Slovenija

Referenduma ne bo

Ljubljana, 05. 05. 2009 21.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z odložitvijo uveljavitve oziroma z zavrnitvijo novele zakona o odvetništvu bi lahko nastale protiustavne posledice, je odločilo ustavno sodišče.

Ustavno sodišče je presodilo, da je z novelo mogoče odpraviti ugotovljeni protiustavnosti.
Ustavno sodišče je presodilo, da je z novelo mogoče odpraviti ugotovljeni protiustavnosti. FOTO: POP TV

Na podlagi zahteve DZ je ustavno sodišče v okviru njegovih navedb preizkusilo ustavnost veljavne zakonske ureditve, to je zakona o odvetništvu in zakona o odvetniški tarifi. Pri tem je ugotovilo obstoj protiustavne pravne praznine, ker zakon o odvetništvu ne določa mehanizma, s katerim bi bilo mogoče v vsakem primeru zagotoviti učinkovito uresničevanje pravice do sodnega varstva in pravice do obrambe obdolženca v kazenskem postopku, ter neustavnost zakona o odvetniški tarifi glede sodelovanja Odvetniške zbornice Slovenije pri sprejemanju tarife, piše v obrazložitvi odločbe.

Ob takšni ugotovitvi je moralo ustavno sodišče oceniti tudi ustavnost novele zakona o odvetništvu, da bi ugotovilo, ali je s sprejetim zakonom mogoče odpraviti ugotovljeni protiustavnosti. Kot so v odločbi zapisali ustavni sodniki, je z novelo mogoče odpraviti ugotovljeni protiustavnosti, pri čemer so rešitve v tem zakonu ustavnoskladne.

Glede na to je treba ugotoviti, da bi z morebitno zavrnitvijo novele na referendumu prišlo do protiustavnih posledic. Zato je ustavno sodišče odločilo, da referenduma, ki sta ga zahtevali poslanski skupini SDS in SLS, ne bo.

Proti takšni odločitvi so glasovali sodniki Marta Klampfer, Mitja Deisinger, Miroslav Mozetič in Jan Zobec, ki so dali odklonilno ločeno mnenje. Pritrdilno ločeno mnenje je dal sodnik Ciril Ribičič.

MInistrstvo zadovoljno

Ministrstvo za pravosodje je z odločitvijo ustavnega sodišča zadovoljno. Po njihovem mnenju omogoča začetek uporabe novele, ki sistemsko rešuje pomanjkljivo ureditev zagotavljanja brezplačne pravne pomoči in zagovorništvo po uradni dolžnosti, so zapisali na ministrstvu. "To pomeni, da bodo pravice vseh državljank in državljanov v sodnih in drugih postopkih bolje varovane."

SDS: Sodišče podleglo pritiskom

Malenkostna večina ustavnega sodišča je podlegla pritiskom leve tranzicijske politične opcije in kapitalsko-odvetniškemu lobiju, katerega interese so s tem zaščitili, pa so prepričani v SDS. Vinko Gorenak je tako zapisal, da je ustavno sodišče tako poteptalo pravico državljanov do referenduma kot najvišje z ustavo določene oblike demokratičnega izražanja ljudske volje. Pri tem je dodal tudi, da je med omenjeno večino ustavnega sodišča "vidno izpostavljen nekdanji vidni vodstveni član in poslanec SD".

"Odločitev je vsebinsko gledano popolnoma nerazumljiva, usmerjena proti državljanom in njihovim interesom, hkrati pa dokazuje, da je tudi Ustavno sodišče RS, kot najvišja sodna avtoriteta, pripravljeno 'v imenu ljudstva' ščititi ozke kapitalsko politične povezave," je zapisal Gorenak.

Zares: Prozorna igra opozicije

Po mnenju poslanske skupine Zares bi referendum odložil uveljavitev zakona, "kar bi pomenilo tudi to, da bi veliko ljudi ostalo brez pravne pomoči". Kot so še dodali, razumejo to referendumsko pobudo kot "prozorno igro s strani opozicije v času pred volitvami". Ustavno sodišče je tako "razkrilo to njihovo neresnično argumentacijo, s katero so celo zgodbo peljali", so še zapisali.

Jelinčič: Sodišče deluje v interesu koalicije

"Ustavno sodišče je še enkrat dokazalo, da ne gre za strokovno ustanovo, ampak da gre za politično ustanovo," pa je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. Ustavno sodišče po njegovem prepričanju "že od svoje ustanovitve dalje pravzaprav deluje v interesu vladajoče koalicije, pa naj bo to ena ali druga".

"Če bi se kakšen pameten pravnik spustil v njihove odločitve, bi vsaj 80 odstotkov njihovih odločitev padlo," je delovanje ustavnega sodišča ocenil Jelinčič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Demosten
06. 05. 2009 15.46
uporabnica991 Dobr si tole prepisala iz zapiskov s pravne fakultete. Pač moraš napisat kar ti tam narekujejo, vendar je vse res, kar je napisalo večina komentatorjev. Priviligiramo sloje, ki so že tako priviligirani. Citirat ustavo znamo pa vsi.
123_Zoke_vec_ni
06. 05. 2009 13.34
Uporabnica991, od kdaj tožilstvo zbira dokaze????? Kaj pa potem dela policija????? Pa ne mi o tem o čem se sme izvesti referendum - referendum se sme izvesti o vsem, razen davščinah. Ustavno sodišče je pa spet razsodilo proti poštenim državljanom - enkrat odškodnine za neke prebrisane, drugič da moramo delat ob nedeljah, tretjič da ne smemo odvetnikom omejevat bogatenja.... Poščijem se na tako Ustavno sodišče - jutri ga ukinem, če pridem na oblast.
VolilecSI
06. 05. 2009 13.07
Kaj pa če bomo državljani zahtevali referendum? Poščijem se na Ribičiča in to sestavo ustavno sodišče.
dr.psiho
06. 05. 2009 13.06
p.s. odvetniki si že tako ali tako po svoje računajo...kdaj pa si dobila račun za storitev pri odvetniku...NIKOLI!!
dr.psiho
06. 05. 2009 13.04
uporabnica991..navajaš negativne stvari ,ki bi selahko pokazale še v slabšem primeru če ustava pade.....Te zadeve o parcelah in občionarjih se že dogajajo in to že par let..ves negativizem je že v SI samo ,kakor vidim živiš na eni taki njihovi stopnji in tega neopaziš...Moj domači kraj si lastijo štirje ljudje...in to strankarski visoki ljudje...NO KAKO JE TO MOGOČE...kar naj vse propade..no je že vse propadlo...
0601
06. 05. 2009 12.47
se vidi, da vlada SD dela v prid kapitalu!!!
uporabnica991
06. 05. 2009 12.25
cekson Referendum je sicer pravica ljudstva (čeprav glede na to, kako je zakonodaja urejena, ljudstvo zelo težko pride do razpisa referenduma po svoji volji, bolj uporaben je kot orodje vsakokratne populistične garniture v parlamentu), vendar z referendumom ni mogoče odločati o čemerkoli. Če bi referendumska odločitev lahko pripeljala do protiustavne situacije, potem tak referendum ni dopusten (no, razen če gre za ustavodajni referendum, ki bi spremenil samo ustavo). Sicer bi lahko prišli v situacijo, ko bi se referendumsko vprašane lahko glasilo: "Ste zato, da ceksona in njegovo sorodstvo (ali pa vse njegove sokrajane) damo na prisilno delo ter tako pokrijemo proračunsko luknjo in vsem ostalim državljanom zmanjšamo davke?" Ne dvomim, da bi tak referendum z veliko večino uspel, večina državljanov bi bila za razpis takega referenduma, saj bi na davkih prihranili. Ampak še sreča, da obstajajo tudi omejitve referendumskega odločanja, kajne? Ne gre za razmerje 5 ustavnih sodnikov proti 2 milijona državljanov. Gre za razmerje 1 ustava proti par poslancem državnega zbora. Ni dolžnost ustavnih sodnikov varovati populistične interese, njihova dolžnost je varovati pravni red, kakršnega ga postavlja Ustava (in s tem pravice državljanov kot jih postavlja Ustava), proti vsakokratni zakonodajni in izvršilni oblasti. Če Ustava ne bi vsebovala tiste zoprne odločbe o neodvisnosti odvetništva, potem bi nedvomno Ustavno sodišče odločilo drugače.
435475
06. 05. 2009 11.59
sedaj pa vidim da bo treba iti na volitve.
cekson
06. 05. 2009 11.52
5 ustavnih sodnikov proti 2milijonov drzavljanov! Je to demokracija? A ni REFERENDUM pravica ljudstva? Kje zivite? Lahko se kdo kaj pomaga ali res moramo sprejeti, kar nam kdo "diktira", ki pa mnozica ne podpira in ne sprejema, saj nas nihce vec ne sciti, zato imam velike dvome v sedajsno oblast !!
uporabnica991
06. 05. 2009 10.47
RADO 62: Državljani smo bili oškodovani s Šturmovo novelo. Po njej so lahko (in dejansko so) odvetniki nabili svoje tarife praktično neomejeno. In tistih stroškov nisi nikoli dobil povrnjenih, tudi če si zmagal na sodišču.
uporabnica991
06. 05. 2009 10.43
Pa še nekaj: zakaj bi moralo Ustavno sodišče skrbeti za svoj "ugled" tako, da bi odločalo tako, kot je prav najglasnejši večini? Dolžnost Ustavnega sodišča je ta, da odloči, ali je zakon oziroma referendomski predlog skladen z Ustavo in nič drugega. Ustavno sodišče se ne sme meniti za politiko, javno mnenje in medijski rompompom. Sicer pridemo v situacijo, ko bomo državo vodili po "televotingu" - varovani bodo interesi tistega, ki bo dovolj bogat, da bo lahko javno mnenje obrnil na svojo stran.
uporabnica991
06. 05. 2009 10.39
Kar se tiče pravne države: ta izraz pomeni, da v državi razmere urejajo pravni akti, ki so med seboj v strogi hierarhiji. Ta določba zagotavlja, da so vsi politični akti državnega zbora v skladu z Ustavo in človekovimi pravicami in da vlada ne more po svoji volji izdajati aktov, ki bi bili v nasprotju z zakonom in ustavo. Pomeni, da mora vsak državni uradnik, ko odloča o tvojih pravicah, spoštovati zakon in ne sme odločiti po svoji pameti. Ta določba ne garantira pravične države v populističnem smislu, pač pa omejuje samovoljo vsakokratnih oblastnikov. Brez te določbe, bi vsak državni uradnik lahko počel kar bi se mu zljubilo. Kar se tiče socialne države: ta določba zavezuje državo k skrbi za socialni napredek države. Brez te določbe bi lahko vsakokratna oblast mirno in nekaznovano črtala recimo nadomestila za brezposelnost, pa dovolila da katerikoli delodajalec vrže kadarkoli svoje delavce na cesto. Bodi zlat, pa nikar ne nalagaj odgovornosti tja, kjer je ni.
uporabnica991
06. 05. 2009 10.39
V Ustavi ni niti enega privilegija, ki bi se nanašal na tuje državljane, ravno obratno: "Tujci imajo v Sloveniji v skladu z mednarodnimi pogodbami vse pravice, zagotovljene s to ustavo in z zakoni, razen tistih, ki jih imajo po ustavi ali po zakonu samo državljani Slovenije." Ustava daje nekatere pravice samo državljanom. Res je, da imata italijanska in madžarska narodna skupnost določene pravice: "Država na svojem ozemlju varuje človekove pravice in temeljne svoboščine. Varuje in zagotavlja pravice avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti. Skrbi za avtohtone slovenske narodne manjšine v sosednjih državah, za slovenske izseljence in zdomce, ter pospešuje njihove stike z domovino. Skrbi za ohranjanje naravnega bogastva in kulturne dediščine ter ustvarja možnosti za skladen civilizacijski in kulturni razvoj Slovenije." Ampak prav na ta člen bi moral biti najbolj ponosen – je namreč (skoraj) edinstven v primerjalni praksi. Malo katera država je tako civilizirana, da daje pravice tudi skupinam oziroma skupnostim, ki niso "popularna ljudska demokratična večina". Kar pa se tiče romske skupnosti: "Položaj in posebne pravice romske skupnosti, ki živi v Sloveniji, ureja zakon." Če situacija ni (pravilno) urejena, potem s prstom pokaži na državni zbor, ne na Ustavo. In glede odgovornosti za kriminal: pregon je odgovornost tožilcev. Kar pa se tiče "privilegijev" državljanov EU, ne gre za privilegije, pač pa za njihovo izenačenje z državljani RS. To je pač cena, ki jo je bilo treba plačati za čast, da smo člani EU.
uporabnica991
06. 05. 2009 10.39
17. člen – nedotakljivost človekovega življenja Človekovo življenje je nedotakljivo. V Sloveniji ni smrtne kazni. Ta ustavna določba je (kot večina človekovih pravic) namenjena varovanju posameznika pred oblastnimi organi. Brez te določbe bi se lahko mimogrede v kazenskem zakoniku pojavila določba, da se s smrtjo kaznuje tistega, ki bi kaj grdega rekel o vsakokratnem predsedniku vlade. Umor oziroma uboj sta kaznivo dejanje in to velja ne glede na to ali si zdravnik ali delavec. To, ali je nekdo kaznovan, je spet odvisno od učinkovitosti tožilstva, ne od zakonodaje in ne od Ustave.
uporabnica991
06. 05. 2009 10.39
XES: preden začneš okrog opletati s termini, ki jih ne razumeš, si preberi Ustavo. 14. člen - enakost pred zakonom se glasi takole: V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj ali katerokoli drugo osebno okoliščino. Vsi so pred zakonom enaki. Enakost pred zakonom torej vsebuje prepoved diskriminacije in določbo, da mora zakon vse obravnavati enako. Ampak tu ne gre za absolutno enakost, kjer bi se vse ljudi in vse situacije obravnavalo enako, pač pa ima dva elementa: enake situacije se obravnava enako, različne pa različno. Kraja je kaznivo dejanje za vsakega državljana: za delavca in za tajkuna. Zakon določa, da nihče ne sme krasti. Če te zakonske določbe ne bi bilo, bi se zakon lahko glasil, da delavec ne sme krasti, tajkun pa sme. Ne mešaj pravne ureditve z njeno implementacijo! To, da so kaznovane samo male ribe ni niti krivda sodnikov niti odvetnikov, pač pa izključno državnih tožilcev. Njihova je odgovornost za pregon, zbiranje dokazov in vodenje sodnega postopka na način, ki bi pripeljal do obsodbe. Sodniki po sami ustavi ne smejo imeti vloge preiskovalcev, soditi smejo samo na podlagi dejstev in dokazov, ki jih predloži tožilstvo in obramba. (Zakaj je tako? Ker sicer dobiš sistem, kjer je sodnik hkrati tožnik in v tem položaju noben nedolžen obtoženec nima rešitve.) Če uspe nek tajkun "nadmudriti" tožilstvo, na komu je po tvoje krivda za to situacijo?
RADO62
06. 05. 2009 10.34
Bedarija... Spet bomo oškodovani ravno državljani... Hvala Borut Pahor... heh
dr.psiho
06. 05. 2009 10.10
uSTAVNO SODIŠČE,ČE BI HOTELI RED GA BI LAHKO NAREDILI!pRITISNILI BI NA SODSTVO NAJ ŽE ENKRAT ZAČNEJO DELATI!! vendar je to TAKO za njih prav¨! grš na sodišče veš da si oplel..kriv ali nedolžen,pripravi denar..in to ne malega!"!
xes
06. 05. 2009 10.09
uporabnica911: "Ustava je edini garant, ki ga ima posameznik, da ga vsemogočna Država ne povozi. " Ustava je larifari! En kup nekih lazi brez osnove. Izmisljotina prve vrste. Hoces par primerov? Slovenija je socialna drzava - hahanhahha ... ta je pa dobra... zaposleni za poln delovni cas zivijo pod pragom revscine - nagrada za delo! Enakost pred zakonom? Hahahaha ... ta je se boljsa... delavec odgovarja za vsak srauf ki zgine, tisti ki pa kradejo fabrike so nagrajeni z nagradami za uspesnot! Nedotakljivost zivljenja? hahahahahahaha ... ce si zdravnik te zgolj malo ostejejo.... potem pa pride se najboljsi del... v ustavi ti je direktno zapisan en kup privilegijev za tuje drzavljanje in predstavnike raznih etnicnih skupin, ki jim zagotavlja imuniteto pred zakonom in nikoli ne odgovarjajo za kriminal ki ga izvajajo.... potem ti pa pise notri, da je slovenija pravna drzava.... hehehehehehehehehe.... dejmo si ze enkrat nalit cistega vina...
LEGIOETRANGERE
06. 05. 2009 10.01
Se ne splača komentirati saj smo rezultat napovedali že pred tremi tedni. Natančno takega in z istimi imeni rdečih ustavnih sodnikov. Je pa taka odločitev zelo dobra za volilce. S takimi nesmisli ustavno sodišče samo pomaga krepiti volilno bazo SDS. Ziherl bi rekel; spoštovani ustavni sodniki a ste neumni, saj tlakujete pot k zamagi Janeza Janše. Javno znano je tudi da državljani že od odločbe o izbrisanih prevarantih ne spoštuje več avtoritete ustavnega sodišča. Ustavno sodišče je v tej državi po avtoriteti manj kot nič, to pa zato ker je politično motivirano za eno od političnih opcij. Prav je da si sami zapravljajo ugled. Če so pričakovali da si bodo s sedanjo odločitvijo s katero so nagradili povampirjene odvetnike, dvignili ugled so se zmotili. Popolnoma jasno je da ustavno sodišče v rokah rdeče politike in je ve stanju narediti še marsikaj v šlodo državljanov. Državljanom odvzeti možnost za demokracojo, za referendum, je politični državni udar. Je prisila in diktatura, je zaničevanje volje državljanov. Je tudi protiustavno dejanje. Politične točke pa gredo k opoziciji in še več takih neumnosti naredite dragi komunisteki. Raja vam bo zelo hvaležna. Pa dobro preberite tisti ki mi mislite replicirati po komunistično. Delate za Janeza Janšo. Dobro premislite
uporabnica991
06. 05. 2009 09.48
Zanimivo koliko komentatorjev podlega populizmu, prav hecno je videti s kakšnim navdušenjem pljuvajo v lastno skledo. Ustava je edini garant, ki ga ima posameznik, da ga vsemogočna Država ne povozi. Brez ustave, ki bi omejevala vsakokratno parlamentarno večino, bi se zgodilo, da bi bil vsak uradniček nasproti posameznika najmanj Bog. In brez Ustavnega sodišča, ki bi bremzalo parlament, bi bila ustava samo luštna knjižica brez kakršne koli moči. Če vam neodvisno sodstvo in neodvisno odvetništvo nista všeč, potem si pač izglasujte na naslednjih volitvah ustrezno zasedbo državnega zbora, da jo bo spremenil. Ampak potem se nikar ne čudite, če se boste lepega dne zbudili v najbolj zlatih časih stalinistične Sovjetske zveze. Brez neodvisnih sodnikov in neodvisnih odvetnikov se vam lahko namreč kaj hitro zgodi, da bo vaše pravice krojil kakšen nižji občinski uradnik. Denimo na primer, da se vaš sosed odločil, da bi imel še pol vaše parcele, pa da je ta sosed čisto slučajno član trenutno vladajoče politične garniture. Ali mislite, da bo odvetnik, ki je za svoje preživetje vezan na odobravanje trenutne politične garniture, hotel prevzeti vaše zastopanje? In da bo sodnik, ki lahko izgubi službo, če ne odloči politično "pravilno", varoval vaše pravice? Eden od nujnih pogojev za neodvisnost sodstva in odvetništva je (žal) tudi finančna neodvisnost in trajnost mandatov. In zakaj se vam zdi tako grozljivo, glede na to, da ima vsak sindikat že svojo kolektivno pogodbo, da bi imeli tudi odvetniki svojo kolektivno pogodbo (=tarifo), ki bi določala plačilo za njihovo delo? Sistem, kakršen bo veljal po spremembi zakona (in je enak tistemu pred uveljavitvijo prejšnje novele) ne daje prostih rok odvetnikom, da si določajo cene - ravno nasprotno: cene se določijo s soglasjem ministra za pravosodje. Prav sedaj veljavna verzija zakona (tista, ki jo bo ZOdv-C spremenil) je bila tista, ki je omogočila odvetnikom, da si postavijo cene, kakršne hočejo, brez omejitev!