
Kot je znano, smo v Sloveniji letos uvedli referenčne ambulante. Od navadnih družinskih ambulant se razlikujejo po tem, da poleg zdravnika ter tehnika zdravstvene nege v ekipi deluje tudi diplomirana medicinska sestra, ki prevzema velik del oskrbe ter zdravstvene vzgoje kroničnih bolnikov. O tem, kakšni so prvi rezultati tovrstne prakse, je danes spregovoril tudi zdravstveni minister Dorijan Marušič.
Kot je dejal, so zastavljeni cilji celo preseženi. Namesto pričakovanih 40 namreč trenutno v Sloveniji deluje že 60 referenčnih ambulant. "Do konca leta bomo tem dodali še 45, tako da bomo imeli skupno 105 takšnih ambulant, ki bodo pokrile okoli 110 tisoč bolnikov,“ je dejal.
Za kakovostno obravnavo bolnikov na primarnem nivoju
Smisel referenčnih ambulant je v tem, da zdravnik zdravi, diplomirana medicinska sestra pa izvaja ukrepe zdravstvene nege in preventivno presejanje ter zdravstveno vzgojo. Velikokrat se sedaj bolniki, ki so se večinoma oglašali le po recept, želijo naročiti k diplomirani medicinski sestri, zdravnik pa ima zaradi tega več časa za težje bolnike in akutno obolele, je pojasnila svetovalka ministra Tonka Poplas Susič.
Diplomirane medicinske sestre s presejanjem zdrave populacije ustvarjajo registre prebivalcev, ki obiskujejo dotično referenčno ambulanto. Tako je posameznik, ki na presejalnem vprašalniku nima dejavnikov tveganja, vpisan v register zdravih, tiste, ki imajo dejavnike tveganja za razvoj bolezni, pa v ambulantah kontrolirajo pogosteje, hkrati pa jih o dejavnikih ustrezno poučijo. "Bolniki pri diplomirani medicinski sestri izvejo, česar še niso vedeli o dejavnikih tveganja za svojo bolezen, več o bolezni sami, kako jo obvladovati, kako se obnašati, če se bolezen poslabša in kako jo pravilno zdraviti tako z zdravili kot z življenjskim slogom,“ pravijo pristojni.

Takšno načrtno presejanje, spremljanje in vodenje je tudi pridobitev za zdravstveni tim. Z ustvarjenimi registri lahko namreč v ambulanti natančno vedo, kako načrtovati obravnavo svojih opredeljenih bolnikov, kam dajati poudarek in kako pristopati do njih.
Ali ljudje zaupajo medicinskim sestram?
Ob tem Poplas Susičeva priznava, da so v začetku delovanja referenčnih ambulant ljudje nekoliko dvomili in niso želeli sprejeti, da bi jih obravnavala diplomirana medicinska sestra. Prve prepreke so prešli tako, da je bolnika sprejel zdravnik in ga naknadno usmeril k diplomirani medicinski sestri. Tako je bolnik uvidel, da je pristop enega in drugega drugačen in da se medsebojno dopolnjujeta.
Obravnavanih vse več kroničnih bolezni
V nadaljnje naj bi medicinske sestre znale obravnavati vse več kroničnih bolezni, s čimer bi lahko postopoma dosegli, da bo približno 80 odstotkov vseh kroničnih bolezni zastopanih v referenčnih ambulantah z ustreznimi protokoli. Tako bo lahko vse urejene kronične bolnike obravnavala diplomirana medicinska sestra, če seveda ne bodo potrebovali zdravnika.
Financiranje vseh 105 referenčnih ambulant, kolikor naj bi jih delovalo do konca leta, je po splošnem dogovoru oziroma aneksih k splošnemu dogovoru po besedah Marušiča zagotovljeno.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.