Pobudnik referenduma, nekdanji koprski župan in zdajšnji občinski svetnik Boris Popovič, še vedno zbira podpise za razpis referenduma o usodi zemljišča v središču mesta. Gre za zasebno parcelo, ki je bila nekoč zazidljiva, občina pa ji je v času Popoviča spremenila namembnost in jo prekategorizirala v park. Novo vodstvo občine je to odločitev odpravilo, Popovič pa vztraja, da mora tam nastati park.

A zbiranje podpisov za razpis referenduma je vse prej kot lahko. Ne le da zbiranje podpisov otežuje epidemija koronavirusne bolezni, posameznike, ki želijo posredovati svoj podpis, straši tudi domnevno nedovoljen videonadzor, ki naj bi ga opravljal snemalec v spremstvu varnostnika.
Popovič je zatrdil, da je snemalec pred koprsko upravno enoto prišel že večkrat. "Snemalec pride s kamero, jo da na stativ in jo postavi direktno pred vhod UE in snema vse," je povedal Popovič in dodal, da ima snemalec ob sebi varnostnika in ustrahuje ljudi. Snemal naj bi tudi mladoletne, saj marsikdo pride s svojim otrokom ali vnukom, pravi nekdanji koprski župan.
Ljudje naj bi se nad nedovoljenim snemanjem pritoževali in kličejo policijo. Na PU Koper pojasnjujejo, da so policisti že trikrat posredovali na kraju, a z zbiranjem obvestil niso ugotovili protipravnega ravnanja v povezavi s slikovnim snemanjem. "V vseh opisanih primerih gre za snemanje javnega kraja, kjer posameznik ne more pričakovati zasebnosti. Kaznivo dejanje Neupravičeno slikovno snemanje (po 138. členu KZ-1) je podano le, če storilec s tem občutno poseže v osebno življenje drugega. Sem ne sodijo tudi posnetki iz javnega življenja, torej posnetki oseb, ki se udeležujejo javnih prireditev, posnetki oseb pri njihovih službenih opravilih in podobno. Občutno bo poseganje v osebno življenje takrat, ko bo prizadelo posnetega, bodisi da so ti posnetki žaljivi, smešni, da izdajajo karkoli iz njegovega osebnega življenja in podobno," so pojasnili.

O dogajanju so zato, tako Popovič, obvestili tudi informacijsko pooblaščenko. "Ustrahujejo ljudi, jih snemajo, ljudje se bojijo, da bodo izgubili službo, bili kaznovani, saj jih veliko dela na komunali, občini, v vrtcih in Luki. Bojijo se, da jih bodo posneli, posnetki pa bodo potem prišli do župana, ki bo poklical njihovega delodajalca," pravi pobudnik referenduma.
In kaj pravi informacijska pooblaščenka? Pri snemanju oseb, ki podpisujejo pobudo za razpis referenduma s kamerami ali telefoni, se GDPR praviloma ne uporablja. "V teh primerih gre lahko za poseg v širšo pravico do zasebnosti v smislu 35. člena Ustave, ki zagotavlja nedotakljivost človekove zasebnosti ter osebnostnih pravic. Za kršitev te pravice je posameznikom zagotovljeno sodno varstvo pred sodiščem, saj gre pri tem za konflikt med nasprotujočimi si temeljnimi človekovimi pravicami, npr. med pravico do zasebnosti in osebnostnih pravic iz 35. člena na eni strani ter pravico do svobode izražanja iz 39. člena Ustave na drugi strani (če gre npr. za snemanje na javnem mestu za namene priprave medijskega članka). V teh primerih ima po 134. členu Obligacijskega zakonika (OZ) vsakdo pravico zahtevati od sodišča ali drugega pristojnega organa, da odredi prenehanje dejanja, s katerim se krši nedotakljivost človekove osebnosti, osebnega in družinskega življenja ali kakšna druga osebnostna pravica, da prepreči tako dejanje ali da odstrani njegove posledice. Sodišče oz. drug pristojni organ lahko odredi, da kršitelj preneha dejanje. Če je posamezniku z objavo posnetkov ali drugih osebnih podatkov povzročena nepremoženjska škoda, lahko od povzročitelja glede na 179. člen OZ zahteva tudi denarno odškodnino," je pojasnila.
Popovič sicer zatrjuje, da za snemanjem stoji Aco Kabanica, direktor podjetja Elta, d. o. o., ki je ustanovil tudi Megafon, spletni portal, ki pa še ni v razvidu medijev. "Kabanica je kupil park, o katerem teče referendum, od Mandarića, in zdaj zlorablja svoj položaj in medij na tak način," pravi Popovič in doda, da je to po njegovem mnenju nezakonito. A to še ni vse. Popovič pove, da so velikokrat že klicali tudi policijo in zdravstveni inšpektorat, češ da ljudje ne nosijo mask oziroma se družijo v velikem številu. "Policija in zdravstveni inšpektorat sta bila že večkrat tam," pojasni Popovič in doda, da želijo na ta način le motiti zbiranje podpisov.
Po našem poročanju so nas iz odvetniške družbe podjetja Elta d.o.o. opozorili, da navedbe Popoviča z našega prvotnega poročanja ne držijo, spletni portal Megafon je vpisan v razvid medijev pod zaporedno številko 2384, 100-odstotni lastnik pa je tudi lastnik zemljišča, zaradi katerega se zbirajo podpisi za referendum, Aco Kabanica.
Aco Kabanica navedbe zanika
Kabanica je navedbe, da za snemanjem stoji on, zanikal. "V Elti nam ni jasno, kdo in s kakšnim namenom vam je posredoval to dezinformacijo," je sporočil in naša vprašanja posredoval uredniku portala Megafon, "ker vam morda on lahko da več informacij v zvezi s tem".
Željko Urumović, odgovorni urednik portala Megafon, je tako pojasnil, da so v torek pred koprsko UE napadli njihovega fotografa. "To se je zgodilo v torek, dne 19. 1. 2021, okoli 12.00, ko se je naš fotograf ustavil, da bi fotodokumentiral dogajanje pred javnimi ustanovami v Kopru za potrebe objave, ki smo jo tisti dan pripravljali," je pojasnil. Fotografa je napadla skupina ljudi iz množice tistih, ki v zvezi z omenjenim referendumom zbirajo podpise in "samo pametni lastni reakciji se lahko zahvali, da se dogodek ni končal tragično – nekdo izmed nasilnežev se je namreč predstavil kot policist in nato zbežal". Povedal je, da je na kraj dogodka prišla tudi policija, ki nadaljuje preiskovalne aktivnosti v zvezi z napadom na fotografa.
Zaradi omenjenega dogodka so se odločili zagotoviti uradno varovanje fotografov, snemalcev in novinarjev med opravljanjem dela na terenu v Kopru. "Varnost naših sodelavcev je na prvem mestu, ker ne moremo dovoliti, da jih politični aktivisti fizično napadajo in se pri tem celo predstavljajo kot policisti," pojasnjuje.
Kot pravi, so pri pripravi gradiv za različne prispevke približno trikrat v zadnjem mesecu snemali določene kadre tudi pred UE Koper in v okolici. Želeli so posneti tudi notranjost prostorov, vendar jim načelnica snemanja ni dovolila. "Nekaj dni po napadu na našega fotografa in nato ob povratku nižjih razredov osnovnošolcev k pouku v šolah smo posneli še nekaj kadrov v okolici, saj se osnovna šola Koper nahaja v bližini upravne enote. Nekaj dodatnih kadrov smo posneli tudi za potrebe drugih novinarskih prispevkov. Seveda pri tem nismo bili edini. Tudi drugi mediji so na terenu pokrivali dogajanje in snemali gradiva za svoje prispevke," je pojasnil in dodal, da pri pripravi njihovih prispevkov ne gre za videonadzor in nikakor ne gre za snemanje podpisnikov referendumske pobude. Edini videonadzor tam izvaja upravna enota oziroma njena varnostna služba. "Naš snemalec je v spremstvu varnostnika ob nekaj različnih dneh in urah posnel nekaj kadrov v okolici," je še dejal Urumović.

KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.