Slovenija

Lepota lažnega sijaja: na trgu je od 30 do 60 odstotkov ponarejenih umetnin

Ljubljana, 07. 02. 2019 19.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
U.V./STA/Janez Usenik
Komentarji
7

Avtorjem slovenskih moderne se pripisuje toliko del, da bi morali živeti 200 let, da bi naslikali vse, so poudarili na razstavi ponaredkov umetnin Lepota lažnega sijaja. Ponarejene umetnine so izjemno pogoste, vsako tretje umetniško delo naj bi bilo namreč ponaredek.

Pred kulturnim praznikom so na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru odprli razstavo ponaredkov umetnin Lepota lažnega sijaja, katere namen je izobraževanje in opozarjanje na kriminaliteto na trgu umetnin.

Gre za umetnine, katerih edina napaka je, da so umetniki storili kaznivo dejanje, je dejal dekan Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru Andrej Sotler, ki je izpostavil pomen mednarodnega sodelovanja, podobnih strokovnih srečanj in izobraževanja na področju trgovanja z umetninami. Načelnik hrvaške policije Dubravko Novak je prav tako opozoril na pomen preventive in dejal, da je na trgu od 30 pa vse do 60 odstotkov ponarejenih umetnin. Zbrane je pozdravil tudi hrvaški veleposlanik v Sloveniji Boris Grigić, ki je med drugim dejal, da "vsak lažen sijaj še ni dober sijaj".

Namen razstave je izobraževanje in opozarjanje na kriminaliteto na trgu umetnin.
Namen razstave je izobraževanje in opozarjanje na kriminaliteto na trgu umetnin. FOTO: POP TV

Slovenci slabo skrbimo za svoje umetnine 

Bojan Dobovšek, ki se na fakulteti ukvarja s preučevanjem kriminalitete, povezane z umetninami, je opozoril, da Slovenci zelo slabo skrbimo za svoje umetnine. Kot primer je navedel sliko Ivana Groharja Kozolec, ki je izginila iz slovenskega parlamenta in do danes še ni najdena. Hkrati je omenil tudi odmevno krajo treh Groharjevih slik iz Loškega muzeja, ki so skupaj vredne 150 tisoč evrov.

"Največkrat so predmet kaznivih dejanj kraje ali ponarejanja umetnine iz časa slovenske moderne. Kup teh umetnin je tudi v tujini," je dejal Dobovšek in dodal, da se avtorjem slovenske moderne pripisuje toliko del, da bi v primeru, da bi naslikali vse, kar se jim pripisuje, morali živeti skoraj 200 let. Sicer pri nas v zvezi z umetninami najpogosteje obravnavajo tatvine, tihotapljenje, ponarejanje, nenadzorovana arheološka izkopavanja in vandalizem, je pa teh primerov malo, ker jih ljudje pogosto ne prijavijo.

Dobovšek: Če kupite umetnino, ji vrednost le še raste. Ljudje raje kupijo umetnino, kot da bi vlagali denar v delnice.
Dobovšek: Če kupite umetnino, ji vrednost le še raste. Ljudje raje kupijo umetnino, kot da bi vlagali denar v delnice. FOTO: POP TV

Kot je povedal, trg umetnin cveti: "Če kupite umetnino, ji vrednost le še raste. Ljudje raje kupijo umetnino, kot da bi vlagali denar v delnice." Hkrati je na ta trg stopilo tudi cel kup organiziranih kriminalnih skupin, ki umetnine uporabljajo za zavarovanje poslov z drogo, je opozoril Dobovšek, ki je izpostavil povezave trga umetnin z drogo, trgovino z ljudmi, zavarovalniško dejavnostjo, pranjem denarja, korupcijo itd. Kot je dejal, je zlorab še mnogo več pri umetninah moderne umetnosti, ki jih je lažje ponarediti. To je ponazoril z umetnino ruskega slikarja Maljeviča, ki je upodobil črn kvadrat na belem polju, leta 2008 prodano za 60 milijonov dolarjev, od tedaj pa ji cena le raste.

Ampak kupci, ki umetnine kupujejo kot naložbo, pogosto o umetnosti bolj malo vedo. To ponazarja primer slike, ki so jo izrezali iz koledarja. Dodali so obrobo in malo dražji okvir, pa je nekdo nasedel na to in jo kupil, je povedala Helena Bioćić, vodja hrvaškega policijskega muzeja. A to je izjemen primer. Večina ponaredkov je precej bolj spretnih. 

Dobovšek je izpostavil pomen interdisciplinarnega in mednarodnega sodelovanja kriminalistov ter različnih umetnikov in poznavalcev umetnin, pa tudi nujnost izobraževanja policistov in javnosti. Bioćić je ob koncu opozorila, na kaj je treba biti pozoren ob kupovanju umetnin, nato pa zbrane po hodniku fakultete vodila po razstavi 38 slik in dveh skulptur zbirke, ki skupaj vsebuje 70 slik in štiri skulpture.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
08. 02. 2019 12.11
Na mojih stenah so samo lepi originali - izpod mojega čopiča. Samo priimka nimam pravega, nihče me ne pozna.....
Transformerji
08. 02. 2019 12.27
Moja mentorica mi je že večkrat rekla, naj naredim svojo razstavo - vendar jo moram tudi sam plačati. Pa je konec kulturnega posla.
Infraping
08. 02. 2019 10.14
Js mam en original doma, ki ni ponarejen. Čisto pravi original je to.
giiinem
07. 02. 2019 22.34
+0
Podpirajte lokalne umetnike.Poznam kar enepar enkratnih umetnikou v Sloveniji.Od glasbenih do likovnih. Na pamet mi pade enkratna umetnica za Portrete in raznolike slike.Leah artist Mihalič,tudi sam imam njeno delo.Enkratna umetnica...
sandi101
07. 02. 2019 21.41
+4
Kot naša vlada, vsa v sijaju in obljubami pred volitvami.
sandi101
07. 02. 2019 21.34
+1
Kot naša vlada, lepota lažnega sijaja in obljub pred volitvami.
Devilz Pff
07. 02. 2019 21.33
+2
kot napudrani lažni obrazi z lažnimi barvami las in lažnimi vsadki med ljudmi.