Slovenija

Referendum o malem delu bo

Ljubljana, 19. 01. 2011 18.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Za referendum o malem delu so do sedaj zbrali prek 40.000 podpisov. Svetlik ni dvomil, da bo zbiranje uspelo. Od tu naprej pa je vse odvisno od referendumske kampanje.

Svetlik o tem, ali bo zbiranje podpisov uspelo, ni dvomil, zdaj pa je vse odvisno od prepričljivosti argumentov, ki bodo uporabljeni med kampanjo.
Svetlik o tem, ali bo zbiranje podpisov uspelo, ni dvomil, zdaj pa je vse odvisno od prepričljivosti argumentov, ki bodo uporabljeni med kampanjo. FOTO: Blaž Garbajs

Za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o malem delu so v 12 dneh zbrali prek 40.000 podpisov, so sporočili iz Gibanja za dostojno delo in socialno družbo.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je dejal, da ni dvomil, da bodo zbrani vsi potrebni podpisi. Poudaril je, da se je "sposobnost zbiranja podpisov v Sloveniji že večkrat dokazala".

"Od tu naprej je samo vprašanje, kdo bo v nadaljevanju dovolj prepričljivo lahko svoje argumente predstavil javnosti in volivcem, ki bodo odločali na referendumu," je še dodal Svetlik.

Zakon podpira Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), saj želijo ohraniti priložnosti trga delovne sile. Po besedah predsednika Stojana Binderja se bodo na GZS aktivno vključili v referendumsko kampanjo. Organizirali bodo okrogle mize, na katerih bodo člane seznanili s svojimi stališči.

Podmladek NSi, Mlada Slovenija, je pozdravila odločitev državljanov, ki so podprli referendum. Prepričani so namreč, da zakon škoduje mladim in jim jemlje pravico do normalnega ter kakovostnega življenja. Mlada Slovenija je dejavno sodelovala že pri zbiranju podpisov, napovedali pa so tudi vključitev v referendumsko kampanjo.

Na ŠOS so prepričani, da bo malo delo škodilo mladim diplomantom, saj bo za delodajalce bolj ugodno kakor redna zaposlitev za določen ali nedoločen čas.
Na ŠOS so prepričani, da bo malo delo škodilo mladim diplomantom, saj bo za delodajalce bolj ugodno kakor redna zaposlitev za določen ali nedoločen čas. FOTO: Aljoša Kravanja

Poslanci so zakon potrdili 16. novembra lani, 35-dnevni rok za zbiranje podpisov pa je bil razpisan 24. novembra. Usoda zakona je bila do konca negotova, saj mu niso nasprotovali le študenti in sindikati, temveč poleg opozicije tudi del koalicije. Na zakon je DS izglasoval veto, zato je bila za njegovo vnovično potrditev potrebna absolutna večina.

Referendum o malem delu bo, saj je že zbranih več kot 40.000 podpisov. Zbiranje pa se bo nadaljevalo še vse do 6. februarja.

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Zveza svobodnih sindikatov sta podpise za začetek postopka za razpis referenduma vložili že 2. novembra, po prvi potrditvi zakona v DZ. Opozarjajo namreč, da bo malo delo le še pospešilo trend zaposlovanja v negotovih oblikah dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (54)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mitchm
25. 01. 2011 20.03
To je vse odvisno od službe v kateri si, jaz načeloma sem za ta zakon ker če bi bil sprejet bi bil redno zaposlen tako pa bom verjetno potegnil kratko...
gordana22
22. 01. 2011 09.20
Jaz sem vsekakor proti zakonu, ker bom zaradi tega zakona opustila možnost magisterskega študija, ki sem si ga želela vpisat. Glede na to, da se sama živim, mi omejitev dela ne bo prinesla nič dobrega. Bi pa vsem priporočala, da si vsaj malo preberejo osnutek pred nadaljnjim komentiranjem. Tudi podjetja bodo omejena, ne le "mali delavec" in sicer podjetje z manj kot pet zaposlenimi, lahko ima samo enega "malega delavca", pa še ta lahko dela samo 14 ur na teden! Verjamem, da se bo tudi tukaj dalo stvari vsaj malo zgoljufati, ampak to je stvar inšpekcije, ki bi jo morali okrepiti. Vendar kot vemo, večina inšpektorjev ma rada kuvertice! Celo zadevo bi lahko čisto preprosto rešili, ukinite študentske servise in naj to delo ureja zavod za zaposlovanje, pa bo šel denar, ki ga zdaj pobirajo servisi (in tega ni malo!) v proračun države! Ampak naši vrli politiki so žal ljudje brez karizme, na vrhu imamo kup norčkov, ki niso niti inteligentni, niti zavzeti, niti sposobni rešit konkretnih težav! PS: ampak mene to ne ustavi, moj optimizem je neizmerljiv:)
Javoje
20. 01. 2011 17.18
sniff: seveda se njihove plače razlikujejo od naših - ker se pač njihova podjetja (ne vsa, tudi pri nas so nekatera odlična) razlikujejo od naših... Ja, se strinjam, da nemsko sodstvo deluje drugače od našega, vendar - naše sodstvo je NEODVISNA veja oblasti in deluje, kot samo misli, da je prav. Zato sodstva ne mešati z vlado (preteklo, sedanjo, bodočo!)Da pa je slovensko sodstvo moralo začeti s programom Lukenda in zakaj, pa pove vse... Zagotovljenega dela nima nihče nikjer in tudi v Nemčiji brezposelnih ni tako malo. Lahko pa gremo gledat v Španijo, kjer je stopnja brezposelnosti 20%, kar je več kot enkrat več, kot v Sloveniji. Ste morda slišali za primere, ko brezposelni v Sloveniji zavračajo ponujeno delo?
petdan
20. 01. 2011 13.03
Zakon o malem delu in pokojninska reforma morajo pasti, v kolikor želimo ostati vsaj delno socialna država. V nasprotnem primeru bodo vozili ljudi direktno iz delovnih mest na pokopališča, mladi pa bodo brez dela in brez vsakršne prihodnosti. Za začetek je potrebno odstraniti tega kapitalističnega ministra Svetlika.
POVOJ
20. 01. 2011 12.33
Proti zakonu za malo delo: ZAKAJ, ker vlada ne zna organizirati skupne sestanke predstavnikov študentov, gzs, delodajalcev in svojih ljudi. Če bi se vsi ti vsedli skupaj bi sigurno ne bilo takšken gnev okoli tega malega dela. Imamo podjetje,kjer sva zaposlena dva in nekaj študentov, ki večinoma delajo za vikende. Za njih plačujemo koncesijske dajatve 14 %, no tule ja kamen spotik. Verjamem, da bi se podjetja strinjala, da bi lahko še za kakšen procent dvignili te dajatve, ki bi se razširile na enaka področja kot za zaposlene, ampak v manjšem procentu, seveda, morali bi se dogovoriti za nekekšne kolektivne pogodbe za te "male delavce". Naslednja stvar je ukinitev Študentskih servisov, ZAKAJ, ker imamo Zavod za zaposlovanje, eden in edini trg prostih delovnih mest, oni bi morali poskrbeti za pravilno razporeditev ljudi.
kimg
20. 01. 2011 12.01
Verjamem Minister Svetlik, da bi zavrnitev na referemdumu pomenila škodo za politike in elite med katere prištevam vse, ki so obogateli na račun raje. Nekaj predstavnikov elit, ki so sesule gospodarski in finančni sistem so: Bavčar, Šrot, Zidar, Tovšakova, Pavček, Kordež, Kramar, Zakrajšek in še in še je poštenjakovičev, ki so zaradi ljubezni do denarja zavrgli vse moralne norme in plenijo še naprej izčrpan slovenski narod. Prav tem poštenjakovičem in politikom je pokojninska reforma pisana na kožo. Kljub temu, da so sesuli državo jim bo država omogočila prejemanje najvišjih pkojnin in raja bo v zameno za daljšo delovno dobo prejemala še nižje pokojnine s katerimi se ne bo dalo preživljati. Ja to je delo social demokrata - Ministra za delo drožino in socialne zadeve. Bravo minister Svetlik, bravo Pahor.
GREGs86
20. 01. 2011 11.03
Marja99 hvala za informacije.. nisem vedel
Valimali
20. 01. 2011 11.02
Malo delo je v Namčiji odpihnilo 1,6 mio rednih delovnih mest, ki so se pretopila v brezpravno mezdno malo delo. Zato pa trdijo sindikati MALO DELO = NIČ PRAVIC. Ne razumem, zakaj Svetlik forsira to slabo rešitev, ki se je preizkušeno že izkazala za slabo rešitev oz. si lahko predstavljam zakaj. Svetlika so podkupile agencije za posojanje delavcev, ki bodo z malim delom dobile ogromno posla
X-XY
20. 01. 2011 10.45
Laufer, saj so tudi druge oblike izplačevanja oz. kraje denarja iz firm, verjemi
bahach
20. 01. 2011 10.28
GREGs86, ni res! Tudi če podjetje nima nobenega redno zaposlenega laho najame 2 mala delavca (oz. 360 ur dela). Če bo podjetnik iznajdljv in bo uradno pisal manj ur, pa še toliko več malih delavcev. Beri zakon. Da ne bo tole spet anomalija na trgu dela?
Marja99
20. 01. 2011 10.19
GREGs86, vsaka firma z 0 zaposlenimi lahko ima enega polno zaposlenega malega delavca! Če pa še malo prikroji podatke o dejansko oddelanih urah (saj veš, ko pride inšpektor: "g. inšpektor, tale delavec je pa ravno prejšnjo uro začel delati pri nas") - in kaj mu more inšpektor? Napotnic pa ko toče (vsak polnoleten in nezaposlen lahk "malo dela". Koliko je takih firm pri nas z 0 zaposlenimi? Pri vseh lahk legalno praktično redno dela mali delavec. Zakaj bi potem zaposlili brezposelnega ali mladega diplomanta ?!? Ste vedeli, da bodo lahko firme z 1, 2 redno zaposlenima imeli ves čas polno redno zaposlena 2 mala delavca ?!? Verjemite, da GZS ne podpira zastonj Svetlika v njegovih prizadevanjih po večji "prožnosti" delavcev. Žalostno.
laufer
20. 01. 2011 10.06
Malo delo bo preprečilo lastnikom podjetij, da bi si izplačevali NEUPRAVIČENE stroške čez študentsko delo, za nekaj procentno provizijo študentu, ki da napotnico.
GREGs86
20. 01. 2011 10.05
bahach podjetnik ki ne bo izpolnjeval procenta obvezne redne zaposlitve se lahk pod nosom obriše z zaposlitvijo sposobnega študenta
bahach
20. 01. 2011 09.51
Kaj preprečuje podjetniku, da bi namesto redne zaposlitve raje najel malega delavca? Zdaj je večina novih delovnih razmerij sklenjenih za določen čas, v bodoče jih bodo nadomestila mala dela. Zaposlitve za nedoločen čas so ostale le še zgodbe za naše vnuke.
Marja99
20. 01. 2011 09.17
Hmmm, le zakaj delodajalci podpirajo zakon o malem delu, če je bilo študentsko delo tako zelo ugodno? Odgovor je na dlani - ker malo delo delodajalcem prinaša še več! Več različnih delavcev, ki so zaradi svojega socialnega statusa bolj ranljivi, ubogljivi, cenejši - upogljivi! Malo delo je v Nemčiji dražje od redne zaposlitve, pa je "ubilo" 1,6 milijona rednih delovnih mest. V Sloveniji smo inovativni - naše malo delo je CENEJŠE od REDNE ZAPOSLITVE. Svetlik pa vas bo še vedno prepričeval, da dela v vaše dobro in da bo zaposlitev več. Saj to ni res...
tron3
20. 01. 2011 07.27
Nečretete Razloži mi potem zakaj 136 tisoč zaposlenih v Bavarskem koncernu ustvari 3x več kot okrog 750 tisoč, se zahvaljujejem za pojasnilo, kaj imajo v tem koncernu in kaj v Sloveniji delodajalci nimajo
nikhrast
20. 01. 2011 05.51
Malo delo, pa veliko delo, pa zakaj ne zakon da lahko vsak dela koliko ur na teden hoče ali pa ga delodajalec potrebuje. Zdi se mi pa da bi večina rada imela referendum o nobenem delu.
tux187
20. 01. 2011 03.24
Spet se bo denar zapravil. Se malo pa bomo kot Grcija za razliko, da mi " nimamo morja".
snifff
20. 01. 2011 00.59
Še to bi omenil, če bi vlade pustile pokojninsko blagajno pri miru in ne bi ven jemale denarja, se o teh reformah danes nebi rabili pogovarjat, pa naj mi še enkrat nekdo pokaže prst preko meje, pa mu zlahka odgovorim da tam sistem veliko bolje deluje kakor pri nas, kjer ne znajo popolnoma nič druga kakor izumljat že izumljeno toplo vodo.
snifff
20. 01. 2011 00.44
Glede nato, da država ni sposobna omogočit delovnih mest, sem jaz v bistvu vesel, da ima mladina voljo do študija, vsekakor je to bolje, kakor pa da se zbirajo v tolpe in podobno. Kar se pa večnih študentov se pa to lahko omeji z nižjo starostno dobo, vsekakor je to enostavna rešitev kot pasulj.