Slovenija

Referenduma in Irak v DZ

Ljubljana, 24. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik vlade Anton Rop je v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. Kot je bilo pričakovati, so bila vprašanja pod vtisom referendumov in odnosa Slovenije do vojne v Iraku. Na notranje-političnem področju pa je Janez Janša napovedal delni bojkot delovanja parlamenta.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

Kot prvi izmed predstavnikov opozicijskih strank je predsedniku vlade vprašanje zastavil Sašo Peče (SNS), in sicer glede "razvpite" vilenske deklaracije, zaradi katere sta SNS in SMS omenjali celo interpelacijo zoper zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Po Pečetovih besedah je podpis omenjene izjave povzročil velikansko škodo naši državi v očeh mednarodne javnosti, z njo pa naj bi se Slovenija uvrstila med tiste države, ki podpirajo vojaško posredovanje v Iraku. Peče je še zahteval, da se slovenska politika nedvoumno ogradi od omenjene izjave in jo prekliče. Premier Rop je zanikal očitke, da bi kdorkoli obsojal Slovenijo v kateremkoli primeru oz. jo omenjal v takšnem kontekstu. Hkrati je zatrdil, da Slovenije ni na nobenem seznamu tistih držav, ki podpirajo napad na Irak, "in je tudi ne bo". Slovenija bo sodelovala v koaliciji tistih, ki bodo humanitarno pomagali Iraku in pomagali pri odpravljanju škode, ki bo povzročena, je še zagotovil predsednik vlade.

Anton Rop je zanikal očitke, da bi kdorkoli obsojal Slovenijo
Anton Rop je zanikal očitke, da bi kdorkoli obsojal Slovenijo FOTO: POP TV

Opozicijskemu poslancu je med drugim še pojasnil, da je sicer že večkrat komentiral vilensko izjavo, a je kljub temu danes znova ponovil, da je šlo za izjavo zunanjih ministrov. Slovenska vlada pa je zatem sprejela še svojo izjavo, ki je celovita in zajema problematiko odnosa do krize v Iraku. Premier je obenem dejal, da je Slovenija pristopila k izjavi EU, v kateri je unija zavzela stališče do iraške krize in vojne. Slovenska vlada bo še naprej vztrajala na sprejetem stališču: da se je in se bo vedno zavzemala za mirno rešitev krize in da morajo imeti Združeni narodi in Varnostni svet tisto vlogo, ki jim gre, in da se znotraj VS sprejemajo odločitve. Ob tem je Rop ponovil, da slovenska vlada obžaluje, da je prišlo do vojne, in napovedal, da se bo vključila v akcije na humanitarnem področju. Slovenska vlada podpira stališče EU, tako njenih članic kot tudi kandidatk, da naj čim prej steče humanitarna pomoč civilnemu prebivalstvu in obnova Iraka.

Peče je vendarle vztrajal pri stališču, da je slovenska politika pripravljena storiti vse za ameriško prijaznost do nas. Pri tem je izpostavil "avtorizacijo vilenske deklaracije", ki nas, kot je dejal, uvršča med napadalce. Kot je še očital poslanec, naj bi s podpisom omenjene deklaracije šlo za "zadovoljevanje orožarskih lobijev in ameriških interesov", s čimer je Sloveniji padla kredibilnost v tujini. Slovensko vlado pa je pozval, da "pokaže dovolj načelnosti in ponosa in odstopi od vilenske izjave in s tem svetu in naši javnosti pokaže, da smo za miroljubno politiko in da nismo za vojaški poseg". Peče ocenjuje, da mnenje slovenske vlade do tega vprašanja ni jasno, hkrati pa se je pokazalo, da slovenska politika igra dvojno igro oz. je dvoličnost v tem, ko vlada ni bila pripravljena demantirati izjave ameriških kongresnikov, ki Slovenijo uvrščajo med države t.i. vojne koalicije.

Ne glede ena vse kar je bilo izrečeno sta si Sašo Peče in Anton Rop po polemiki na hodniku vendarle segla v roko.

Janez Janša v imenu socialdemokratov (SDS) premieru Ropu pravzaprav ni zastavil nobenega konkretnega vprašanja, pač pa je znova spomnil na znanih šest zahtev koalicije Slovenija. Koalicija Slovenija (SDS in NSi) pričakuje, da se bo že v naslednjih dneh začela z vlado o tem resno pogovarjati, obenem pa je vodstvo državnega zbora pozvala, naj državljankam in državljanom omogoči spremljanje dela državnega zbora prek neposrednih televizijskih prenosov. Predsednik vlade je pri tem pripomnil, da je bilo s strani SDS napovedano povsem drugo poslansko vprašanje, predsednik državnega zbora Borut Pahor pa je odvrnil, da "bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da bi zagotovili tako tehnične kot druge potrebne pogoje, da bi lahko omogočili televizijske prenose plenarnih zasedanj".

Znana imena štirih od sedmih kandidatov za opazovalce DZ v Evropskem parlamentu

Komisija državnega zbora za evropske zadeve (KEZ) je na današnji seji med drugim predlagala imena štirih od skupaj sedmih poslancev DZ, ki bodo od maja letos v Evropskem parlamentu kot opazovalci zastopali Slovenijo - po podpisu pristopne pogodbe sredi aprila v Atenah bo namreč Slovenija, podobno kot ostalih devet prihodnjih novih članic unije, začela kot opazovalka sodelovati v delu vseh evropskih institucij. Tako KEZ predlaga, da bi bili v delegaciji poslanci Alojz Peterle (NSi), Mihael Brejc (SDS), Feri Horvat (ZLSD) in Janez Podobnik (SLS). V skladu z dogovorom bo imela LDS v delegaciji tri člane, njihova imena pa naj bi bila znana danes popoldan, ko naj bi se končala usklajevanja znotraj največje koalicijske stranke. Kandidate mora potrditi še kolegij predsednika DZ, ki naj bi to storil ta petek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek