MZZ po besedah državnega sekretarja Andreja Logarjevih širjenje školjčišča umaške ribiške zadruge Sargusa v Piranskem zalivu ocenjuje kot resno kršitev 42. in 43. člena sporazuma o maloobmejnem prometu in sodelovanju (SOPS), po katerih se morata državi pogodbenici predhodno obveščati o vseh posegih v prostor, tudi morski, na obmejnem območju.
Širnjenje školjčišča potrdil ribiški inšpektor
Širitev enega od dveh polj za gojenje školjk umaške zadruge Sargusa ob savudrijski obali v smeri proti Sloveniji je potrdil vodja lovske in ribiške inšpekcije pri inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo Igor Simšč. Kot je povedal, je ribiški inšpektor ugotovil, da se je na enem od polj pojavilo enajst novih sodov, o čemer so obvestili tudi zunanje ministrstvo.

Solastnik hrvaške ribiške zadruge Sargus in nekdanji predsednik ceha ribičev iz Buj Danijele Kolec trdi, da njegova zadruga te dni v školjčišču ni dodala novih sodov z namenom širitve proti sredini Piranskega zaliva, kot to trdijo slovenski mediji. Do zadnje širitve školjčišča, kot zatrjuje Kolec, je prišlo pred dvema letoma. Je pa potrdil, da je Sargus po ukazu ribiškega inšpektorja v začetku leta postavil napis zadruge, hrvaški grb in napis "prepovedan dostop" na školjčišče oziroma pri odpravnem centru, kar pa po Kolecovem mnenju ni v nasprotju z zakonom. Kolec je za 24ur radijske novice povedal, da je očitno, da nekomu v Sloveniji ne odgovarja, da so razmere ob nedoločeni morski meji mirne.
Na generalni upravi slovenske policije so potrdili, da se je sporno školjčišče v Piranskem zalivu razširilo in povedali, da so slovenski policisti odšli na ogled kraja. Podrobnejše podatke o dogodku bo policija sporočila danes, so še povedali.
Uslužbenci hrvaške policije "nimajo nobenih podatkov s terena in nobenih uradnih prijav, na podlagi katerih bi morali ukrepati", je povedala tiskovna predstavnica istrske policijske uprave Štefanija Prosenjak Žumber.

Slovenska ladja prečkala razmejitveno črto
Ladja Pomorske šole iz Pirana je po navedbah savudrijskih ribičev davi prečkala razmejitveno črto v Piranskem zalivu ter nekaj ur plula ob obali Kanegre. Slovenska ladja je po ocenah savudrijskih ribičev s tem izzvala nov incident. Hrvaška policija ni ukrepala, saj na omenjenem območju velja obmejni sporazum, za kar je pristojna stalna mešana komisija.
Ladja pa naj bi po navedbah savudrijskih ribičev kršila tudi hrvaško zakonodajo, saj naj bi plula manj kot 200 metrov od školjčišča.
Hrvaška pripravljena na dialog o ekonomski coni
Hrvaška je pripravljena nadaljevati dialog o vprašanjih, povezanih s širitvijo hrvaške pristojnosti na Jadranu, predvsem v zvezi z ohranitvijo in racionalnim izkoriščanjem ribjega fonda ter zaščito morskega okolja, so sporočili z zunanjega ministrstva v Zagrebu.
Ob zadnjih italijanskih parlamentarnih razpravah ter aktivnostih na mednarodnem področju, se namreč Hrvaška zavzema za dialog z Italijo, z vsemi zainteresiranimi državami ter z EK.