V Kopru je iz nasprotnikov ustanovitve občine Ankaran nastala civilna iniciativa Tujega nočemo, svojega ne damo, ki bo zbirala podpise za naknadni zakonodajni referendum, na katerem bi vsi slovenski volivci odločali o smiselnosti ustanovitve ankaranske in mirnske občine, poroča današnje Delo.
Po navedbah Dela so v četrtek in petek dobili prvih tisoč podpisov, prvi podpisnik pa je koprski župan Boris Popovič. O novi civilni iniciativi in zbiranju podpisov danes pišejo tudi Primorske novice.
Pobuda za ustavno presojo
Popovič je sicer skupaj z enajstimi državnimi svetniki že vložil pobudo za izredno sejo državnega sveta, na kateri bo ta po praznikih obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o ustanovitvi občin Ankaran in Mirna, ki ga je državni zbor sprejel minuli torek. Če veto ne bo izglasovan ali pa bo zakon v državnem zboru znova potrjen, je koprski župan napovedal tudi pobudo za ustavno presojo zakona.
Popovič je tudi prepričan, da občina Ankaran ne bo samodejno pridobila zemljišč, ki so zdaj last koprske občine.
Popovič je tudi odgovoril na očitke vodje civilne pobude za ustanovitev občine Ankaran Gregorja Strmčnika o napovedani vnovični prodaji občinskih zemljišč. “Višje sodišče je pred dnevi ponovno potrdilo odločitev mestne občine, da lahko prodaja ta zemljišča, kar so hoteli nekateri Ankarančani preprečiti. Med mojim županovanjem nismo niti enega metra kmetijske zemlje spremenili v stavbno zemljišče,” poroča Delo.
Strmčnik pa pravi, da se boji, da bodo svetniki z vetom uničili vsa prizadevanja pobudnikov občine za zaščito Ankarana, Valdorte, Debelega rtiča in Lazareta. Medijem in državnim svetnikom je zato napisal javno prošnjo, naj ne podprejo predloga za odložilni veto, niti zahteve za razpis referenduma, še piše Delo.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.