Slovenija

'Referendum o zakonu o vodah je praznik demokracije'

Ljubljana, 15. 06. 2021 14.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Referendum o zakonu o vodah je po oceni gibanja Za pitno vodo, ki je njegov pobudnik, praznik demokracije in priložnost, da ljudje povedo, v kakšni prihodnosti želijo živeti. Na novinarski konferenci so organizacije iz gibanja znova podčrtale škodljivost zakona o vodah in pozvale na volišča.

V gibanju Za pitno vodo so prepričani, da je zakon o vodah naravi in okolju škodljiv.
V gibanju Za pitno vodo so prepričani, da je zakon o vodah naravi in okolju škodljiv. FOTO: Bobo

"Zaščita vode je ena ključnih strategij odzivanja na podnebne spremembe, zaščita ekosistemov pomeni obstoj civilizacije na našem planetu, gradnja na vodi in ob njej pa pomeni privatizacijo obrežij," je opozorila Gaja Brecelj iz Umanotere. "Rahljanje okoljskih varovalk za zasebne interese je slabo, rahljanje okoljskih varovalk v času podnebne in ekosistemske krize pa je nedostojno in nesprejemljivo, da ne rečem enostavno absurdno," je dodala na dogodku v Ljubljani.

"V zadnjem letu zdravstvene krize smo spoznali, kako tesno je varovanje okolja in narave povezano z varovanjem našega zdravja. Prihajajoči referendum je zato res izjemna priložnost, da se upremo politikam, ki izčrpavajo naravni svet in uničujejo javno dobro,"  meni Sara Kosirnik iz Greenpeace Slovenija. Da je namen novele zakona o vodah nadaljnja podreditev narave kapitalu z deregulacijo zakonodaje na tem področju, pa meni Timotej Pavlin iz Centra za družbeno raziskovanje (Cedra).

V gibanju so spomnili tudi na sam postopek sprejemanja zakona, ki je po njihovi oceni nedemokratičen. "V civilni družbi smo skupaj s stroko skoraj en mesec pred sprejetjem v državnem zboru opozarjali na spornost tega zakona. Kljub temu je bil celoten postopek iznakažen, skrajšana je bila javna razprava, onemogočeno nam je bilo predstavljanje stališč. Edina možnost, ki nam ostaja, je zakonodajni referendum," je poudaril Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij PIC.

Noveli zakona o vodah je nasprotovala civilna družba, proti so bile tudi številne strokovne organizacije, je spomnil Tomaž Ogrin iz društva za varstvo Alp Cipra Slovenija. "Javnost je vse bolj odrinjena od odločanja in žal je referendum edini način, da to besedo dobimo nazaj," je bil prepričan.

Po oceni pobudnikov referenduma gre za praznik demokracije. "Referendum za pitno vodo ni več referendum o argumentih ti so že pokazali, da je zakon škodljiv. Največ, na kar lahko vlada upa, je, da se ne pojavite na volišču," je dejal Filip Dobranić z inštituta Danes je nov dan. "Pokažimo jim, da se ne vrti vse okoli denarja, in 11. julija preprečimo betoniranje rek in jezer," je pozval Jan Štrukelj iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost.

"Verjamemo, da ljudje razumemo, kaj pomeni ohranitev narave in voda. Zato tudi verjamemo, da se nas bo referenduma udeležilo dovolj in da nas bo dovolj glasovalo proti," je dejala Urša Zgojznik iz Ekologov brez meja. "Toliko kot nas vsak dan odpre pipo in pričakuje, da bo iz nje pritekla čista pitna voda, nas mora svojo zahtevo po pitni vodi tudi izraziti tudi z oddanim glasom proti škodljivemu zakonu o vodah," pa je poudarila Katarina Žakelj iz Cipre.

Gibanje Za pitno vodo združuje vrsto predstavnikov civilne družbe. Več organizacij gibanja tudi nastopa v vlogi organizatorja referendumske kampanje.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MESE?AR
17. 06. 2021 21.18
Nisem vedel, da ti "vodarji", ki navijajo za referendum pijejo tudi morsko vodo ! Ali pa ne znajo brat zakonov, kar je bolj verjetno he he.
MUNGATUMBA
15. 06. 2021 20.31
+1
Predlagatelj referenduma na j plača stroške referenduma - so levičarji vpili, ko so bili opozocija- torej luzerji ! Kaj pa sedaj ? !!
MUNGATUMBA
15. 06. 2021 20.30
+1
Ko se boste vode napili,, boste pa meli referendum..
dannyer
15. 06. 2021 18.23
+5
naj spomnim da taki kao ekologi so skoraj prepovedali pitno vodo ker niso vedli da je voda h2o. samo za info kot vedno so zraven elite smo videli od grete. tako da če prebereš zakon vidimo kdo ima prav kdor laže.
jodr
15. 06. 2021 18.06
+4
Referendum o vodah je stran vrženih 3 miljone EUROv davkoplačevalskega denarja. Zopet so se našlineki umotvori iz raznih društev in ogranizacij, ki prejemajo državni denar, sami pas z delo še niso zaslužili niti centa.
Uporabnik543728
15. 06. 2021 16.09
+6
V kolikor si vsaj malo prebereš zakon, ti hitro postane jasno, da vsaj malo ureja zadeve okoli priobalnih zemljišč in čiščenja/ urejanja strug. Trenutno je zakonodaja na tem področju porazna in nekaterim je dovoljeno vse, samo z občinskimi veljaki moraš biti "zlizan", predati moraš kako modro kuverto in lahko gradiš tik ob rečni strugi, je celo vaš vremenoslovec (Robert Erjavec) poročal o tem na svojem portalu. Kje so bili vsi ti kvazi okoljevarstveniki in zaščitniki pitne vode, ko se je začel graditi (pred tremi leti) kanal C0, ki potuje preko glavnega vira pitne vode za celotno ljubljansko kotlino? Kmetje razlivajo gnojnico ob potokih, da se v njih dogajajo množični pogini rib in rakov, podobno počno tudi tovarne, zaradi česar se velikokrat (tudi na tem portalu) poroča o "čudnem" penjenju in obarvanju vode. A to se hitro pomete pod preprogo in v kolikor kaj prijaviš, imajo tebe za čudnega in moteči dejavnik, da ne govorimo o kvazi okoljevarstvenikih, ki se za te zadeve (v zelo veliki meri) sploh ne zmenijo. Malo je takšnih, ki se res borijo za čisto pitno vodo in ne zgolj za €, ki jim padejo v žep. Vsem tistim, ki se res borijo za čisto pitno vodo pa globok priklon in veliko sreče.
dannyer
15. 06. 2021 18.23
+7
to povej onim kekcem ,ki neznajo ali nočejo brati ali pa je važno da delajo škodo
cool1
15. 06. 2021 15.46
-1
Čista voda bo čez deset let vredna kakor suho zlato ...!
MUNGATUMBA
15. 06. 2021 20.32
Metalllca
15. 06. 2021 15.40
+11
Referendum o vodi je bolj politični referendum proti vladi kot o vodi. Ne maram JJ ampak dejansko nov zakon je za vodo in ne proti kot to zatrjujejo pobudniki.
MESE?AR
17. 06. 2021 21.16
+1
Normalno, saj še nikoli niso imeli pojma o nobeni stvari - samo nabijajo ! Za naš denar, kar je še bolj grdo.
Realni
15. 06. 2021 15.29
+2
Vesel bi bil, ce bi se tukaj šlo za vodo. Vsak referendum je praznik demokracije, saj ga davkoplačevalci sami plačamo.
Castrum
15. 06. 2021 14.57
+6
Kdo bi si mislil, da je Muki spet zraven.....