Na večer današnjega dne pred šestimi leti je bil pred svojo hišo v Mežici brutalno pretepen Večerov koroški dopisnik Miro Petek, sedaj poslanec SDS. Prepričan, da so ga neznanci pretepli zaradi pisanja o stranpoteh tranzicije na Koroškem, je Petek danes razočaran nad delom organov pregona, saj preiskava primera ni prinesla pravnomočnih obsodb naročnikov in napadalcev. Sojenje domnevnim storilce se je končalo z oprostitvijo, policija pa primer tudi po šestih letih intenzivno preiskuje.
Petek ugotavlja, da so tranzicijske zgodbe, ki jih je razkrival še kot novinar, ostale brez epiloga in tudi po dveh letih nove oblasti v Sloveniji ni drugače. "Politična volja je, vsaj med poslanci, ali obstajata znanje in volja organov pregona, pa je druga pesem," je dejal Petek, ki kljub temu, da je del vladajoče koalicije, meni, da je bilo v dveh letih od menjave oblasti v Sloveniji za pregon korupcije narejenega absolutno premalo.
V odmevnem sodnem procesu je bila peterica, ki jih je obtožnica, spisana s strani mariborske višje državne tožilke Elizabete Gyoerkoes, bremenila poskusa umora novinarja in pomoči pri tem kaznivem dejanju, avgusta 2005 po 15 mesecih sojenja na murskosoboškem sodišču oproščena očitanega kaznivega dejanja.
Zaradi neupravičenega pripora so zato doslej štirje med njimi na državno pravobranilstvo vložili odškodninske zahtevke v skupni višini več kot 850.000 evrov, pri čemer je pravobranilstvo en zahtevek v višini dobrih 212.000 evrov zavrnilo, zagovorniki pa že napovedujejo prve tožbe proti državi.
Tudi po šestih letih, ko Miro Petek že dolgo ni več novinar, je primer in njegova rešitev enako pomembna, pa pravi predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž. Ob tem ponovno izpostavlja stališče društva, da morajo organi pregona znotraj danih možnosti narediti vse, da primer, s katerim je seznanjena tudi evropska novinarska javnost, raziščejo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.