V času, ko koronakriza odnaša na tisoče delovnih mest in se minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek podjetnikom zahvaljuje za njihovo odgovornost, pa ministrstvu za kulturo projekti, ki bi prinesli nova delovna mesta, kot kaže, niso pomembni. Obnova Plečnikovega stadiona bi namreč prinesla 800 novih delovnih mest.
"Trenutno še ne vemo, kaj to pomeni," o odločitvi ministrstva za kulturo pravi Joc Pečečnik in dodaja, da zadevo njihovi pravniki še preučujejo. Dodaja, da to ni nekaj, kar bi ministrstvo običajno izdajalo, zlasti zato, ker so že v integralnem postopku.
Od konca leta 2019 so, kljub temu da so že dobili kulturnovarstveno soglasje, sodelovali z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Po njihovih navodilih so popravili vse projekte in investirali še dodatna sredstva, da so dobili vsa ustrezna mnenja. "Pričakujemo, da bomo imeli v novembru javne obravnave in prejeli gradbeno dovoljenje," razlaga.
"Če je Slovenija pravna država, bomo po 13 letih s projektom prišli do konca"
"Mislim, da gre na ministrstvu za napako. Menim, da odločitev ni prišla iz vrst ministra, ampak je to vojna gospe Jelke Pirkovič. Že iz Fondovih krogov so nam grozili, da se bo projekt realiziral samo prek njenega trupla. To bolj jemljem kot osebno maščevanje, ki pa ga bomo preučili in v naslednjih dneh za našo družbo podali smernice," pravi.
O projektu zdaj odloča že šesta vlada, a kot pravi Pečečnik, bodo pri njem vztrajali. "Seveda bomo vztrajali. Ne glede na to, da peščica intelektualcev ustvarja luč, da se s projektom večina ne strinja. Večina se s projektom pravzaprav strinja," pravi.
"Če imamo v Sloveniji pravno državo, kar upam, da jo imamo, bomo po 13 letih s projektom prišli do konca in dokazali, da smo ga naredili v skladu s predpisi in zakoni in tako kot so ga vsi ustrezni organi potrdili kot dobrega in takšnega, kot ga lahko izvedemo na tem območju," je zaključil.
Ministrstvo za kulturo: Odločitev je v rokah Ministrstva za okolje in prostor
Da nič še ni dokončno odločeno, so nam medtem sporočili z Ministrstva za kulturo in dodali: "Dokončna odločitev o dovolitvi ali zavrnitvi gradbenega dovoljenja je v rokah Ministrstva za okolje in prostor (MOP)."
Ker je postopek še v teku, ni mogoče v javnost dati dokumentov, posredovanih na MOP, pravijo. "Prepričani pa smo, da so tisti, ki so vložili zahtevo za gradbeno dovoljenje, z mnenjem Ministrstva za kulturo seznanjeni," dodajajo.
Kot so še pojasnili, je "osnovno stališče Ministrstva za kulturo, da je odlok o razglasitvi Plečnikovega stadiona za spomenik državnega pomena, ki ga je Vlada RS sprejela pred sprejemom občinskega podrobnega načrta za ta del Bežigrada, temu prostorskemu načrtu nadrejen pravni akt in bi ga moral Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije pri izdaji svojega mnenja prednostno upoštevati".
Glede ostalih vprašanj, ki se nanašajo na naslednje korake pri prizadevanjih za ohranitev Plečnikovega stadiona, pa imajo po mnenju kulturnega ministrstva "ključno besedo njegovi lastniki in to je po zemljiškoknjižnih podatkih v največjem deležu Olimpijski komite Slovenije, po velikosti nepremičnin temu sledi podjetje v lasti gospoda Pečečnika, medtem ko je Mestna občina Ljubljana pretežni zemljiškoknjižni lastnik vplivnega območja tega kulturnega spomenika, v katerem investitor želi doseči najvišjo gostoto pozidave".
Glede nadaljnjih možnosti za obnovo Plečnikovega stadiona, ki bo upoštevala varstveni režim iz odloka vlade o razglasitvi, se je Ministrstvo za kulturo pripravljeno dogovoriti z družbeniki podjetja Bežigrajski športni stadion, zagotavljajo. "Država ni lastnik tega spomenika in brez partnerskega dogovora z lastniki takšnega projekta ni mogoče uresničiti," so še zapisali.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.