Slovenija

Oglas

Recept za potico, ki vas bo navdušila

Ljubljana, 15. 04. 2025 15.24 | Posodobljeno pred 18 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zakaj si potica še vedno zasluži glavno mesto na praznični mizi in kateri okus najraje izberemo? Predlagamo, da letos za spremembo svoje najdražje presenetite z nekoliko drugačno. Pripravili smo vam namreč ekskluziven recept, ki bo navdušil tudi največje tradicionaliste.

Priprave na praznike
Priprave na praznike FOTO: Arhiv ponudnika

Ko se po slovenskih domovih razširi vonj po orehih, vanilji in sveže pečenem testu, nam je vsem takoj jasno, da prihajajo prazniki. In potica kot simbol vseh večjih praznovanj pri nas res ne sme manjkati. "Pogosto rečemo, da je potica kraljica velikonočnih dobrot in krona praznične mize, je spomin na dom in vez s koreninami. Njen vonj prikliče otroške spomine, čustva in vse tiste prijetne občutke, ko praznujemo s svojimi najdražjimi," pojasni Janja Štrumbelj, ustanoviteljica butične pekarne lePotica v Ljubljani.

Za praznike orehova, za darila malinova

Raziskava pri Woltu kaže, da v velikonočnem času najpogosteje naročamo orehovo potico (57 %), sledi ji pehtranova (25,6 %), nato makova (15,1 %) in lešnikova (2,3 %). Podobno razkriva tudi Janja iz lePotice: "Ko Slovenci govorimo o potici, imamo običajno v mislih orehovo, z rozinami ali brez njih. Zlasti za praznike, ki so povezani s slovensko tradicijo in običaji, je nekako samoumevno, da mora biti na mizi domača orehova potica." 

Ob tem dodaja, da se v toplejših mesecih pogosteje odločamo za pehtranovo, zelo priljubljena pa je tudi slivova, ker je precej sočna. Sodobnejše okuse, kot so recimo cimetove in malinove, pa radi izberemo za darila, posebne priložnosti ali kot kulinarične spominke.

Praznična miza
Praznična miza FOTO: Arhiv ponudnika

Skrivnost dobre potice in nasvet za peko

Za dobro potico so ključne sveže, kakovostne sestavine in uravnotežen recept. Janja poudarja, da mora imeti orehova potica prijeten okus po orehih, medtem ko rum, limonina lupina, cimet in druge dišave le nežno podprejo osnovni okus, ne smejo pa ga nadvladati. Harmonijo okusov lahko dosežemo tudi s pravim razmerjem med testom in nadevom, ki ne sme biti ne presuh ne premoker.

Tistim, ki se peke potice lotevajo prvič, svetuje, naj začnejo z manjšimi količinami. Tradicionalni recepti pogosto vključujejo večje količine testa, kar zna biti za začetnika zahtevno. Bolje je začeti z receptom, ki vsebuje 300 gramov moke in 300 gramov orehov. Tako dobimo približno kilogram potice, ki jo lahko brez težav oblikujemo in položimo v okrogel pekač. Izkušnja bo tako še vedno prijetna, rezultat pa spodbuden za naslednje peke.

Janja Štrumbelj, ustanoviteljica butične pekarne lePotica v Ljubljani
Janja Štrumbelj, ustanoviteljica butične pekarne lePotica v Ljubljani FOTO: Arhiv ponudnika

Ekskluzivno: recept za lešnikovo potico s čokolado

Potico si zaradi zahtevne priprave pogosto radi naročimo kar na dom prek Wolta, in sicer najpogosteje med velikonočnimi in božičnimi prazniki, medtem ko jo med letom radi podarjamo svojim najbližjim ali poslovnim partnerjem.

Če pa bi se letos radi preizkusili v peki doma, je Janja iz lePotice razkrila recept za bogato lešnikovo potico s čokolado. To je potica, ki združuje vse, kar imamo radi – ravno pravo mero tradicije in pregrehe. Dober tek!

Sestavine za model premera 2023 cm:

Testo:

300 g moke
2 rumenjaka
50 g sladkorja
1 vanilin sladkor
0,3 žličke soli
1 ščep naribane lupine bio limone
pol žlice ruma
125 ml mleka
pol kocke kvasa
60 g masla


Nadev:

250 g zmletih praženih lešnikov
2 žlici čokolade v prahu
90 g masla
90 g sladkorja
50 ml sladke smetane
1 jajce
0,5 žlice vaniljevega sladkorja 
0,5 žlice ruma
0,5 žlice kisle smetane
ščepec soli
25 g piškotnih drobtin (po potrebi)


Poleg tega še:

maslo za pekač
ostra moka za delovno površino
beljak za lepilo


Priprava:

1. V manjšo posodo ali skodelico nadrobimo kvas, mu primešamo malo moke, sladkorja in toliko mlačnega mleka, da dobimo gosto tekoče testo. Kvasec pustimo, da naraste za enkratno količino.

2. Moko presejemo v skledo. Rumenjaka razžvrkljamo in jima dodamo preostali sladkor, dišave in sol. V preostalem mlačnem mleku raztopimo maslo, prilijemo k rumenjakom in dobro premešamo. Moki prilijemo kvas in premešamo. Prilijemo jajčno mešanico in vse skupaj s kuhalnico zmešamo v testo. Testo z rokami na hitro zgnetemo v gladko kepo, ki se loči od posode. Posodo pokrijemo in pustimo, da testo vzhaja za enkratno količino.

3. Pripravimo nadev: maslo in sladkor penasto umešamo. Primešamo jajce in stepamo nekaj minut, da nastane krema. Dodamo sladko smetano, zmlete lešnike, čokolado, dišave in sol, na koncu pa še kislo smetano. Če je nadev pregost, ga razredčimo z malo snega iz beljaka (ki je ostal od testa), če je preveč redek, ga zgostimo z drobtinami. 

4. Potičnik ali drug pekač dobro namažemo z maslom.

5. Testo zvrnemo na prt ali desko, ki smo ju posuli z ostro moko, in ga razvaljamo v pravokotnik. Premažemo ga z nadevom in tesno zvijemo. Oba konca zvitka premažemo z beljakom. Potico položimo v model in jo večkrat prebodemo. Pokrijemo jo s prtičem in pustimo, da vzhaja za enkratno količino. Potico pečemo približno 40 minut, v pečici, ogreti na 190 C.

Potico lahko naročite tudi prek platforme Wolt_Recept Potica.
Potico lahko naročite tudi prek platforme Wolt_Recept Potica. FOTO: Arhiv ponudnika

Lešnikova potica, ki je pečena v potičniku ali drugem okroglem modelu, se pri stiku rada razpre. Preden zvitek položimo v model, oba konca premažemo z beljakom, ki bo deloval kot lepilo. 

 

Naročnik oglasne vsebine je Wolt.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20