Prvi korak pred reformo je odprava plačnih nesorazmerij, je pojasnila Ajanovič Hovnik, ki je izpostavila, da je skupina javnih uslužbencev tako raznolika, da primerjamo jabolka in hruške. Kot rešitev so predlagali delitev na tri večje skupine, ki bi se nato delile še na manjše podskupine.
O točni delitvi stebrov, ali bo to glede na panoge ali dejavnosti, se bodo še pogovarjali z vladnimi strankami in sindikati, je napovedala: "To je pogajanje, ki nas čaka v drugem koraku. V tem trenutku primerjamo neprimerljivo: gasilca z baletnikom," pojasnjuje ministrica, ki dodaja, da je takšna dela težko vrednotiti enako. "Ko bodo oblikovani stebri, bomo znotraj stebrov postavili enačaje in med seboj primerjali tisto, kar se lahko primerja."
Kakšne stebre bodo oblikovali?
Ministrica je razkrila tri glavne stebre, a poudarila, da gre zgolj za izhodišča reforme plačnega sistema.
Prvi steber bi predstavljali funkcionarji vseh vej oblasti in predstavniki drugih državnih organov (Komisija za preprečevanje korupcije, informacijski pooblaščenec in varuh človekovih pravic) in direktorji.
Drugi steber bi vključeval javne uslužbence ožje javne uprave, kamor spadajo ministrstva, vladne službe, zaposleni v regulatornih agencijah in skladih. Podsteber bodo pooblaščene uradne osebe: gasilci, policisti, vojaki in pravosodni policisti.
Tretji steber oziroma po besedah ministrice poglavje pa zdravstvo in socialno varstvo skupaj, nato raziskave, vzgoja in izobraževanje, kultura in ostali javni zavodi.
"Gledali smo naravo dela in ali so pogoji dela primerljivi," ministrica pojasnjuje razlike med stebri in dodaja, da bo natančna delitev stvar dogovora.
Del reforme tudi merila in kriteriji za nagrajevanje
Ministrica za javno upravo je obljubila še, da delovnih mest v javnem sektorju za plačo, ki je nižja od minimalne, ne bo. Kdaj bi se ta obljuba lahko uresničila? "Ko se bomo izpogajali. Delo ne more biti vrednoteno manj, kot je minimalna plača," odgovarja ministrica Ajanovič Hovnik, ki ocenjuje, da trenutno v javnem sektorju 25 tisoč oseb prejema minimalno plačo.
Reforma bo sicer preuredila tudi področje vrednotenja dela, merila in kriterije za nagrajevanje in razdeljevanje dopusta, napoveduje Ajanovič Hovnik.
3000 stanovanj na leto
Koalicija se je pomanjkanja stanovanj, ki poganjajo cene nepremičnin v nebo, lotila z obljubo gradnje 3000 stanovanj na leto.
Minister za Solidarno prihodnost Simon Maljevac meni, da stanovanjske politike v Sloveniji v zadnjih 30 letih ni bilo, zato je napovedal, da bodo do konca mandata začeli z gradnjo pet tisoč stanovanj, po letu 2026 pa želijo zagotoviti dolgoročni sistem, ki bo zagotavljal redno gradnjo.
"V sistem vnašamo sigurnost, tudi za gradbince, ki se bodo lahko na projekte pripravili. Investicije pa ne bodo v celoti financirane iz javnih sredstev," napovedujejo v povsem novem resorju pod vodstvom Maljevca.
Koliko bodo javna neprofitna stanovanja stala?
Hrbtenico stanovanjskega sistema bo predstavljal javni stanovanjski sklad, s katerim bodo intenzivno sodelovali, napoveduje Maljevac.
Po letu 2026 bo na voljo 100 milijonov letno za stanovanjski sklad, v sklopu katerega bo deloval posojilni sklad za gradnjo stanovanj. V posojilni sklad bodo po besedah ministra lahko pristopali lokalni stanovanjski skladi, neprofitne organizacije, zadruge in ostali prek regulative.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.