Pobudnik zakonodajnega referenduma o družinskem zakoniku in vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc je danes na ustavno sodišče vložil odgovor na zahtevo za presojo ustavnosti referenduma. Kot je dejal, so v odgovoru zavrnili vse argumente DZ, hkrati predlagajo, da bi referendum potekal sočasno z volitvami. "V našem odgovoru smo zavrnili vse argumente državnega zbora, s katerim želi preprečiti družinski referendum," je pred oddajo odgovora pojasnil Primc, ki ocenjuje, da so argumenti DZ proti razpisu referenduma "na trhlih nogah".
Iniciativa ustavnemu sodišču predlaga, naj čim prej odloči o referendumu o družinskem zakoniku, ga dovoli in omogoči njegovo izvedbo hkrati z državnozborskimi volitvami. S tem bi namreč po besedah Primca privarčevali veliko davkoplačevalskega denarja.
Če bo ustavno sodišče pravočasno odločilo, Primc napoveduje, da bodo storili vse, da bi v najkrajšem času zbrali podpise in jih vložili v DZ. "Civilna iniciativa bo naredila vse, da bo referendum mogoče izvesti skupaj z volitvami," obljublja Primc.
Pojasnil je, da jih je k odgovoru na pobudo za presojo ustavnosti referenduma pozvalo ustavno sodišče in da so ga oddali teden pred rokom. "Menimo, da bo imelo ustavno sodišče na podlagi naše dokumentacije zelo lahko odločitev, da bo odločilo, da je družinski referendum ne samo dopusten, ampak tudi zelo potreben," je še dejal.
Glede možnosti, da ne bi dovolilo izvedbe referenduma, Primc pravi, da je ustavno sodišče zadnja pravna stopnja v državi, proti kateri se s pravnimi sredstvi ne da boriti. "Mi to dejstvo poznamo in ga tudi spoštujemo," je dejal.
Kresalova in Blažič upata, da referenduma ne bo
Predsednica LDS Katarina Kresal je na Tweeterju izrazila upanje, da referenduma o družinskem zakoniku ne bo – ne ob volitvah ne pozneje. "Čas je, da pometemo s predsodki, zaključimo nespodobno debato o manjvrednih in večvrednih družinah in vsem otrokom zagotovimo ljubeče okolje," je zapisala.
Koordinator kampanje Za vse družine Mitja Blažič pa je zapisal, da se Civilna iniciativa za družino in pravice otrok niti v odgovoru ustavnemu sodišču ni odrekla ponavljanju neresnic in zavajanju. "To me zelo žalosti. Srčno upam, da bo sodišče tovrstno početje razpoznalo," je zapisal.
Zahtevo za presojo ustavnosti referenduma o družinskem zakoniku je državni zbor vložil v začetku septembra. Zahtevo je podprla večina poslancev SD, LDS, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, ki menijo, da je referendum nedopusten in bi z njim lahko nastale neustavne posledice. Če se družinski zakonik ne uveljavi, DZ ne bo izpolnil obveznosti, ki mu jih je naložilo ustavno sodišče, je takrat opozorila poslanka SD Andreja Črnak Meglič.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.