Vlada se bo kritičnih razmer v javnih financah naprej lotila z rebalansom proračuna. Za zdaj interni dokument, ki so ga dobili v uredništvo 24UR, kaže, da so razmere bistveno bolj kritične, kot nas prepričujejo.
Država je samo po treh mesecih ugotovila, da bo zapravila vsaj pol milijarde več, kot je načrtovala, in pobrala za skoraj 400 milijonov manj davkov. Če bi nadaljevali v tem tempu, bi se konec leta lahko približali celo dvema milijardama proračunske luknje.
Finančni minister Uroš Čufer zato pripravlja spremembe – tudi višje davke.
Plačljive glasbene šole, šolnina za drugo bolonjsko stopnjo ...
Na odhodkovni strani najprej znižanje mase plač v javnem sektorju, kar je še stvar pogajanj. V šolstvu nameravajo povečati učno obveznosti za eno uro, glasbene šole bi bile po novem v celoti plačljive, šolnino bi uvedli za drugo bolonjsko stopnjo in ponavljanje letnika. In še: stroške za sodstvo bi zmanjšali, ker bi breme postopkov z višjimi sodnimi taksami prenesli na ljudi. Omejiti nameravajo tudi materialne stroške – samo za parkiranje država zapravi 61 milijonov evrov – in povečati črpanje evropskih sredstev.
"Vlada bo morala odločneje in hitreje zarezati v odhodkovno stran, se pravi, da bo morala vsak strošek, ki ga ima, premisliti in tukaj varčevati," je komentiral predsednik gospodarske zbornice Samo Hribar Milič.
Višje trošarine, višji DDV, novi davki
A več nameravajo tudi pobrati. Z višjimi trošarinami na energente, alkohol in tobak – bencin mislijo pustiti na miru – bi radi pobrali od 30 do 58 milijonov evrov, z novimi davki na vino, sladke pijače in srečke pa še dodatnih 36 milijonov.
Resno se poigravajo tudi z idejo o višjem DDV. Pripravili so več scenarijev. Če bi ga dvignili na 21 in 9 odstotkov, bi letos prinesel 31 milijonov, v celem letu pa 75 milijonov evrov. Za potrošnike najbolj črn scenarij – dvig na 22 in 9,5 odstotka – bi prinesel še enkrat več.
"Višji davki, višje trošarine ne bodo rešili naših problemov in tudi minister Čufer ter drugi ministri bodo morali sprejeti dejstvo, da mi preprosto moramo bolj varčevati na eni strani in na drugi strani stimulirati slovensko gospodarstvo," na to pravi Hribar Milič.
A Čufer se ne da in vztraja. Z novimi davki bi namreč skupaj radi pobrali najmanj 50 milijonov evrov že letos, prihodnje leto pa 180. Če se bo ob soglasju vlade odločil za najbolj radikalen dvig, pa bi se v blagajno lahko nateklo tja do 280 milijonov evrov na leto.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.