Premier Borut Pahor, pravosodni minister Aleš Zalar in generalna državna tožilka Barbara Brezigar so se udeležili skupnega sestanka, na katerem so poskušali zgladiti nesoglasja, do katerih je v zadnjem času prihajalo med ministrom in generalno državno tožilko. Na sestanku so skušali razčistiti nejasnosti glede komuniciranja Brezigarjeve s policistom specializiranega oddelka tožilstva.
Premier Pahor je dejal, da je bil današnji sestanek koristen, vendar pa niso sprejeli končne odločitve o statusu Brezigarjeve. Po mnenju Zalarje bo sestanek omogočil sprejeti dokončno odločitev, ki bo znana v prihodnjih dneh. Dokončno odločitev bosta, kot je dejal Zalar, v prihodnjih dneh sprejela skupaj s Pahorjem, kakšna bo, pa ni želel napovedati. Po sestanku imajo sicer, kot je dejal, več informacij, kot so jih imeli pred sestankom.
Barbara Brezigar je v izjavi izrazila zadovoljstvo, da je lahko predsednika vlade natančno informirala o dogajanju in njenih pristojnosti. Kot je povedala, ji je bilo zagotovljeno, da se bodo pogovori nadaljevali. Ob tem pa sama računa, da se bodo nastale težave rešile v korist "državnotožilskega položaja".
Na sestanku je bila tudi Branka Zobec Hrastar, ki v zvezi s srečanjem ni dajala komentarjev.
Odstop Branke Zobec Hrastar
Kot je znano, je prav zato, ker je 22. februarja odstopila vodja specializiranega oddelka tožilstva Branka Zobec Hrastar, Zalar zahteval razrešitev Brezigarjeve. Minister namreč ocenjuje, da je Brezigarjeva s komuniciranjem mimo Zobec Hrastarjeve kršila tako zakon o državnem tožilstvu kot tudi ustavo. Naj spomnimo, da policist, s katerim je Brezigarjeva komunicirala, preiskuje, kdo je v javnost posredoval fotografije iz garaže Saše Baričeviča.
Brezigarjeva je sicer v zadnjih dneh večkrat pojasnila, da je kot generalna državna tožilka, ki je dolžna skrbeti za pravilno in pravočasno delo tožilstva, upravičena do informiranja v posebej odmevnih zadevah. Prav tako je šlo po njenih besedah pri komuniciranju za koordinacijo dveh preiskav, ki o zadevi Baričevič tečejo na tožilstvu. Zagotovila je tudi, da je bila Zobec Hrastarjeva z omenjenim pogovorom seznanjena.
Premier Borut Pahor je včeraj sicer izrazil prepričanje, da bodo na sestanku ugotovili vsa dejstva v omenjenem primeru, saj da se bo potem lažje odločati, kako ukrepati. Prav omenjeni sestanek naj bi bil namreč osnova, na podlagi katere bo Pahor sprejel odločitev o tem, ali bo Brezigarjeva končala svoj mandat ali ne.
Pahor je povedal, da bi morala biti morebitna razrešitev še posebej dobro utemeljena, saj ne želi, da bi se v javnosti ustvaril vtis, da je bila Brezigarjeva razrešena iz političnih razlogov. Takšne ocene se sicer v javnosti že nakazujejo, saj je predsednik SDS Janez Janša že dejal, da bi morebitna razrešitev Brezigarjeve pomenila uvedbo policijske države. Janša tudi meni, da se bo javnost na razrešitev Brezigarjeve odzvala, vsaj sodeč po pismih, ki jih dobiva njegova stranka. Dodal je tudi, da krožijo pozivi posameznikov in nekaterih organizacij civilne družbe o zborovanju pred parlamentom.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.