Vlada je že sprejela postopno znižanje tega davka. Podrobneje popravke nove davčne zakonodaje, ki velja sedem mesecev, pripravlja posebna skupina v okviru ministrstva za finance. Nekaj malega so zaradi pritiskov posameznih skupin - na primer študentov - že spremenili. Vendar na pravo reformo davčne reforme še čakamo.
Nova davčna zakonodaja med davkoplačevalci že dolgo povzroča precej nezadovoljstva. Še bolj pa ga bo ob pisanju davčnih napovedi v začetku prihodnjega leta. Je nejasna, nerazumljiva in za mnoge nevzpodbudna. Janševa vlada reforme, ki jo je pripravila prejšnja vlada, ni zaustavila, je pa konec lanskega leta hitela z obljubami.
Premier Janez Janša se je zavzel, da se celovita sprememba pripravi tekom celotnega leta, sprejela pa bi se v terminu, ki je čimbolj oddaljen od januarja 2006.
Vendar celovite reforme še ni. Do zdaj je bilo kup nerganja in nekaj malih sprememb. Na primer - manj bo obdavčen kapital. Ker so bili študentje glasni - grozili so tudi s protesti - so dosegli, da jim ne bo treba plačevati akontacijo dohodnine, če bodo na napotnico zaslužili manj kot 100.000 tolarjev. Grozili so tudi športniki in kulturniki.
Skupina, ki v okviru ministrstva za finance pripravlja spremembe, je nekaj predlogov celovite reforme že pripravila. Uradno jih še niso predstavili, je pa v javnost pricurljalo, da naj bi bili po njihovem in po novem namesto pet trije davčni razredi, spremenilo pa bi se tudi plačevanje davka na dodano vrednost.
Vladni in alternativni predlog
Vlada pa je že sprejela postopno ukinitev davka na plače. Dokončno naj bi ga odpravili do leta 2009. V senci teh sprememb pa je druga skupina ekonomistov pripravljala svojo alternativno reformo davčne reforme - uvedbo enotne 20-odstotne davčne stopnje. Leta 2007, po uvedbi evra, bi ukinili dohodninske razrede, davek na plače, davčne olajšave, ostale bi edino otroške.
Neto plače se ne bi spremenile. To pomeni, da se zmanjšajo bruto plače in s tem obremenitve gospodarstva, s čimer bi gospodarstvo privarčeval velik del denarja, ki ga lahko vloži v naprej v nove investicije, je pojasnil predsednik strateškega sveta, dr. Jože P. Damijan. Po njegovem bi lahko gospodarstveniki dodaten denar vložili na primer v zaposlovanje visoko izobražene delovne sile.
Skupina, ki na ministrstvu za finance pripravlja reformo, ni navdušena nad enotno davčno stopnjo. Predsednik vlade pa je ekonomiste načeloma podprl.