Ne vlada ne minister tožilstvu ne moreta dajati niti splošnih usmeritev ali priporočil za prioritetno preganjanje določenih kaznivih dejanj, je za Večer dejal pravosodni minister Aleš Zalar. Kot je pojasnil, "lahko samo prosimo, da tožilci to počnejo, dolžni pa niso. Čeprav tožilstvo ni nič drugega kot odvetnik države v kazenskem postopku".
Zalar je v pogovoru za Večer dejal, da ni pristojen za ocenjevanje dela generalne državne tožilke Barbare Brezigar, v tem pogledu pa imamo po njegovem mnenju slab zakon. Minister za pravosodje namreč, tako Zalar, v obravnavo letnega poročila tožilstva sploh ni vključen.
"Če bo to možnost zdaj imel pri sodiščih, ne vidim razlogov, da je nima pri tožilstvu, ki je del izvršne, ne sodne oblasti. Pravosodni minister je pri nas zelo odmaknjen od tožilstva. Tudi od nadzora tožilcev," je povedal.
Na vprašanje, koliko se sploh lahko razširi vpliv vlade na tožilce, da se ne spremeni v čisto navaden politični pritisk, je odgovoril, da "ne bi bilo pametno posnemati avstrijskega modela, ko lahko vlada daje neposredna navodila tožilcu, kako naj ali kako naj ne odloči". Po njegovem pa mora vlada ali vsaj minister za pravosodje imeti možnost za splošne usmeritve tožilstvu.
Prav tako mu "ni znano", da bi imela vladajoča koalicija težave s tem, da je od prejšnjih vladajočih podedovala prvo tožilko v državi. "Če ima težave kak koalicijski partner, morate vprašati njega," pravi.
Razmere niso nevzdržne
Minister je v zvezi z aktualnim dogajanjem o prepolnih zaporih dejal, da je število zaprtih v Sloveniji še vedno precej pod evropskim povprečjem, vendar potrebujemo dodatne prostore. Ne strinja pa se, da so razmere zdaj nevzdržne. Kot je povedal, si je razmere ogledal, bil je tudi v sobi, kjer je nameščenih osemnajst obsojencev, pa je bila takrat prazna. To ne pomeni, je nadaljeval, da so razmere idealne, saj po njegovem najbrž nikoli ne bodo.
Niso vedeli, kakšne vsote se odobravajo stečajnikom
Glede znižanja nagrad stečajnim upraviteljem je povedal, da je pravilnik, ki ga je izdal prejšnji minister, odpravil zgornjo mejo pri nagrajevanju stečajnih upraviteljev. Znak za alarm je bil, kot je nadaljeval, "ko so prva sodišča začela priznavati nadomestila stečajnim upraviteljem po starem pravilniku brez omejitev, čeprav sem že izdal novi pravilnik z omejitvami".
Na vprašanje, zakaj niso že decembra, ko so prvič popravljali pravilnik, zarezali globlje, je minister odgovoril, da niso vedeli, kakšne vsote se odobravajo stečajnikom.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.