Pred dnevi se je v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana začela gradnja novega laboratorija, ki bo v nadstropju nad novim urgentnim blokom. Dela naj bi bila predvidoma zaključena v enem letu, nato pa sledi montaža laboratorijske opreme. A tu se zaradi številnih vloženih revizij zapleta.
Kot poročajo Finance, je izbor cenejšega ponudnika opreme za laboratorije, razveljavljen. Gre za največji del laboratorijske opreme, kot kaže, pa bi lahko zmagal dražji ponudnik – Interexport Aleša Jenčiča, ki zastopa Siemens. Državna revizijska komisija je namreč v enem sklopu razveljavila prvotni izbor cenejšega Salusa, Veletrgovine.
Revizijski zahtevki pri opremi so bili pričakovani
V zvezi z nabavo opreme za laboratorij je bilo vloženih več revizijskih zahtevkov. Kot poročajo Finance, je Biomedis M.B. revizijski zahtevek sam umaknil, zahtevek Labene je še v času pred oddajo ponudb državna revizijska komisija zavrnila. Na izbor v drugem največ vrednem sklopu opreme pa se je uspešno pritožil Interexport, eden večjih dobaviteljev v zdravstvu v lasti Aleša Jenčiča.
Državna revizijska komisija je ugotovila kršitve zakona o javnem naročanju in je zato julija razveljavila prvotni izbor Salusa, Veletrgovine, ki je bil v drugem sklopu razpisa najugodnejši ponudnik.
Štirje ponudniki, en izločen, najcenejši izbran
V drugem, najdražjem sklopu, so se prijavili podjetje Salus s ceno 5,85 milijona evrov (brez DDV), podjetje Interexport s ceno 8,63 milijona evrov (brez DDV) ter Kemofarmacija s ceno 8,93 milijona evrov (brez DDV). Izbrano je bilo podjetje Salus s končno ceno 6,8 milijona evrov z DDV. Prijavilo se je tudi podjetje Roche, katerega ponudbo je naročnik zavrnil kot neustrezno, ker podjetje ni priložilo preračuna cene na preiskavo.
Prvi sklop projekta vzpostavitve združenih laboratorijev je najdražji in zavzema gradbeno-obrtniška dela. Izbrano je bilo italijansko podjetje Sicea s slabimi 11 milijoni evri.
Drugi, tretji, četrti in peti sklop pa se nanašata na opremo, pri čemer je drugi najdražji. V tem sklopu je bilo tudi največ pritožb in zapletov. Bitka za večmilijonski posel je kot kaže zelo ostra in med dobavitelji medicinske opreme tudi umazana.
Precejšnja podražitev investicije
Razpis za združene laboratorije je bil objavljen pred letom dni, pri čemer je ministrstvo naročnik in plačnik vseh gradbeno-obrtniških in inštalacijskih del ter dobave in namestitve vse opreme, medtem ko je UKCL naročnik diagnostičnega potrošnega materiala za sedem let in pogarancijskega vzdrževanja sistema ALS ter drugih laboratorijskih aparatov za pet let.
Kot poročajo Finance, je ocenjena vrednost razpisa 17,3 milijona evrov z DDV, a po podatkih, ki so jim na voljo, do sedaj kaže, da utegne biti cena celotne investicije okoli 25 milijonov evrov oziroma skoraj za polovico več.
Kaj to pomeni za naročnika?
Postopek skupnega javnega naročanja za vzpostavitev združenih laboratorijev s spremljajočimi prostori skupaj izvajata klinični center in ministrstvo za zdravje. V ljubljanskem kliničnem centru pojasnjujejo, da je bila laboratorijska oprema v treh od štirih sklopov že kupljena, za en sklop pa zaradi revizije postopek javnega naročanja še poteka.
Na vprašanja o tem, kaj bodo zdaj storili, ali bodo torej izbrali eno od že prispelih ponudb (Državna revizijska komisija nobeno od ponudb ni označila za slabo) ali ponovili razpis, odgovarjajo: "Glede sklopa, ki ga izpostavljate, postopki javnega naročanja niso končani in bi lahko kakšnokoli javno pojasnjevanje vplivalo na njihov potek." Bodo pa odločitev sprejeli v kratkem, še pojasnjujejo na UKC Ljubljana.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.