Raziskava, ki jo je mesečno izvaja Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici, je pokazala, da bi se 62 odstotkov anketirancev zagotovo udeležilo referendumov. 12,3 odstotka vprašanih je odgovorilo, da bi se referendumov verjetno udeležili, 21,4 odstotka pa, da se sploh ne bi udeležili.
Proti pokojninski reformi bi glasovalo 49,8 odstotka vprašanih, 24 odstotkov pa za. Najbolj ji nasprotujejo anketiranci v starostni skupini od 35 do 54 let, je ob predstavitvi rezultatov dejala asistentka na fakulteti Tamara Besednjak Valič.
Pri vprašanju, kako bodo glasovali o zakonu o preprečevanju dela na črno, je 53,7 odstotka anketiranih odgovorilo, da bodo glasovali proti, 23 odstotkov pa jih je naklonjeno temu zakonu.
34 odstotkov vprašanih je glede zakona, ki omejuje dostop do arhivov, dejalo, da bi glasovali proti, 29 odstotkov pa za.
Nasprotniki so predvsem moški v srednji starostni skupini.
SDS še vedno vodi med političnimi strankami.
Če bi bile volitve to nedeljo, bi zmagal SDS, ki bi dobil 16 odstotkov podpore. Polovico manj glasov bi dobil SD, sledita DeSUS in SNS s 3,6 odstotka. Za LDS bi glasovalo 2,6 odstotka, na dnu lestvice bi se znašla SLS z 1,3 odstotka, NSi z 1,1 odstotka in Zares z enim odstotkom.
Po raziskavi vlade ne podpira 74,6 odstotka vprašanih. Pri možnostih za izhod iz sedanje politične situacije se je 47,5 odstotka vprašanih opredelilo za predčasne volitve, 22,7 odstotka je za to, da sedanja vlada nadaljuje delo, 15,7 odstotka vprašanih pa je za ohranitev koalicije z zamenjavo predsednika vlade.
Telefonsko anketo so opravili med 3. in 6. majem na vzorcu 910 oseb.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.