Premier Janez Janša je s predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) danes govoril o razmerah v slovenskem kmetijstvu. Predstavniki KGZS so pohvalili dosedanje dobro medsebojno sodelovanje in opozorili na razmere na trgu, ki povzročajo zniževanje prodajnih cen kmetijskih izdelkov in višanje cen repromateriala.

Podali so tudi pripombe glede veljavne davčne zakonodaje in se zavzeli, da bi država uredila stanje v zemljiškem katastru tako, da se bo katastrski dohodek ujemal z dejanskim stanjem. Na KGZS pa so predlagali tudi ponovno uveljavitev olajšav za investicije ter ustrezno ureditev obdavčitve oljkarjev in čebelarjev.
Pogovarjali so se tudi o pobudi za oceno ustavnosti Zakona o dohodnini, ki jo je 11. aprila v imenu svojih članov vložila KGZS. ''Pogovor s predsednikom vlade je potekal konstruktivno in z njega odhajamo s pozitivnimi občutki. Verjamemo, da smo s predstavitvijo trdnih argumentov za izločitev ukrepov kmetijske politike iz obdavčitve skupaj na poti do rešitve nastale situacije,'' je po srečanju poudaril predsednik KGZS Peter Vrisk. Obenem je opozoril, da tudi ostale članice Evropske unije namenjajo vedno več pozornosti iskanju ustreznih rešitev za olajšave v kmetijstvu z namenom povečanja konkurenčnosti kmetijstva in pospešenega razvoja podeželja.
Zakon o dohodnini določa vključevanje subvencij v davčno osnovo in presojo ustavnosti ter zakonitosti predpisa o povprečju zneska subvencij na hektar kmetijskih zemljišč ter na panj za leto 2007.
''Slovenija je pravna in socialna država in vsi državljani, tudi člani KGZS, pričakujemo, da bodo naše pravice varovane. Pri pavšalnem obdavčevanju plačil ukrepov kmetijske politike je država sprejela akt, ki omogoča izrazito neenakost med državljani, saj so nekateri obdavčeni za dohodke, ki so jih dejansko prejeli, na drugi strani pa imamo lastnike kmetijskih zemljišč in gozdov, ki so obdavčeni za nekaj, kar niso prejeli oziroma plačil iz ukrepov kmetijske politike niti niso imeli možnosti zahtevati,'' je še povedal predsednik KGZS Peter Vrisk.

V KGZS poudarjajo, da v Evropski uniji ne obstaja enotna davčna politika, pač pa je ta v pristojnosti vsake države članice. Slovensko kmetijstvo je specifično, zato rešitve drugih držav ni mogoče prenesti. Slovenska vlada ima tako z uvedbo primerne davčne politike priložnost, da ustvari razmere za ohranitev in nadaljnji razvoj slovenskega kmetijstva.
Premier Janša je predstavnikom KGZS zagotovil, da pristojna ministrstva preučujejo njihove zahteve in predloge ter iščejo ustrezen način za realizacijo sklepov, ki so jih sprejeli pretekli teden na seji Odbora DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Janša se je zavzel tudi za čim prejšnje izplačilo subvencij, ki jih izvaja Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja in za vzpostavitev stabilnejšega informacijskega sistema, ki bo Agenciji omogočil bolj ažurno delo.
Predstavnike KGZS pa je Janša seznanil tudi z možnostjo, ki se sicer še preučuje, in bi omogočala ponovno vključitev olajšav za določene investicije, ki so v skladu z usmeritvami Lizbonske strategije, v davčno zakonodajo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.