Člani odbora DZ za kulturo, šolstvo in šport pozno v večer nadaljujejo razpravo o dopolnilih k novelam zakonov o osnovni šoli in organizaciji ter financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Sprva so opozicijski poslanci Majda Širca (NP), Majda Potrata (SD), Barbara Žgajner Tavš (SNS), Rudolf Moge (LDS), Mitja Slavinec (LDS) in Slavko Gaber (samostojni poslanec) po dobrih treh urah izglasovali prekinitev o odločanju, nato pa nadaljevali z drugo obravnavo novele zakona o osnovni šoli, kateri naj bi sledila še razprava o ZOFVI.
Med najbolj spornimi zadevami v okviru novele zakona o osnovni šoli odbor ni sprejel dopolnila, da se črta člen o uvedbi obveznega drugega tujega jezika. Dopolnilo so predlagale opozicijske poslanske skupine, saj ocenjujejo, da je uvedba drugega tujega jezika med obvezne predmete v osnovni šoli brez analize o pogojih neprimerna.
Kdaj naj bo javna razprava?
Člani odbora so sprejeli predlog opozicije za razširitev dnevnega reda z javno predstavitvijo mnenj glede novel zakonov o osnovni šoli ter organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Takoj zatem se je razširila burna razprava o tem, kdaj bi javno predstavitev mnenj sploh izvedli. Nekateri so menili, da bi morala ta slediti današnji drugi obravnavi novel, drugi pa, da je treba javno predstavitev opraviti prej.
Tisti, ki se zavzemajo za razpravo po drugi obravnavi, med drugim menijo, da bi na ta način dosegli prečiščeno besedilo, neko ogrodje zakona, o čemer bi kasneje tekla javna predstavitev mnenj. Drugi pa menijo, da je ta predstavitev potrebna še pred drugo obravnavo, saj bi s tem prišli do vseh potrebnih odgovorov.
Minister za šolstvo in šport Milan Zver je uvodoma poudaril, da pozdravlja javno predstavitev mnenj in se veseli konstruktivnih predlogov. A je dodal, da si želi širše razprave, kot le razprave o omenjenih dveh novelah, saj se med drugim obetajo spremembe v okviru zakona o vrtcih, v šolski sistem pa bodo po njegovem mnenju korenito posegle tudi spremembe pokrajinske zakonodaje. "Vzemimo si čas in se takrat pogovorimo o vsem," je dejal.
V predlogu za razširitev dnevnega reda so opozicijski poslanci navedli, da je namen predstavitve mnenj pridobiti strokovna mnenja in stališča k obema novelama, odgovorila pa naj bi na vprašanja, kakšno naj bo razmerje med javnim in zasebnim šolstvom, kako bo poskrbljeno za mrežo šol, kakšno naj bo razmerje državljanske in domovinske vzgoje ter kakšno obliko ocenjevanja v Sloveniji potrebujemo.
Predsednik odbora Grims je poudaril, da so iz predlaganega zakona v celoti že črtali možnost financiranja po glavi učenca. Pojasnil je, da so se s predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) dogovorili o ključnih odprtih vprašanjih, zato meni, da je poslanska skupina dobila s strani SVIZ nož v hrbet, ko je pričela z zbiranjem podpisov za kakovostno javno šolstvo. Glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj je ob tem znova dejal, da ni bilo nobenega dogovora.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.