Policija in ljubljansko mestno redarstvo po novem tudi uradno sodelujeta. To sta s podpisom protokola potrdila župan Zoran Janković in direktor Policijske uprave Ljubljana Stanislav Vrečar.
Mestni redarji so s tem dobili nove pristojnosti. Odslej bodo urejali promet, skrbeli za varnost na javnih površinah, varovali javno premoženje ter naravno in kulturno dediščino, zagotavljali pa bodo tudi javni red in mir. Tako vas bodo po novem lahko kaznovali zaradi nedostojnega vedenja na javnem kraju, beračenja, risanja grafitov ali nedovoljenega kampiranja.
Izvajali bodo varnostne preglede, lahko bodo zasegli sumljive predmete in zadržali storilca kaznivega dejanja do prihoda policije, vendar največ eno uro. Dobili pa so tudi pravico do uporabe prisilnih sredstev, a le v primeru, ko je napaden redar ali kdo drug.
Čeprav zakon o mestnem redarstvu širi pooblastila redarjev, to ne pomeni prenosa pristojnosti s policije na občinsko redarstvo ali podvajanja nalog, je poudaril Vrečar. Red zagotovi tisti, ki naleti na kršitev, pri čemer redarji sami ocenijo razmere in po potrebi na pomoč pokličejo policijo.
Oba z županom sta izpostavila dobro sodelovanje obeh služb. Janković ga je utemeljil še z uradno razglasitvijo, da je Ljubljana najvarnejše mesto v vzhodni Evropi, z rezultatom ankete, da je Ljubljana najbolj pošteno mesto, in s svojo osebno oceno, da zna Ljubljana mirno praznovati novo leto.
Nove uniforme za redarje
Redarji pa bodo z novimi pristojnostmi dobili tudi nove uniforme. Poleg nepremočljive jakne z več snemljivimi plastmi bodo dobili še večje število srajc, hlač, kap in čevljev. Mestna občina Ljubljana bo za to v štirih letih plačala 340 tisoč evrov oziroma od 3000 do 3300 evrov na uniformo.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.