Glavni programski cilj NSi, ki je tik pred letošnjimi volitvami zamenjala vodstvo, je izboljšanje kakovosti življenja ljudi. Slovenija potrebuje nov razvojni zagon, zato aktivnosti usmerjajo v posodobitev podsistemov države. Verjamejo, da je za Slovenijo pravi odgovor vzpostavitev socialno tržnega gospodarstva.
NSi je na dosedanjih parlamentarnih volitvah dosegala različno število glasov, še največ leta 2004, ko je z devetimi poslanci postala tudi del vlade koalicije. Štiri leta pozneje je ostala pod parlamentarnim pragom, a ji je leta 2011 kot prvi stranki s štirimi poslanci uspel povratek. Na zadnjih volitvah pred štirimi leti je poslansko klop okrepila še za en mandat.
Aprila izvoljeni predsednik Matej Tonin si želi, da bi bila NSi tudi v prihodnjih letih del vladne koalicije, da bi tako lahko svoje ideje za prihodnost države udejanjala tudi v praksi. Njihov cilj na volitvah prihodnjo nedeljo je podvojitev števila poslancev. Po javnomnenjskih anketah jim do tega cilja sicer nekaj glasov še manjka.
Tudi Tonin je bil sicer del prejšnjega vodstva stranke, ki se je v določenem obdobju znatno distanciralo od programsko sorodne SDS. Po prevzemu stranke pa je tudi sam zavzel nekoliko bolj umirjeno držo in željo po povezovanju.
Kako bo stranka ravnala po volilni nedelji, ni znano, ne gre pa zanemariti, da je prav Tonin v minulih dneh v enem od zapisov izrazil naklonjenost možnosti, da vlade ne bi vodil izvoljeni predstavnik, pač pa človek iz gospodarstva.
KOMENTARJI (367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.