Državni zbor je na današnji seji zavrnil predlog SNS za naknadni zakonodajni referendum o Lizbonski pogodbi. Za referendum je namreč glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo 54. V razpravi je med poslanci prevladalo stališče, da bi referendum pomenil nepotrebno prelaganje odgovornosti na državljane.
Zmago Jelinčič je pobudo utemeljeval z besedami, da 90 poslancev nima pravice samoodločati o tako pomembnih zadevah, kot je Lizbonska pogodba, v kateri je predvidena širitev EU, kar posledično prinaša manjšo glasovalo težo Sloveniji v institucijah EU. Bilo bi "pametno, razumno in trezno," da bi se o takšni pomembni odločitvi omogočila širša razprava, z referendumom pa bi si po besedah poslanca vlada pridobila večjo kredibilnost.
Referendum ima premalo podpornikov
Predlog je legalen, vendar pa se pri njem postavlja vprašanje njegove potrebnosti, je menila poslanka Zares Majda Širca. Po njenem nenju mnenju je sicer Slovenija pogodbo ratificirala prehitro, zaradi česar državljanke in državljani o njej niso bili dovolj seznanjeni. Vili Rezman iz DeSUS se je strinjal, da državljani o sami pogodbi niso bili dovolj obveščeni, vendar pa je podvomil, da bi lahko referendum to kaj spremenil. Podporo Jelinčičevi pobudi pa je v imenu poslanske skupine izrekla nepovezana poslanka Barbara Žgajner Tavš, ki meni, da bi morali ljudem dati možnost, da o svoji usodi odločajo na referendumu.
Po mnenju Jožefa Jerovška iz poslanske skupine SDS v Sloveniji še vedno obstaja široko soglasje, da je članstvo v EU zelo pomembno, prav tako pa tudi soglasje, da je učinkovita EU v interesu Slovenije. Da referendum ni potreben in bi pomenil prelaganje odgovornosti na državljane, so se strinjali tudi v NSi in v SLS. Da Lizbonsko pogodbo podpirajo, čeprav ni popolna, pa so ponovili tudi v SD.
Pobuda za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o uveljavitvi Lizbonske pogodbe je že druga referendumska pobuda SNS v zvezi z Lizbonsko pogodbo. 18. januarja so predlagali predhodni posvetovalni referendum, kar pa je DZ pred tednom dni s tremi glasovi za in 56 proti zavrnil.Predsednik DZ France Cukjati je danes zavrnil pobudo Zveze domoljubnih društev Hervardi za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o ratifikaciji Lizbonske pogodbe. Ministrstvo za notranje zadeve je namreč ugotovilo, da je zahteva podprta s premalo veljavnimi podpisi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.