Vlada je na današnji seji za obravnavo v državnem zboru po rednem postopku pripravila predlog novele zakona o varnosti cestnega prometa. Po predlogu se prvi tehnični pregled za motorna vozila opravi štiri leta po prvi registraciji (in ne tri leta kot doslej), nato pa vsaki dve leti, za vozila, ki niso starejša od osem let, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za javno upravo Gregor Virant. Predlog je predstavil skupaj z ministrom za promet Janezom Božičem in ministrom za notranje zadeve Dragutinom Matejem, saj so ga pripravili v medresorskem sodelovanju.
Spremembe se nanašajo tudi na dinamiko opravljanja tehničnih pregledov za lahke priklopnike, za katere bi se prvi tehnični pregled opravil štiri leta po nakupu s strani prvega dokončnega kupca, nato pa vsaka štiri leta. Prihranek stroškov za fizične in pravne osebe zaradi omenjenih sprememb je ocenjen na 423 milijonov tolarjev na letni ravni, je dejal Virant.
Tudi evropska direktiva med drugim določa, da se prvi tehnični pregled opravi štiri leta po prvi registraciji, nato pa vsaki dve leti, so sporočili z urada vlade za informiranje.
Predlagana sprememba pa ne posega v dinamiko opravljanja tehničnih pregledov skupine t.i. rizičnih vozil (to so vozila za javni prevoz potnikov, prevoz nevarnega blaga, vozila s prednostjo oziroma vozila za spremstvo, avtobusi, vozila, ki se uporabljajo za učenje vožnje v avtošolah) in ostalih vozil, ki morajo opravljati tehnične preglede najmanj enkrat na leto. Sprememba se nanaša na nova oziroma novejša vozila.
Podaljšanje prometnega dovoljenja po internetu
Vir prihrankov za stranke pa ne izhaja le iz prihrankov stroška tehničnega pregleda, temveč tudi iz možnosti uporabe e-storitve podaljšanja veljavnosti prometnega dovoljenja, ki bo uvedena do sredine letošnjega leta, je dejal Virant. Po pričakovanjih se bo s spremembo zakona razširil krog uporabnikov spletnega podaljšanja veljavnosti prometnega dovoljenja.
Predlagana novela določa tudi način vročanja e-podaljšanega prometnega dovoljenja (po pošti ali osebno na upravni enoti), način vročitve pa stranka izbere ob vložitvi vloge za podaljšanje.
Odprava dveletnega roka za tujce
Z vidika odprave administrativnih ovir sprememba zakona odpravlja dveletni rok, v katerem je tujec dolžan zamenjati vozniško dovoljenje za slovensko, če prebiva v Sloveniji več kot dve leti. Po besedah ministra za notranje zadeve Mateja je dveletni prekluzivni rok utemeljeno odpraviti, saj mora kategorija voznikov, ki uveljavlja zamenjavo vozniškega dovoljenja, v vsakem primeru opraviti preizkus praktičnega dela vozniškega izpita pred pristojno komisijo izpitnega centra v Sloveniji. Prav tako je taka ureditev nesprejemljiva za tiste voznike, ki svoje prebivališče večkrat spremenijo in so v primeru zamude roka vsakokrat dolžni v celoti opravljati vozniški izpit - ne glede na to, da je bilo njihovo znanje že preverjano, stroški opravljanja celotnega vozniškega izpita pa so bistveno večji.
Pristojnosti za varnost v CP prevzema prometno ministrstvo
Naloge v zvezi z usklajevanjem izvajanja nacionalnega programa varnosti cestnega prometa, preventive, vzgoje in izobraževanja v cestnem prometu ter analitsko-raziskovalne naloge, ki naj bi jih v skladu z zakonom o varnosti cestnega prometa iz leta 2004 opravljala javna agencija, se s predlagano spremembo zakona prenašajo na ministrstvo za promet. Naloge v zvezi z izvajanjem programov vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic, ki so del dodatnega programa usposabljanja za voznika začetnika in so bile predvidene naloge javne agencije, pa se s predlagano spremembo prenesejo v pristojnost ministrstva za notranje zadeve.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.