Za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o malem delu so v 12 dneh zbrali prek 40.000 podpisov, so sporočili iz Gibanja za dostojno delo in socialno družbo.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je dejal, da ni dvomil, da bodo zbrani vsi potrebni podpisi. Poudaril je, da se je "sposobnost zbiranja podpisov v Sloveniji že večkrat dokazala".
"Od tu naprej je samo vprašanje, kdo bo v nadaljevanju dovolj prepričljivo lahko svoje argumente predstavil javnosti in volivcem, ki bodo odločali na referendumu," je še dodal Svetlik.
Zakon podpira Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), saj želijo ohraniti priložnosti trga delovne sile. Po besedah predsednika Stojana Binderja se bodo na GZS aktivno vključili v referendumsko kampanjo. Organizirali bodo okrogle mize, na katerih bodo člane seznanili s svojimi stališči.
Podmladek NSi, Mlada Slovenija, je pozdravila odločitev državljanov, ki so podprli referendum. Prepričani so namreč, da zakon škoduje mladim in jim jemlje pravico do normalnega ter kakovostnega življenja. Mlada Slovenija je dejavno sodelovala že pri zbiranju podpisov, napovedali pa so tudi vključitev v referendumsko kampanjo.
Poslanci so zakon potrdili 16. novembra lani, 35-dnevni rok za zbiranje podpisov pa je bil razpisan 24. novembra. Usoda zakona je bila do konca negotova, saj mu niso nasprotovali le študenti in sindikati, temveč poleg opozicije tudi del koalicije. Na zakon je DS izglasoval veto, zato je bila za njegovo vnovično potrditev potrebna absolutna večina.
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Zveza svobodnih sindikatov sta podpise za začetek postopka za razpis referenduma vložili že 2. novembra, po prvi potrditvi zakona v DZ. Opozarjajo namreč, da bo malo delo le še pospešilo trend zaposlovanja v negotovih oblikah dela.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.