Vrhovno sodišče RS je odločilo o zahtevi za varstvo zakonitosti, ki so jo zoper sodbo celjskega okrožnega sodišča vložili zagovorniki prvega moža stranke SDS Janeza Janše. To je namreč nekdanjega premierja zaradi tvita o novinarkah TV Slovenija Eugeniji Carl in Mojci Šetinc Pašek spoznalo za krivega dveh kaznivih dejanj razžalitve, in sicer po prvem in drugem odstavku 158. člena kazenskega zakonika.
Celjsko višje sodišče je maja 2022 potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je prvaka SDS spoznalo za krivega dveh kaznivih dejanj razžalitve novinark TV Slovenija. Za vsako kaznivo dejanje mu je izreklo kazen dveh mesecev zapora in zatem enotno kazen treh mesecev zapora ter enoletno preizkusno dobo.
V obrazložitvi piše še, da je Višje sodišče v Celju s sodbo 24. maja 2022 zavrnilo pritožbo obsojenčevih zagovornikov in potrdilo sodbo sodišča prve stopnje. Ob tem pa je odločilo tudi o stroških kazenskega postopka. Obsojencu je naložilo plačilo sodne takse v višini 480 evrov ter potrebnih izdatkov tožnic. Prav tako je dolžan plačati tudi nagrado in potrebne izdatke njunega pooblaščenca, nastale v postopku s tem pravnim postopkom.
Obsojenčevi zagovorniki so sicer zahtevo za varstvo zakonitosti zoper pravnomočno sodbo vložili zaradi, kot so navedli, kršitev kazenskega zakonika, bistvenih kršitev določb kazenskega postopka, kršitev 22., 25., 29. in 39. člena ustave ter kršitve 6. člena Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic. Vrhovnemu sodišču so predlagali, naj izpodbijano sodbo razveljavi in naj obtožbo zavrne, ob tem pa naj izda tudi oprostilno sodbo ali pa zadevo vrne v novo odločanje.
Vrhovni državni tožilec dr. Jože Kozina in odvetnik Carlove ter Šetinc Paškove Stojan Zdolšek sta odgovorila na zahtevo. Oba sta predlagala, naj vrhovno sodišče zahtevo zavrne, kar je tudi storilo.
Carlova je ob delitvi odločitve sodišča sporočila: "Konec je. Obsodilka prestala vrhovno sodišče."
Mojca Šetinc Pašek je medtem na spletu sporočila, da čakajo še na civilno zadevo, ki je v presojanju ustavnega sodišča. V prvem odzivu je za STA izrazila zadovoljstvo, da je kazenska zadeva po sedmih letih dobila epilog. Po njenem mnenju razlaga sodišča kaže, da nihče ne more "žaliti vsepovprek".
"Sodbe v tem primeru so pomembne ne le zaradi vprašanja, do kod sega pravica svobode govora, temveč tudi ker gre za odnos politika - novinarstvo - javnost. Oziroma ker govori o odnosu moči politika nad tistim, ki je v službi ljudi, da nad politikom in njegovim ravnanjem izvaja tudi nadzor," je Šetinc Paškova zapisala v odzivu. Obenem je poudarila, da mora politik oziroma politika, ki je na poziciji moči, imeti nad sabo vedno nadzor javnosti, ki ga v vsaki demokratični družbi vzpostavljajo in izvajajo mediji. "To je standard vsake demokratične družbe in maksima, ki se je držim tudi potem, ko sem iz novinarstva prestopila v politiko," je poudarila.
Spomnimo, Janša je v tvitu marca 2016 med drugim zapisal, da na "neki strani javne hiše na Facebooku ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C. in Mojce P. Š.". Novinarki sta 8. aprila 2016 vložili zasebno tožbo zoper njega. Po obravnavi ugovora in pridobitvi potrebnega sklepa DZ je bil 13. aprila 2017 izveden predobravnavni narok. Razpisanih je bilo skupno 26 narokov, od katerih je bilo 13 preklicanih (vmes je bilo tudi obdobje epidemije, ko so veljali omejitveni ukrepi).
KOMENTARJI (481)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.