20
+12
jaz ga bom deponiral na sodisce in pocakal se 5 let kolikor je zadnji rok ce se delnica v tem casu ne bo bistveno popravila bom odgovornega za nastalo situacijo obiskal in zahteval eurcke od njega pa to