Minister za delo Andrej Vizjak se je udeležil srečanja izvršnega odbora stranke DeSUS, da bi mu predstavil pokojninsko reformo. Sestanek je očitno minil v dobrem duhu, saj je bil Vizjak zadovoljen. Dejal je namreč, da so si s stranko DeSUS v "načelnih, ključnih rešitvah povsem enotni". "Ne nazadnje so tudi del koalicijske pogodbe. Nekatere podrobnosti pa bodo še predmet nadaljnjih usklajevanj, kar seveda ni noben problem," je povedal Vizjak.
Vizjak je vesel, da so pri nekaterih ključnih izhodiščih na na istem bregu – torej da so pokojnine tesno povezane z vplačanimi prispevki in da niso socialni transfer in korektiv, temveč zasluženo plačilo, ki izhaja iz aktivne dobe.
Prav tako so si po njegovih besedah enotni "glede očiščenja pokojninske blagajne izdatkov, ki niso povezani z vplačanimi prispevki, ter glede tega, da je ključni element za upokojitev zavarovalna oziroma delovna doba – da je torej 40 let zavarovalne dobe brez dokupa oziroma 40 let delovne dobe praviloma osnova za polno pokojnino".
Nekatere stvari seveda še ostajajo odprte za prihodnje, "zlasti glede usklajevanja pokojnin in glede ambicije, da pokojnine ne padajo več", je povedal.
Tudi Erjavec je dejal, da DeSUS podpira izhodišča za pokojninsko reformo. Pri izhodiščih jim je všeč to, da "se vse veže na zavarovalno dobo in na vplačane prispevke" in da je pokojnina definirana kot pravica, ki izhaja iz vplačanih prispevkov.
Vendar pa je ob tem dodal, da je "hudič v podrobnostih". Po njegovih besedah ostajajo odprta vprašanja glede usklajevanja pokojnin in informativnih osebnih računov.
Stranko DeSUS namreč zanima, kolikokrat na leto naj bi se usklajevale pokojnine, pri informativnih osebnih računih pa želijo, da je to res samo informativni izračun, ne pa začetek rušenja medgeneracijske solidarnosti.
Vizjak je sicer glede izračuna zagotovil, da ti računi nikakor ne bodo posegali v medgeneracijsko solidarnost, na kateri temelji zdajšnji pokojninski sistem v Sloveniji. "Ti osebni računi vnašajo dodatno preglednost, informiranost in motiviranost za vplačevanje prispevkov. Na njihovi podlagi bo namreč sleherni posameznik lahko kadar koli pogledal, ali mu delodajalec plačuje prispevke in koliko jih je, omogočen pa bo tudi izračun pričakovane pokojnine ob določenih pogojih," je povedal.
Erjavec je kot bistveno razliko med lansko reformo, ki je padla na referendumu, izpostavil, da je tokrat pokojnina vezana na delovno dobo in ne na starost. Poudaril je še, da je prejšnja reforma padla, ker ni bila usklajena s sindikati.
DeSUS želi člen proti nadaljnjemu padanju pokojnin glede na plače
Prvak stranke DeSUS je tudi opozoril, da pokojninska blagajna namreč meša t. i. prave pokojnine, ki so rezultat dela, in druge socialne oziroma proračunske transferje. "Menimo, da je treba s to prakso prenehati tudi zato, da imamo čisto sliko glede pokojninske blagajne," je dejal. DeSUS zahteva, da se v besedilo reforme vnese člen, ki bo onemogočil nadaljnje padanje pokojnin v primerjavi s plačami. "Pokojnine so v tem trenutku približno na 62 odstotkih povprečne plače, po današnjem dogovoru z ministrom pa bo dodan člen, po katerem pokojnina za 40 let delovne dobe ne bo smela pasti pod 62 odstotkov povprečne plače," je pojasnil.
Pripombe ima tudi NSi, a reformo podpira
Svet stranke NSi pa po besedah predsednice stranke Ljudmile Novak načeloma podpira pokojninsko reformo, imajo pa člani nekaj pripomb, predvsem glede pogojev za upokojevanje, ki se tičejo družinskih članov. Zanimajo jih med drugim pravice do vdovskih pokojnin in uveljavljanja otrok v pokojninski dobi. "NSi bo predvsem vzela pod drobnogled status družine," je dejala Novakova. Pripombe bo nato obravnaval strokovni odbor NSi in podal svoje predloge sprememb, ki jih bodo usklajevali s koalicijskimi partnerji. Sicer pa Novakova prav tako opozarja, da je reforma nujna za ohranitev javnofinančne vzdržnosti in zagotavljanje pokojnin.
Koalicija sicer sprejetje reform izpostavlja kot prioriteto. To, da so razmere resne in da Slovenija ne sme izgubljati časa, pa je na srečanju s premierjem Janezom Janšo v ponedeljek izpostavil tudi šef evroskupine Jean-Claude Juncker.
Zdus ni DeSUS za tesnejše sodelovanje
Sicer pa so se predstavniki stranke DeSUS sestali tudi s predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) in se dogovorili za tesnejše sodelovanje. Sodelovanje bodo okrepili tako na ravni vodstev, kot tudi na ravni strokovnjakov. Dogovorili so se za redne tedenske sestanke, pa tudi tematske sestanke, na katerih bodo obravnavali posamezne zakone.
Na sestanku so se osredotočili predvsem na predlog pokojninske reforme, ki ga v DeSUS načeloma podpirajo, v Zdusu pa bodo svoje stališče sporočili naknadno. Oboji se sicer strinjajo, da je reforma potrebna, z njo pa je potrebno vzpostaviti vzdržni sistem, da bodo pokojnine v prihodnje izplačane in varne. V Zdusu so dodali, da bodo podprli sindikate, ki pri pokojninski reformi nasprotujejo uvajanju informativnega osebnega računa.
KOMENTARJI (280)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.