
Koroški deželni glavar Jörg Haider je zahteval spremembe v manjšinskem šolstvu, čemur Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) odločno nasprotuje.
Redno šolstvo naj bi namreč bilo v primerjavi z manjšinskim šolstvom zapostavljeno. Haider se je pri tem nanašal na dejstvo, da se razredi v rednem šolstvu delijo šele pri številu 30 otrok, medtem ko za delitev razredov v manjšinskem šolstvu zadostuje že 21 otrok, četudi je za dvojezični pouk v razredu prijavljen le en sam otrok.
Kot je dejal koroški deželni glavar, si ne more predstavljati, "da bi to stanje ohranili," ker naj bi to pomenilo diskriminacijo. Haider je zato predlagal delitev razredov pri številu 25 otrok.
Slovenci se obračajo na avstrijsko vlado
Podpredsednik NSKS Rudi Vouk je v izjavi za javnost odločno zavrnil Haiderjeve izjave. Kot je zapisal, se je deželni glavar "očitno odločil za generalni napad na slovensko narodno skupnost". Haiderju naj ne bi več zadostovali zgolj dvojezični napisi, poleg njih napada tudi kulturna društva, Cerkev in Republiko Slovenijo, sedaj pa naj bi si za tarčo izbral še dvojezično šolstvo.
Za NSKS je zato jasno, da gre pri tem za začetek Haiderjevega volilnega boja, v katerem skuša deželni glavar "z generalnim napadom na slovensko narodno skupnost" doseči preživetje za svoje Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZOe).
NSKS zato poziva avstrijsko zvezno vlado, "da v interesu vseh, ki jim je pozitiven razvoj Republike Avstrije resnično pri srcu, takoj konča to nevzdržno stanje in omogoči čimprejšnji razpis novih državnozborskih volitev," še piše v izjavi za javnost.
Odločno proti Haiderjevemu omizju
Slovenci se zavzemajo proti predlogu Haiderja, ki želi sklicati sestanke, na katerih ne bi bilo Slovencev
Predsednik Zbora narodnih predstavnikov (ZNP), osrednjega telesa odločanja pri Narodnem svetu koroških Slovencev (NSKS), Jože Wakounig je zavrnil nov predlog deželnega glavarja na avstrijskem Koroškem Jörga Haiderja za sestanke o dvojezični topografiji. Po njegovem mnenju bi bili ti le "izgovor za nadaljnje zavlačevanje pri uresničevanju ustavnih in mednarodnopravnih obveznosti iz 7. člena ADP," zato Wakounig poziva povabljene, naj pogovorov, ki jih je napovedal Haider, ne udeležijo.
Slovenci niso dobrodošli
Haider je v ponedeljek napovedal nove pogovore o dvojezičnih krajevnih napisih v desetih občinah. Pri tem naj bi poleg deželnega glavarja, ki je od petka tudi predsednik Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZOe) na Koroškem, sodelovali še predsednica koroške socialdemokratske stranke (SPOe) Gaby Schaunig, predsednik koroške ljudske stranke (OeVP) Josef Martinz ter vsi trije predsedniki koroškega deželnega zbora, Jörg Freunschlag (BZOe), Hans Ferlitsch (SPOe) in Josef Lobnig (BZOe). Pa tudi škof Alois Schwartz, evangeličanski superintendent Manfred Sauer in predstavniki škofijskega sveta in urada za slovensko narodno skupnost pri koroški deželni vladi.
Po Haiderjevih besedah na teh pogovorih naj ne bi sodelovali predstavniki slovenskih organizacij, NSKS, Zveze slovenskih organizacij (ZSO) in Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk (SKS). Manjkala naj bi tudi koroški Heimatdienst (KHD) in Zveza brambovcev (KAB). Po Haiderjevih besedah pa naj bi se konferenca o konsenzu na Dunaju nadaljevala šele potem, ko bi na Koroškem našli rešitev na ravni občin.

Če bo kancler, bo rešil napise
Predsednik avstrijske socialdemokratske stranke (SPOe), najmočnejše opozicijske stranke v dunajskem parlamentu, Alfred Gusenbauer, je obljubil rešitev vprašanja dvojezičnih krajevnih napisov na avstrijskem Koroškem, če bo postal vodja nove vlade. "To je moja naloga kot pošten kancler," je menil Gusenbauer na obisku v koroškem Trgu.
Kot je glede svoje napovedi pojasnil Gusenbauer, se on v tem razlikuje od sedanjega avstrijskega kanclerja Wolfganga Schuessla in koroškega deželnega glavarja Haiderja. Z ozirom na postavitev dodatnih dvojezičnih krajevnih napisov, ki jih je avstrijsko ustavno sodišče zahtevalo v razsodbi iz leta 2001 in ki doslej še ni bila uresničena, pa je menil: "So ljudje, ki so zunaj zakona, in so ljudje, ki se gibajo na zakonitih tleh."