Te dni obrtniki in podjetniki po vsej državi veliko računajo, seštevajo, množijo. Položnice so iz sklada, ki se ponaša s tradicijo od leta 1956, k podjetniku Bogdanu Oblaku (OZS Logatec), tako kot k več tisoč drugim, prihajale redno, 30 let.
"Vplačeval sem 150 evrov, na hitro to znese okoli 77.000 evrov," je dejal Oblak.
Nisem jih še imel 30, pravi, čisto na začetku podjetniške poti, ko sem se odločil, da bom začel dodatno varčevati za starost. "Zakaj ... obljubljali so donose, revalorizacijo, zdaj pa od tega vsega nič ni."
Sklad članom sporoča: SOP nima več denarja, da bi vsem izplačal pokojnino v sedanji višini. Razlog naj bi bilo državno znižanje refundacije s šest milijonov na 600.000 evrov, izvedo. A tistim z osnovnimi pokojninami, ki so vsa leta varčevali ravno za to, da ne bodo reveži, to ne pomeni veliko.
Počutimo se zavedeni, pravijo obrtniki, zato je zaupanja med člani še zelo malo. Tisti, ki pokojnine že dobivajo in bi jih znižanje eksistencialno ogrozilo, pa bodo svoj cilj – pokojnine, za katere so plačevali – skušali doseči za vsako ceno, opozarja Oblak, najprej z ulico.
V oddaji 24UR ZVEČER sta stališča soočila Bojan Jean, predsednik uprave Sklada obrtnikov in podjetnikov in Anton Može, član skupščine prej omenjenega sklada.
Na vprašanje, ali prevzema odgovornost za nastalo situacijo, je Jean odgovoril, da v smislu predloga definitivno, za razloge pa, kot pravi, ni kriv. "Treba je poznati cel sistem. Sistem Sopa je dokladni sistem. Do leta 1990 sklad sploh ni imel svojih sredstev, ampak je imel neke vrste vzporedni ZPIZ. Šele v devetdesetih letih je sklad začel oblikovati lastna sredstva, leta 2000 pa je dobil dodatna sredstva države in je ves čas izplačeval pokojnine. V tem obdobju so ustvarili veliko premoženje glede na možnosti," je dejal Jean.
Može je ob tem poudaril, da je Jean na svojem stolčku že več mandatov, kar ni običajno. Kot je dejal, se stvari vlečejo predolgo, sanacija se ni pravilno izvajala, znižanje pa je za člane nesprejemljivo. Može je še povedal, da so jim včeraj sporočili, da to ne bo edino znižanje.
Može še trdi, da je Jean poklical vse člane skupščine in jim grozil. "Če ne boste pristali na to, boste odškodninsko preganjani," je dejal. "Žal Jean ne zna operirati z ljudmi." Po njegovih besedah naj bi se pojavile verbalne grožnje, pa tudi poskusi fizičnega obračuna.
Jean se z Možetovimi besedami ni strinjal. "Zdaj smo poslušali daljši poskus diskreditacije. Z ničemer se ne strinjam. To, kar zagovarjam, je vse v zapisnikih Sopa," je dejal. Če tega znižanja ne bo, bodo mladi člani ostal brez pokojnine, je poudaril Jean.
Sredstev je 165 milijonov, potrebovali bi 237 milijonov, če bi želeli plačati vse pokojnine. Vsako leto, ko tega ne naredimo, izgubimo tri milijone preveč. Čakali smo, da bo nova vlada zavzela drugačno stališče. 8. aprila smo dobili potrjeno stališče ministrstva za delo, da ne nameravajo spremeniti zakona, je povedal Jean. "Predlog uprave je, da se pokojnine znižajo na nivo, ki bo dolgoročno vzdržen, in da se nadaljujejo pogovori z državo," je zaključil Jean.
Može je ob koncu še enkrat potrdil, da se z Jeanom ne strinja. Kot je dejal, so izvedeli, na kakšen način se je Jean pogovarjal s prejšnjo vlado. "Najprej je filozofiral, na koncu pa se je, ker ni bilo po njegovem, začel prepirati." Skupščina je v ponedeljek, upam da bomo uspeli, je zaključil Može.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.