Parlamentarni odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ni uspel podpreti odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o pokrajinah, ki določa območja glasovanja in vprašanja.
Opozicija je zato izrazila prepričanje, da ni pogojev, da bi glasovanje o referendumu uvrstili na dnevni red seje državnega zbora, s čimer pa se ni strinjal predsednik DZ France Cukjati. Dejal je namreč, da bodo o razpisu poslanci odločali na glasovanju.
Referendumska vprašanja brez podpore
Šest opozicijskih poslancev, ki se jim je pridružil še Vili Rezman iz Desusa, je bilo proti sprejetju mnenja, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o območnih pokrajinah primeren. Zagovarjalo ga je sedem članov odbora koalicijskih SDS, SLS in NSi.
Člani odbora so se najprej opredelili do spremenjenega koalicijskega predloga SDS in SLS za 14 pokrajin (13 in Ljubljana). Nasprotovali so mu člani iz opozicije in Rezman, Martin Mikolič (NSi) pa se je vzdržal. Celotna koalicija je nato glasovala proti predlogu opozicijskih SD, LDS in Zares, da bi ljudi na referendumu povprašali, ali so za šest, osem ali 13 pokrajin. Nazadnje zadostne podpore ni dobil niti osnovni koalicijski predlog za referendum na podlagi pokrajinskega zemljevida s 13 pokrajinami (12 in Ljubljana); tudi tu se je pri glasovanju "proti" opoziciji pridružil Rezman.
SD, LDS in Zares zadovoljni z glasovanjem
V SD, LDS in Zares so prepričani, da po glasovanju na odboru ni pogojev, da bi zahtevo za razpis posvetovalnega referenduma uvrstili na dnevni red seje državnega zbora. Kot je dejal Miran Potrč (SD), je bilo glede na poslovniške določbe in tudi dosedanjo prakso vedno tako, "da če se matično delovno telo ni izjasnilo o predlogih, ki so bili dani, takšna točka ni mogla na sejo DZ". "Če odlok ni sprejet na matičnem delovnem telesu, potem DZ ne more odločati na plenarni seji. Odlok je podlaga!" je zadeva jasna za poslanca Zaresa Mateja Lahovnika.
Njegov strankarski kolega Pavel Gantar pa je na Cukjatija naslovil poziv, naj upošteva rezultate glasovanja na odboru in "da ne predlaga in ne da predloga odloka v razpravo in odločanje v DZ". Takšno ravnanje bi po Gantarjevem prepričanju pomenilo, da popolnoma ignorira procedure v DZ in tudi voljo poslancev, ki je bila skozi odbor jasno izrečena.
Kljub vsemu glasovanje v DZ
Cukjati poziva ni upošteval. "Vsekakor ostane referendum na dnevnem redu. Odločalo se bo samo o tem, ali se razpiše ali ne razpiše," je dejal. Dodal je, da je odbor naredil napako, ker je obravnaval tudi odlok o razpisu referenduma. "Šele, če bodo poslanci izglasovali sklep o razpisu referenduma, bo odbor lahko razpravljal o odloku," je poudaril.
"V primeru, da bo DZ z večino glasov sprejel odločitev, da se referendum razpiše, se potem skliče delovno telo, ki pripravi odlok za razpis referenduma," je pojasnil vodja poslancev SDS Jože Tanko. A tudi ta rešitev, ki jo opozicija označuje za izigravanje poslovnika, ni gotova. Če se na odboru za lokalno samoupravo ponovi današnji scenarij, je namreč povsem možno, da bo formalno razpisan "bianco referendum", vprašanja zanj pa zaradi razdvojenosti članov preprosto ne bo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.