Slovenija

Razveljavljen zakon o zagotovitvi sodnega varstva po izbrisih v bankah

Ljubljana, 07. 03. 2023 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ustavno sodišče je v postopku, začetem na zahtevo Banke Slovenije, razveljavilo Zakon o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Čeprav vse določbe niso protiustavne, ga je razveljavilo v celoti, ker je ugotovilo neustavnost plačevanja odškodnine s strani Banke Slovenije.

Ustavno sodišče se je na seji 16. februarja odločilo za razveljavitev celotnega zakona, s katerim se je želelo zagotoviti pravno varstvo imetnikov podrejenega dolga in s katerim je DZ želel izpolniti odločbo ustavnega sodišča iz jeseni 2016. Zakon je začel veljati decembra 2019, njegovo izvrševanje pa je ustavno sodišče zadržalo marca 2020.

Kot so danes sporočili iz sodišča, niso presojali ustavnosti vseh določb zakona oz. se je izkazalo, da vse presojane določbe niso protiustavne. "Štelo pa je, da bi drugačna odločitev povzročila razcep ekonomske in pravne odgovornosti za odškodnine nekdanjim imetnikom na dva ločena subjekta, za kar ni mogoče kar domnevati, da ustreza namenu zakonodajalca," so zapisali.

Ustavno sodišče je namreč ugotovilo, da je izpodbijani 40. člen, ki govori o izplačilu pavšalnega nadomestila in odškodnine s strani Banke Slovenije, v neskladju z ustavnim načelom samostojnosti oz. neodvisnosti centralne banke, ki ga je ustavno sodišče razložilo v skladu z razlago tega pojma v pravu EU. Na podlagi razveljavitve tega člena je sodišče razveljavilo še ostale, saj je to določbo štelo za vsebinsko jedro zakona, ki osmišlja vse ostale določbe.

"Izpodbijani 40. člen je na ustavno nesprejemljiv način posegal v splošne rezerve centralne banke oz. ji preprečeval njihovo samostojno oblikovanje, to pa v zvezi z naložitvijo odškodninske odgovornosti za opravljanje funkcije, ki ne spada med temeljne funkcije centralne banke. To je Banko Slovenije potencialno izpostavilo političnim pritiskom v zvezi z zagotovitvijo sredstev, potrebnih za njeno učinkovito delo," so ocenili na ustavnem sodišču.

Ustavno sodišče.
Ustavno sodišče. FOTO: Miro Majcen

Členi, ki opredeljujejo izplačila pavšalnih nadomestil, so v neskladju s prepovedjo denarnega financiranja, ki je del načela samostojnosti oz. neodvisnosti centralna banke iz ustave. Kot so povzeli, je zakonodajalec uvedel obveznost plačila, ki izhaja neposredno iz njegovih političnih odločitev in ne iz načina, kako je Banka Slovenije opravljala svoje naloge. "Pavšalno nadomestilo je po svojem bistvu socialni korektiv oz. instrument socialne politike države, ki se ne sme financirati iz sredstev centralne banke," so poudarili.

Banka Slovenije medtem ni izkazala, da 10. člen, ki govori o javni objavi dokumentov, posega v s pravom EU skladno razloženo ustavno pravico do poslovne skrivnosti, opredeljene v ustavi.

Tudi členi, ki govorijo o virtualni podatkovni sobi, ne posegajo v ustavno pravico do varstva poslovne skrivnosti. Ta varuje informacije oziroma podatke poslovne narave, ki so po vsebini taki, da obstaja verjetnost, da bi njihova prosta dostopnost ali dostopnost poslovnemu tekmecu nekemu poslovnemu subjektu povzročila občutno škodo. Tega, upoštevaje predvsem močno časovno oddaljenost obdobja izbrisa kvalificiranih obveznosti, predlagateljica ni izkazala, so dodali na ustavnem sodišču.

Društvo Malih delničarjev Slovenije je po odločitvi sodišča vlado pozvalo k ukrepanju. Predsednik društva Rajko Stanković poziva k iskanju izvensodne rešitve ter "pravičnemu poplačilu vsakega četrtega državljana Republike Slovenije, ki je varčeval v delnicah ali obveznicah neposredno ali preko pokojninskih skladov in zavarovalnic".

"Opozorili bi tudi na dejstvo, da vsi vztrajno pozabljajo, da banke niso šle v stečaj in tudi to, da je bila podrejena obveznica de facto posojilo fizičnih ali pravnih oseb posamezni banki, ki ga le te že 9 let in 3,5 mesecev ne vračajo. V obratnem primeru pa bi banka uporabila vsa prisilna pravna in davčna sredstva za izterjavo celotnega dolga z obrestmi od fizičnih ali pravnih oseb, če le te nebi vračale najetih kreditov," so še dodali. 

Ministrstvo napovedalo prednostno pripravo zakona

Ministrstvo za finance bo razveljavitev zakona za zagotovitev sodnega varstva po izbrisih v bankah preučilo in na tej podlagi prednostno pristopilo k pripravi novega zakona. "Že v času odločanja o ustavnosti zakona smo pristopili k dodelavi procesnih rešitev, ki bodo omogočile učinkovit postopek sodnega varstva," so zapisali.

"Za sam postopek sodnega varstva ocenjujemo kot pomembno, da je ustavno sodišče pripoznalo ustavno skladnost določb 10. člena, ki omogočajo razkritje podatkov, pomembnih za učinkovito sodno varstvo, zlasti informacij v zvezi z izidi obremenitvenih testov in pregledom kakovosti bančne aktive," so povedali na ministrstvu za finance.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

OrodniK
07. 03. 2023 20.56
+3
Ja bravo! Se bo mojškra Alenka infrastrukturna kaj opravičila? Ne bi se več smela iz hiše prikazat! Ona je re"reševala" Slovenijo. Vi dont nid mani vi nid đast tajm. Mani je ukradla- nacionalizirala obveznice državljanom?!? DOB?
Damir Bukva Katyuša
07. 03. 2023 15.17
+8
Mafija pokriva Mafijo!
andro69
07. 03. 2023 15.09
+7
Bankirji so ljudje ki zelo hitro izgubijo spomin....
Cupko
07. 03. 2023 14.13
+14
A ni zanimivo, da zdaj vse banke delajo z dobičkom, ko so v njih tuji lastniki, prej pa je bila sama izguba. Potrebno bi bilo vse tiste vodilne v bankah zapret i in jim naložiti poplačilo dolgov. Itak so bili vsi lopovi in kradli na veliko, hkratiipa posojali denar tajkunom
ŠeVednoPlešem
07. 03. 2023 13.28
+10
Ustavno sodišče ščiti korporacije, namesto da bi bilo ravno obratno. Svašta. Banka Slovenije torej ne more biti kazensko preganjana ... Torej so "strokovnjaki" Banke Slovenije nezmotljivi. Mislim, da to Ustavno sodišče lahko zaključi svoje delo.
dobrabejba35
07. 03. 2023 13.06
+7
Bančniki so zaščiteni 🤡