V Zgornji Velki je plaz prepolovil parkirišče pod stavbo, ki je bilo sicer dolgo približno petnajst in široko deset metrov. Plazilo se je počasi. "Najprej pol metra, potem pa že več, zdaj je odneslo že pet metrov," je povedal tamkajšnji prebivalec. Odneslo je brajde, zaščitno ograjo, in asfalt. Zaenkrat sicer plaz pod lokalom miruje, gasilci pa so celoten hrib prekrili s folijo.
Po celotnem hribu sicer zevajo do meter široke in prav toliko globoke razpoke, ki se vsak trenutek lahko premaknejo. "Tega se zavedamo, smo zjutraj vse pregledali in imamo zadevo pod nadzorom. Če bi bilo treba, se lahko hitro umaknemo," je povedal Dušan Mikl, poveljnik GZ Maribor.
Podobnih plazov je veliko, a pravo število bo znano po nekaj dneh. Zaenkrat so evidentirani plazovi, ki so v bližini stanovanjskih objektov. Tam zdaj potekajo ogledi strokovnjakov, ki bodo preverili, v kakšnem stanju so hiše in ali so še primerne za bivanje.
Poveljnica CZ Šentilj Valentina Ošlovnik je povedala, da so se najprej lotili hiš, ki so v akutnem stanju. Najmanj deset je ogroženih, zato so morali stanovalce izseliti. "Nekatere smo mi namestili, nekateri pa so pri sorodnikih," je povedala.
Na pomoč prišli tudi gasilci iz drugih občin
Ker so, po več dneh dela, gasilci na prizadetih območjih utrujeni, so na pomoč prišli gasilci iz drugih občin. "Odziv je odličen, zaradi izmučenosti domačih gasilcev smo vključili regijo Maribor," je povedal Andrej Kmetič, poveljnik CZ Slovenske gorice.
Prav tako so se na pomoč prišli tudi vojaki slovenske vojske. "Na terenu v Sladkem vrhu nas je 58, plus inženirska enota z vsemi razpoložljivimi sredstvi. Zadeve so na nekaterih točkah strašne, tako da pomagamo po najboljših močeh," je dejal Denis Šimac, 20. pohodni polk. Skupaj hitijo s pokrivanjem razmočenih terenov, odstranjevanjem zemlje iz objektov, cest, polnjenjem protipoplavnih vreč, ki kljub napovedanemu dežju lahko zelo omilijo posledice.
Kako lahko pomagamo?
Da bo država pomagala, je napovedal že premier Robert Golob, v tednu dni pa naj bi zagotovili sredstva za interventne ukrepe občinam, je jasen tudi minister Uroš Brežan. Kaj pa ostala finančna pomoč, kako pomagati družinam, ki so ostale brez strehe nad glavo? Nekateri prebivalci niso prav nič optimistični nad pomočjo države. "Vse bo na naših plečih," obupano pripovedujejo.
Vprašanje je tudi, kaj bodo tisti, ki so doživeli najhujšo nočno moro in čez noč ostali brez doma. "To je odvisno od ocene ogroženosti njihovih domov, v kolikor bodo po končani ujmi ti domovi nevarni, seveda vrnitev ne bo mogoča tako hitro," je povedal Brežan.
Denar za tiste, ki bodo potebovali pomoč, že zbira rdeči križ. "Ptuj območno združenje je odprlo račun za zbiranje sredstev za dve družini, ki jim je plaz poškodoval domove," je povedala Cvetka Tomin iz Rdečega križa Slovenije. Gre za družini v Cirkulanah in Juršincih.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.