Začela se je zimska razprodaja tekstilnega blaga, obutve in športne opreme. Trgovci upajo na dober zaslužek, čeprav se nekateri državljani že soočajo s finančno krizo. Mnogi trgovci so danes svoje trgovine odprli nekoliko prej, izdelke pa ponujajo po do 50 odstotkov nižjih cenah.
"Upajmo, da bo čim več prometa," je povedala prodajalka v ljubljanskem nakupovalnem središču. Na vprašanje, kolikšen obisk pričakujejo pa je odgovorila, da ne tolikšen kot je bil včasih. Toda na manjše število kupcev naj ne bi vplivala finančna kriza, temveč decembrski popusti. "Ljudje so že kupili, kar potrebujejo," meni prodajalka.
V sosednji trgovini so za 24ur.com povedali, da so z obiskom kupcev zadovoljni. "Zdaj se finančna kriza ne čuti, najverjetneje pa bo drugače marca ali pa aprila," je povedal prodajalec.
Po nakupovalnem središču pa se je sprehajalo kar nekaj potencialnih kupcev. Nekateri so prišli le na ogled trgovin, drugi so se spet odpravili po nakupih. Vsem pa je skupno to, da zaradi krize ne bodo zapravljali manj.
Pravila razprodaj
Objava o uvedbi razprodaje mora vsebovati podatek o vrsti blaga, odstotku znižanja in času trajanja tovrstne razprodaje. Blago, ki je na razprodaji, mora biti označeno s ceno pred znižanjem in z znižano ceno. Če je odstotek znižanja objavljen v razponu, mora najvišji odstotek znižanja zajemati najmanj eno četrtino vrednosti vsega blaga, ki je na razprodaji, je pojasnila glavna tržna inšpektorica Tržnega inšpektorata RS Andrejka Grlić.
V skladu z novimi pravili pri sezonskih razprodajah, ki so bila sprejeta v začetku decembra, velja, da se zimska sezonska razprodaja tekstila in obutve ne sme začeti prej kot prvi delovni ponedeljek v januarju, traja pa lahko največ 60 dni.
Tržna inšpekcija bo v času zimskih posezonskih razprodaj ugotavljala spoštovanje Zakona o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami, zlasti z vidika zavajajočega oglaševanja.
Grlićeva obenem opozarja potrošnike, da je treba pri pravicah potrošnika v zvezi z vračanjem ali zamenjavo izdelkov razlikovati med zahtevki zaradi napake na izdelku in željami potrošnika po zamenjavi izdelka, ki mu ni več všeč oziroma si je kupec premislil in ga želi vrniti ali zamenjati. Če je izdelek brez napake, ga prodajalec ni dolžan zamenjati ali vrniti plačane kupnine, razen če je to obljubljal.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.