Vlada je začela razpravo o razrezu proračunov za prihodnji dve leti po razvojnih politikah, programih in podprogramih. Po fiskalnem pravilu bodo proračunski izdatki v prihodnjem letu znašali 10,2 milijarde evrov. Izdatki bodo precej višji kot letos, predvsem zaradi večjega koriščenja evropskih sredstev, je na ob robu seje vlade na Brdu pri Kranju dejal finančni minister Franc Križanič.
Temeljno vodilo proračunov bo "sidro" izdatkov, ki bo omogočilo, da primanjkljaj ne bo presegel zmožnosti, da ga sedanja generacija odplača, je dejal premier Borut Pahor. Glede na predvidene nizke prihodke v državno blagajno bo treba odhodke, ki nominalno ne bodo višji, temu primerno v letih 2010 in 2011 razporediti za razvoje in socialne namene. Cilj vlade je po njegovih besedah v nekaj letih znižati primanjkljaj pod tri odstotke BDP.
Brez evropskih sredstev bo zgornja meja izdatkov v letih 2010 in 2011 znašala po 8,956 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj države bo tako za leto 2010 znašal 4,8 odstotka, za leto 2011 pa 3,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko naj bi bil javnofinančni primanjkljaj leta 2010 okoli pet odstotkov BDP, leta 2011 pa okoli štiri odstotke BDP.
Proračun za leto 2010 bo zadržal prioritete, kot sta jih postavila rebalansa letošnjega proračuna, ne bodo pa te prioritete "dodatno potencirane", pravi Križanič. Gre predvsem za izdatke za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva ter za socialne namene.
Premier Pahor pričakuje, da bo seja vlade končana v nekaj dneh in da bo predlog proračuna v državnem zboru 1. oktobra. Križanič je še povedal, da bo vlada v kratkem pripravila spremembo dohodninske zakonodaje, s katero bo uvedla dodatni dohodninski razred, pri čemer pa naj bi bil neto učinek zaradi olajšav za tiste z nižjimi prihodki nespremenjen. Dodal je, da bo predlog novele zakona v vladni obravnavi v nekaj dneh. Zaenkrat pa ni predvideno zvišanje davka na dodano vrednost (DDV) ter tudi ne bo spreminjala sedanje ureditve glede davka na izplačane plače in davka od dohodka pravnih oseb.
Skupno naj bi država v prihodnjih dveh letih porabila nekaj manj kot 20 milijard evrov. Največ denarja, približno 2,5 milijarde evrov, naj bi v proračunih namenili za socialno varnost in zdravstvo, 1,6 milijarde evrov naj bi šlo za izobraževanje in kulturo, 952 milijonov evrov za nacionalno varnost, obrambo in zunanje zadeve, 571,2 milijona evrov pa za promet in prometno infrastrukturo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.